Van ve Hakkari’deki arama kurtarma ekipleri zelzele bölgesine gönderiliyor

Van ve Hakkari’deki taharri kurtarma ekipleri, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerdeki çalışmalara destek çevirmek amacıyla bölgeye irsal ediliyor.

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, kentteki bilcümle birimler depremzedelere müzaheret için seferber edildi.

Belediyeden 366 personel, günce 10 bin şahsiyet kemirmek kapasiteli mobil lokanta tırı, 2 lokanta aracı, 2 itfaiye kontrol-kurtarma aracı, 10 tır, 14 kazmaç, 8 hisse senedi makinesi, 90 kamyon, akaryakıt tankeri, 3 cenaze ara bulucu, 3 avangart kurgu, 2 otobüs, 5 yerey uzlaştırıcı ve 100 nefis yerel bindi ekibi, 10 umumi erek çadırı bölgeye gönderildi.

Van Akarsu ve Lağım Döşemi İdaresi Umumi Müdürlüğünden üstelik bölgeye boşaltıcı, basınç uzlaştırıcı, 2 kamyon, 4 aksiyon makinesi, 2 minibüs, kamyonet, vinç, tır albenili, paletli ekskavatör, 2 su tankeri, 2 kamyonet ve 34 personel atıf edildi.

Hakkari

Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan bilgilendirmeye göre, Vilayet tarafından zelzele bölgesine İl Sağlık, Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Aile ve Sosyal Hizmetler ile Milli Yetişek müdürlükleri, İl Özel İdaresi, Hakkari Üniversitesi, İl Jandarma Komutanlığı ve Kızılay Şubesi’nden aralarında gönüllülerin üstelik bulunduğu 143 personel ile 3 cankurtaran, 13 iş makinesi, 18 komütatör ve itfaiye aracı depremden etkilenen bölgelere gönderildi.

Özel firmalardan de 23 gelişim makinesi ile 24 personel söz konusu illere irsal edildi.

Hakkari Valisi ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, vatandaşlardan içtimai medyada imtina etmek ve ürkü monte etmek amacıyla yayılan haberlere onur etmemelerini, resmi kurumlar yoluyla yapılan açıklamaların dışındaki açıklamaları dikkate almamalarını istedi.

Share: