Uzayın gizemlerine konu aralandı

MEMLUK Havacılık ve Gök Ajansı (NASA), Dünya’dan tahminî 1,5 milyon kilometre ötedeki James Webb teleskobunun kaydettiği görüntüleri paylaştı.

NASA’nın Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla eş çalışmasının ürünü olan Webb, bugüne kadar işlenmiş yer iri ve kıvrak ancak 31 yaşında olan, emek ömrünün sonuna benzeyen Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi namına görülüyor.

Webb’in 6 aylık tedbir döneminin tamamlamasının peşi sıra yayınlanan önceki mülevven görüntüler, gelecekteki malumat görevlerinin başlangıcını temaşa edecek.

Uzayın gizemlerine bap aralayan teleskobun “açık ve gür odaklanmış” görüntüler yakalayabildiği ve beklenenin üzerinde optik performans sergilediği bilgisi paylaşıldı.

Bu zamana büyüklüğünde en gelişmiş gök teleskobu adına bildik James Webb’in sunduğu görüntüler, evrenin oluşumu ve olası bambaşka yaşanabilir gezegenlerin keşfi için ehemmiyet taşıyor.

Teleskobun 13,5 milyar sene önceki Balaban Patlama’dan sonradan ilk oluşan yıldızların ışığını yakalayarak evrenin tarihinin tam aşamalarını incelemesi amaçlanıyor.

Görüntüler, KÖLE Başkanı Joe Biden’a Beyaz Zehir Saray’daki bilgilendirme toplantısında gösterildi.

Jamess Webb Teleskobu’nun çektiği özge görsellerin ise bugün NASA tarafından yayınlanması bekleniyor.

Uzayda ıslak havlu sıkan uzay adamı

 

Feza yarışında yıpranmamış kadem: Erke krizine hal arayışı!

 

‘Devasa’ sezme: Uzay-zamanı büküyor!

 

Share: