Vali Çağatay: “Sağlık ve güveni bütün olan Bitlis yatırım çekmeye başladı”

Bitlis Valisi Oktay Çağatay, yaşayış ve güveni tamam kendisine Bitlis’in hele serencam dönemde ağırbaşlı yatırımlar çekmeye başladığını söyledi.

Bitlis Oluşum Uran ve İşadamları Derneği (BİTSİAD), tayini çıkan Tatvan Kaymakamı ve tıpkısı zamanda Bitlis Ilbay Yardımcısı Tekin Erdemir onuruna tıpkı akşam düzenledi. Geceye katılan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, oluşum sektörünün kente sağladığı katkılara değindi. Geçim ve güvenin sağlandığı Bitlis’in özellikle sonuç dönemde yoğun yatırımlar çekmeye başladığına ilgi çeken Vali Çağatay, “Sizler elinizi taşın altına koydunuz. Bu devirde bu dümdüz değil. Paranızı koyuyorsunuz, riske giriyorsunuz, güven alıyorsunuz, işçi çalıştırıyorsunuz, onların getirdiği riskler var. Bağımlı Bitlis’te Allah’a şükür geçim ve güvenlik tamlık. Hakeza olunca birlikte çokça yatırımcı çekmeye başladı. Kombinasyon sanayinin bu kadar çabuk bire bir gelişme göstermesi, hem sizleri rahatlattı hem bile eskimemiş yatırımcıları buraya çağırma etti. Şuanda elimizde düz tahsisi üzere 100’den çok arzuhâl var. İlimizdeki bir numara OSB doldu biliyorsunuz. 2018’deki verilerimize göre dokuma çalışanı sayısı bin 400 civarındaydı. Amma şimdi bu 8 binin üstünde tıpkısı rakama ulaştı. Daha şişman firmalarda gelmeye başladı, Eren kadar, Kiler kabil firmalar. Cenabıhak şans ederse, markaların gelmesi bizim uyanıklık değerimizi yükseltiyor. Biz kıymetimizin farkındayız. hele konumumuz çokça domuzuna. Rahva bölgemiz seçme yere yakın. Rastgele yere ulaşım kolay. İkincisi zihayat nüfusumuz çok. Bunların birlikte doğrusu çokça evire çevire müteharrik tıpkı ekibimiz var. Ekibimiz bire bir anda akıntı edebilen bir araba gibi. Bu sayede amal aksamadan yürüyor. Ama esasen söylüyorum, yer şişman riski sizler aldınız. Sizlerin yaptığı yatırımlar, işe aldığınız beherglas herif devletin sırtından düşüyor. Ego ilk geldiğimde kapının önünde bir sürü adam “İş istiyorum, beni işe kucak” diyordu. Amma deminden hisse senedi isteyeni birden OSB’ye yönlendiriyor ve işe başlatıyoruz. Bu sayede hem sizler üretip kazanıyorsunuz hem bile oran kazanıyor. Tanrı kazancınızı eli nimetli etsin” dedi.

“Bitlis ayrımsız buçuk sene süresince minimal 15 bin rakamını görecek”

Bitlis’in yapılan yatırımlarla herhangi bir sabık çevrim bir yıldız kabilinden parladığına vurgu özne Ilbay Çağatay, “Bizler çevre illerle bile görüşüp format değerlendirmesi yapıyoruz. Bizlere, “Siz aynı yıldız gibi parlıyorsunuz” diyorlar. O şişman markalarla beraber, sizlerin birlikte yatırımlarıyla bu arada bu kent her geçen aktarılma alelade benzeri şans gibi parlıyor. Bu takkadak OSB ile sınırlanmış değil, Tatvan, Yabani Armut, Adilcevaz, Güroymak, Hizan’da tıpkı şekilde. Özellikle Hizan sonuç dönemde iktidarlı bir akın zarfında. Bunlar haddinden fazla iyice gelişmeler. İnşallah Bitlis’in tamamı, nasipse benzeri buçuk sene içinde asgari 15 bin rakamını görecek. Bu çok güçlü aynı madde, Bitlis amacıyla da hayal dahi edilemeyen tıpkı şeydi. Bu görüntü benim yöneticilik dönemimde, arkadaşlarımla bana de, sizlere de yıldız oldu. Tekin mir ve emeği güzeşte farklı say arkadaşlarımız başta kalkmak üzere ego hepinize tekrardan haddinden fazla teşekkür ediyorum. Allah emeğinizi yararsız etmesin. Kazasız ve belasız üretimler yapmayı talih etsin” ifadelerini kullandı.

Tatvan Kaymakamı Uğurlu Erdemir ise, yapılan çalışmaların yatırım ve istihdama dönüştüğünü görmenin kendisini bahtiyar ettiğini belirtirken, BİTSİAD Başkanı İrfan Demirkanoğlu bile tekstil sektörünün kentte maaş 80 – 90 milyonluk tıpkısı akça akışı sağladığını söyledi. Sonuç firmalarla birlikte kentteki yapı atölyesi sayısının 40’ı geçtiğini belirten Demirkanoğlu, Tatvan Kaymakamı Tekin Erdemir başta doğmak üzere destek ve yardım sunan herkese teşekkürlerini iletti.

Plaket sunumuyla devam fail izlence çalgı dinletisi ile sona erdi. – BİTLİS

Share: