VAN’DA OTELLERDE VADI KALMADI

İRANLI turistlerin yoğunlukta olduğu Van’de, eylül ayında bile esnafın yüzü gülmeye bitmeme ediyor. 350 bini komşu talih İran başlamak üzere sene başından bugüne büyüklüğünde yaklaşık 430 bin turistin geldiği kentte otellerde kayran kalmadı. Van Otelciler ve Turizmciler Derneği (VANOTED) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yüksel, kente geleceklerin, kalacak meydan ayarlamadan gelmemeleri tavsiyesinde bulundu.

Sınır komşusu olması nedeniyle alelhusus İranlıların yeğleme ettiği Van’dahi turizm sezonu etkili geçiyor. Pandemi zımnında eksen kapılarının mecbur olduğu tahminî 2 yılda, kente gelemeyen İranlılar, bu sene esnafın yüzünü güldürüyor. Bu yıl Irak ve yandaki ülkelerden birlikte mevrut turistler Van’ın tarihi ve turistik yerlerini geziyor, ahzüita yapıyor ve canlılık mekanlarında eğeleniyor. Esnafın yüzünü güldüren turistler, güz mevsimi olmasına rağmen kentte kalmayı sürdürüyor.

Bu sene eylül ayına kadar Saray ilçesinde bulunan Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan tahminî 350 bin İranlı gezmen methal yaptı. Farklı ülkelerden gelenlerle alay malay ise bu rakam 430 binleri buldu. Van Otelciler ve Turizmciler Derneği (VANOTED) Umumi Heyet Başkanı Yunus Yüksel, özellikle pandemiden bilahare İran vatandaşlarının okkalı benzeri ilgisinin olduğunu söyledi. Çok aşkın gezgin geldiği amacıyla otellerin yüzdelik 100 meşbu olduğunu belirten Yüksel, ati turistlere de uyarılarda bulunarak şöyle konuştu

Van için haddinden fazla nazik miktarda seyyah geldiğinden ekolojik ortam otellerimizde yer kalmadı. Gelecek olan misafirlerimizden ricamız ilkin rezervasyon yapıp, ondan sonradan gelmeleri. İran vatandaşları son zamanlarda haddinden fazla elan aşkın Van’ı yeğleme ettiler. Alelhusus mail olması ve aksata olarak bile çok akla yatkın olmasından çevre Van’a gelerek hem tatillerini hem birlikte alışverişlerini yapıyorlar ve ülkelerine kısa tıpkı sürede dönebiliyorlar. Alelhusus Van’ımıza uçakla muvasala durumu haddinden fazla az olması nedeniyle İranlılar dahi kara yolunu yeğleme ediyorlar. Yağız aracılığıyla andıran olduğundan Van’a muvasala sağlamış oluyorlar. Şu an amacıyla görünen 21 Ekim’e büyüklüğünde yoğunluk devam ediyor. Önümüzde hem yılbaşı var hem Noel var. Bir dahi konserler eklenince yani yılbaşına kadar çokça adamakıllı geçeceğini düşünüyorum

‘TURİZM BACASIZ FABRİKADIR’

Yüksel, Van’da şu anda büyüğü ile küçüğüyle hep otellerimizde düz kalmadı. Otel doluluk oranları şu anda akıbet rütbe yüksek. Şöyle diyebilirim yüzde 100 doluyuz. Bağımlı heves gerek Edirne kabil olsaydı. Bulgaristan vatandaşları kimlikle geçebiliyorsa kardeş ülkemiz İran’dan da İran vatandaşları birlikte kimlikle geçip bizler de İran’a kimlikle geçebilseydik. Haddinden Fazla elan müfit olacaktı. İranlı turistleri ilimizin ekonomisine çok balaban kâr sağlıyor. Turizm bacasız fabrikadır ve bu bacasız fabrikayı Van kenti adına bildirme iyice şekilde turistleri konaklatarak devlet ekonomisine kâr sağlıyoruz diyerek konuştu.Share: