Vekil Kurum’dan kentsel dönüşüm desteklerinde artışa ilişik izah Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Hava, kentsel dönüşüm bindi ödemelerinde artışa gidildiğini belirterek, kira yardımlarının 1150 liradan 1500 liraya, 2000 liradan 2600 liraya çıkarıldığını duyurdu.

Bakan Çekicilik, Esenler Kentsel Inkılap Projesi kapsamında tamamlanan 1’inci adım tasdik törenine katıldı.

17 Ağustos 1999 depremine değinerek konuşmasına başlayan Hava, yaşanan depremin üzerinden 23 yıl geçtiğini, acıların hala tazeliğini koruduğunu söyledi.

Kurum, iri ayrımsız hüzünle hatırlanan depremde 18 bin 373 kişinin hayatını kaybettiğini, 23 bin 871 kişinin gaileli kurtulduğunu hatırlattı.

Vatandaşların yakınlarını günlerce depresyon alanında aradığını belirten Kurum, “Cemi Türkiye’yi kanun boğan bu depremin 87 aktarılma peşi sıra Düzce’de bir zelzele yaşadık. Burada üstelik 710 canımızı yitirdik. Ülkemizin son asırda yaşadığı depremlere bakınca 80 bin canımızı yitirdiğimiz, geçmişe dönüp bakınca Hakkari, Varto, Erzincan, Van en üst Elazığ ve Malatya’bile ve İzmir’birlikte büyük depremler yaşadık. Bu depremlerde üstelik hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Bu depremlerde hayatını kaybeden cümle vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur diliyorum.” diye konuştu.

Bakan Gurur, devletin doğal afetlerde vatandaşın beraberinde olduğunu aktararak, Elazığ, Malatya ve İzmir’deki depremlerde bunu gösterdiklerini söyledi.

Elazığ, Malatya ve İzmir’de zelzele sonrası yenilenen binaların vatandaşlara teyit edildiğini anımsatan Gurur, “İzmir Bayraklı’bile şehre yakışacak 5 bin 61 konutluk İzmir tarihinin sunma büyük kentsel dönüşüm sürecini başlattık. Konutların yarıdan fazlasını teyit ettik. Kalanları de inşallah sene sonuna kadar teyit edeceğiz. Bu projelerle gelişigüzel hem vatandaşların acılarına eş olduk hem de onlara verdiğimiz sözleri tutmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadık.” dedi.

“Türkiye’nin ve dünyanın sunma şişman kentsel transformasyon alanı”

Çekicilik, Esenler’bile çalışılan alanın Türkiye’nin ve dünyanın en iri kentsel tahavvül alanı olduğuna aksan yaparak, şu değerlendirmede bulundu:

“60 bin konutluk projemizin evvel etapta 4 bin 941 konutunu başlattık. İnşallah Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle cuma haset 2 bin 30 anahtarımızı Esenlerli vatandaşımıza teyit edeceğiz. Mütezayit konutları bile yıl sonuna büyüklüğünde tamamlayıp etaplar halinde toplamda 4 bin 941 konutu Esenler’deki inkılap sürecinde kullanmaya devam edeceğiz. Ülkemizin deprem haritasına bakınca nüfusumuzun yüzdelik 71’i, topraklarımızın da yüzdelik 66’sı sarsıntı riski taşıyor. Bu manada sarsıntı değil, gayrisıhhi binalar vatandaşımızın canını alıyor, malına zarar veriyor.”

“Cumhuriyet Altını tarihinin sunu büyük toplumsal göz projesini dahi yapacağız”

Dönüşümü acul bire bir şekilde gerçekleştirmeleri gerektiğine dikkati çeken Kurum, “Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde 2002’den bugüne kadar TOKİ eliyle 1 milyon 170 bin konutun dönüşümünü toplumsal basamak projelerimizle, içine yapılan 26 bin sosyal donatı ile yürütüyoruz. İnşallah eylülde Cumhurbaşkanımızın paylaşacağı Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik büyük sosyal konut projesini dahi yapacağız. Bu projede gençlerimize, emekli vatandaşlarımıza, şehit ve gazi ailelerine, mânialı vatandaşlarımıza ayıracağımız kontenjanlarla alay malay vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bugüne kadar 81 ilde 3 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını rapor eden Çalım, şu anda 350 bin kentsel ve zelzele dönüşüm projesinin devam ettiğini söyledi.

Çekicilik, 2035’e kadar hareket ve kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir alanın kalmaması üzere çalıştıklarını anlatarak, İstanbul ölçeğinde zaman 1,3 milyon dönüşmesi müstelzim çatı olduğunun bilgisini verdi.

İstanbul’de sürdürülen kentsel inkılap projeleri

İstanbul’üstelik 412 milyon metrekarelik alanda 188 ayrı projenin devam ettiğini anlatan Alım, “Esenlere gelirsek, bura 8 milyon metrekarelik ayrımsız düz. Esenler’de depreme karşı riskli yapı stoğunu bertaraf etmek amacıyla belediyemizle beraber eş ayrımsız mesai yürütüyoruz. Esenler’e 2009’de depreme alın çürük bina stoğu yüzdelik 86’ydı. Yapılan çalışmalarla ve ortaya koyulan ferman çerçevesinde bugün bu mehabet yüzdelik 57’ye sakıt durumda. İnşallah ihtiraz alanda üreteceğimiz konutlarla birlikte Türkiye’nin bildirme iri kentsel inkılap projesini kararlı benzeri şekilde yürütmeye bitmeme edeceğiz. Buradaki konutların yüzdelik 45’ini Esenler’deki vatandaşlarımız dönüşümü sürecinde yüzde 55’ini üstelik gine İstanbul’bile ayrımlı riskli bölgelerdeki vatandaşlarımızın dönüşümü için ihtiraz konut namına kullanacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kurum, depremin yöntem üstü görülmesi gerektiğine aksan yaparak, şunları kaydetti:

“60 bin konutluk Türkiye’nin sunu nazik kentsel dönüşüm alanında sesleniyorum. Daha Çok konseyler, çalıştaylar dönemi bitmiştir. Seçme şey degaje bildirme ortadayken bu kadar riskli bina varken bizlere sakıt vatandaşımız amacıyla kentsel dönüşümü tıpkı seferberlik ruhuyla, yöntem üstü tatlılıkla 39 ilçede 81 ilde yürütmektir. Türkiye ve İstanbul zelzele tehdidi altındadır.”

Harıldamak ve hazfetmek zorunda olduklarını aktaran Gurur, belediyelere hamle atmaları çağrısında bulundu.

Kentsel dönüşüm destekleri arttı

Bakan Alım, kentsel dönüşümdeki destekleri artırdıklarını duyurarak, şu bilgileri paylaştı:

“Kentsel dönüşümde icar miktarını zaman bakımından 1500 liraya çıkarıyoruz. Proje bazında 2000 liraya büyüklüğünde sâdır alanlarımız var. Konut maliyetlerine ilgili bindi olabilmek amacıyla vatandaşlarımıza bakanlığımız 600 bin liraya kadar güven desteğinde, 600 baz puanda destek sağlamış olacak. 400 bin liralık ve 400 temel puandı. Bunu birlikte 600 bin liralık ve 600 baz puana çıkarıyoruz. Icar yardımlarını da ilkgüz itibarıyla bölgesel kendisine hâllenmek şartıyla 1500 liraya çıkarıyoruz. 2000 lira olan yerlerde dahi kira yardımlarımızı 2600 liraya çıkarmış oluyoruz.”

Share: