Van Gölü’nde eğin çamuru temizliği devam ediyor

Bitlis’in Tatvan ilçesinde belediye aracılığıyla ölçülü çalışmayla, Van Gölü’nün zemininden 1300 metreküp peş çamuru temizlendi.

Göl kıyısında hesaplı çalışmaları inceleyen Tatvan Belediye Reisi Mehmet Emin Geylani, “Van Gölü Havza Dulda Eylem Planı ve Uygulama Programı” kapsamında Van Gölü’nün korunmasına müteveccih çalışmaların bitmeme ettiğini söyledi.

Dip temizliği çalışmasının geçen sene Van’da başlatıldığını nâkil Geylani, “Biz bile birkaç dönüş geçmiş burada mesai başlattık. Tatvan kıran bandımız kestirmece 7 kilometre. 30 gelişim makinesiyle başlattığımız çalışmalarımız bitmeme ediyor. Bu kapsamda periferi şeridi süresince ense temizliği çalışması yürütülecek. Şu an kıyıdan 100 metre derinliğe büyüklüğünde hareket makineleriyle günahsızlık çalışmaları yapılıyor ve dibe makul aşamalı adına devam edecek.” diyerek konuştu.

Geylani, evvel etapta 350 metrelik kenar bandında emek yürüttüklerini ve gölden 1300 metreküp arka çamurunun alındığını belirtti.

Gölden çıkarılan atığın kamyonlarla belirlenen noktalara taşındığını belirten Geylani, şunları kaydetti:

“Van Gölü’nün Tatvan kıyısını mil, yararsız ve balçıktan tamamen temizlemeyi hedefliyoruz. Bire Bir zamanda bölgemizdeki tasfiye tesislerinin sorunları ağız ağıza giderilecek. Alt çatı çalışmalarımız tamamlandığı amacıyla ilçemizde göle cari şebeke bundan sonra hiç bulunmayan. Göle mümasil kâh yerlerde ahırlar var, onlar de kaldırılacak. Yağmur ve kar suyuna müdahil kirlilikler önlenecek.”

Share: