Yalova’da kurulan midye çiftliklerinde hasat başladı

Tarım ve Orman Bakanlığının destekleriyle Yalova’bile kurulan midye çiftliklerinde önce hasat yapıldı.

Yalova Valisi Yaşamış Erol, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Suat Parıldar ve çekicilik müdürlerinin katıldığı programda, örgensel midye üretilen çiftlikler gezildi. Protokol üyeleri, çiftliğin ürünlerinden hazırlanan midye dolmaların tadına baktı.

Atalay, hasat sonrası yaptığı açıklamada, midyelerin ekolojik dengeyi korumadaki önemine dikkati çekti.

Midyelerin denizi temizleyen sunu kebir canlılar olduğunu belirten Atalay, şöyle devam etti:

“Elan mıhlı, hijyenik şartlarda üretilmiş midyelerin hem denizlere yardım sağlaması hem konuşu alanda vatandaşımıza gelir sağlaması amacıyla aynı proje başlattık. Bu proje çerçevesinde Yalova en mehabetli illerimizden biri. Biliyorsunuz geçtiğimiz yıl müsilaj problemi oluşmuştu. Bunu önlemede midyeler, koşa kabuklular çok koca canlılar. Hem ekonomiye hem halkımıza elan gani, domuzuna şartlarda midye vererek bütçelerine yardım sağlayarak benzeri zamanda denizi temizleyerek geliştirilen ayrımsız tümce.”

Parıldar ise yıllık 9 bin tonluk midye çiftliklerinin bilcümle kapasiteye eriştiklerinde dolaylı namına 400-500 milyon teklik ek ayar oluşturacağını anlattı.

Bunun birlikte ildeki istihsal alanlarının etken kullanımı itibarıyla haddinden fazla şanlı olduğunu vurgulayan Parıldar, “İyi ekincilik uygulamalarında, organik tarımda geçmiş ve tek midye çiftlikleri. Bu anlamda bizler de şu anda yapmış olduğumuz hasatlarda hem bol tarım uygulamaları prensiplerine hem uzvi ekincilik prensiplerine akıllıca olarak üretim yapıldığını ve bu üretimin mebzul tarım ve organik tarım sertifikalarıyla pazara sunulduğunu bile tebşir etmek istiyoruz.” dedi.

Yalova Ekincilik Odası Başkanı Şaban Muhammes ise balıkçılık de yaptığını aktararak, benzeri midyenin günde 6-7 litre suyu temizlediğini dile getirdi.

Çınarcık açıklarında midye çiftliği kuran Kahraman Bingöl üstelik ati yıl hasat yapacaklarını, 2 sene ortamında kapasitelerini 2 bin tona çıkararak tamamen örgensel midye üretmeyi hedeflendiklerini bildirdi.

Hasadın yapıldığı çiftlikte proje yöneticiliği görevini yürüten Yüce Evsen da şu ifadeleri kullandı:

“Serencam tüketiciye sağlıklı midyeyi duyurmak üzere elimizden geleni yapacağız. 170 dönüm düz üstüne yerleşmiş çiftliğimizin 2 bin 500 titrem kapasitesi var. 4’üncü yılın böylece cemi kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz. Marmara Denizi üstelik bu konuda yeryüzü şanslı yerlerden biri. 4-5 yıl sonradan Marmara Denizi’nde midye üretimi ile ilgili haddinden fazla değişik konuşacağız.”

Share: