Vekil Uğur Hava, içtimai konut projesinin basın tanıtımında konuştu: (1)

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gelgel, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne kadar 3 milyon evin dönüşümünü sağladık ve kullanılmamış yuvalarına munsap 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Gelgel, Beşiktaş’ta düzenlenen “Cumhuriyet Altını Tarihinin Sunma Balaban Toplumsal Konut Hamlesi Basın Buluşması” programında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal hane hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi gelişigüzel alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını söyleyen Çekicilik, 81 ilde bilcümle ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 yıl ilk, yerel intihap öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şehircilik manifestosunu car ettiğini hatırlatan Alım, Türkiye’da yüzde 90’ı toplumsal hane gelmek üzere bugüne kadar TOKİ Başkanlığı tarafından 1 milyon 170 bin ev düz yazı ettiklerini kaydetti.

Çekicilik, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını perçinlemek, tarihi mekanları harlatmak hesabına büyük projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe ocumak anlayışıyla Konya’bile eskimemiş Mevlana Meydanı’nı, gene Edirne’dahi Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde tensikat yapıyoruz. Bursa’dahi Celil Cami etrafında gene belediyelerimizle gelişigüzel yapmış olduğumuz bir proje kapsamında Celil Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı baştan ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi hava merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına uygun tıpkı şekilde kazandırmaya mücahede gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne vasıl budun bahçesi projeleri yürüttüklerini aktaran Gelgel, 455 kavim bahçesini üstelik Edirne’den Hakkari’ye kadar vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Maksat Çalım, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne kadar 3 milyon evin dönüşümünü sağladık ve eskimemiş yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin fert ve dünyalık güvenliğini emniyet altına almış olduk.” diye konuştu.

Yaşanan afetlerin arkası sıra Elazığ’da Malatya’birlikte ve İzmir’dahi tarihinin sunu iri inkılap projelerini başlattıklarını, Antalya’üstelik, Muğla’dahi ve Doğu Karadeniz’in tamamında afet alanlarında dev ayrımsız yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Alım, Türkiye’nin, ihtiyacı olan herhangi bir ürünü, herhangi bir hizmeti, genişlik acul ve nitelikli şekilde reprodüksiyon kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına erbap olduğunu söyledi.

“Toplumsal konutu, önceliklerimiz ortada gördük”

Çekicilik, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda millet amacıyla arzuladıkları seçkin hizmeti etme, gelişigüzel eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren tıpkısı ülke olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu büyüklük ve kavim için sakır sakır koşmamızın arz iri sebebi üstelik temas ülkeye nasip olmayan bu iri potansiyelimiz. Bu tatlılıkla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır bütün içtimai devletin temel görevi olan tahaffuz hakkını, içtimai konutu, önceliklerimiz ortada gördük. 2019 yılında özlük yerel, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla önce 50 bin, peşi sıra üstelik 100 bin içtimai hane dedik ve bu projelere 2 milyonu aşkın vatandaşımız başvurma ederek balaban bir haz gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız yoluyla büyük aynı beğeniyle fiyat buldu. Yöresel mimariye, bölgenin değerlerine makul şekilde inşaatlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Elbette milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla da bu başvurunun karşılanabilmesi üzere eskimemiş yuva yapma hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Göz hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Çekicilik, vatandaşlardan nazik benzeri hazzetme gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: