Uydudan izlenen caretta caretta “Lara”, bire bir ayda 500 kilometre misil katetti

Muğla’daki Bahir Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Brifing Merkezi’nde (DEKAMER) tedavisi tamamlandıktan sonradan peyk takip cihazı takılarak Antalya’dan denize salıverilen “Lara” isimli caretta caretta, tıpkı ayda 500 kilometre yüzdü.

Uydu izlem cihazı takılarak isminin verildiği Lara plajından denize bırakılan caretta carettanın Akdeniz’deki rotası belirleniyor.

DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, AA muhabirine, şu temel büyüklüğünde 50 caretta carettaya uydu takip cihazı takıldığını, “Lara”nın dahi aralarında olduğu 15’inin etkin kendisine izlendiğini söyledi.

Bahir kaplumbağalarının yaşamlarının iri kısmının denizlerde geçtiğini, arz iri tehdidin birlikte denizlerden geldiğini tabir fail Kaska, uydudan yonga ile takip aşamasında deniz kaplumbağalarının nerelerde beslendiği, beslenme alanlarına lacerem gittikleri, şüphesiz tıpkısı kafile yolu izledikleri ve kafile sırasındaki davranışlarına ilişik sorulara yanıt aradıklarını anlattı.

Lara’nın kendileri üzere haddinden fazla balaban olduğunu tamlayan Kaska, “Antalya’da mevcut bire bir dertli ur yaklaşık 1,5 yıl merkezimizde otama edildi. Bunun elbet saf ortama harmoni sağlayacağını ve nerelere barhana edeceğini bilmemiz ve iyileştirme sürecinin de lacerem kudretli şekilde tamamlandığını anlayabilmemiz itibarıyla çokça önemliydi.” dedi.

Bu kapsamda caretta caretta Lara’nın üstelik geçen kamer denize bırakıldığını hatırlatan Kaska, şöyle bitmeme etti:

“Lara ismini verdiğimiz kaplumbağayı kestirmece 1 ay evvel Antalya’dan bıraktık. Evvel ayrımsız doğuya akilane gitti. Sazak istikametine akıllıcasına, Gazipaşa, Anamur, Alanya civarına büyüklüğünde ulaştı. Oradan demin geriye döndü, deminden Antalya hizasına büyüklüğünde geldi ve bu süreçte kısaca 500 kilometre el katetti. Ortalama yerine günde 15-20 kilometre yüzdü diyebiliriz. 30 yaşındaki bire bir kaplumbağanın kurtarılarak katıksız ortamına bırakılması adeta bin yavrunun 30 sene boyunca bakılmasıyla eş değer. Zira doğrusu o bin yavrunun ancak ayrımsız tanesi o hoşnutluk erişebiliyor. Da rehabilitasyon sürecinin muvaffakiyetli benzeri şekilde tamamlandığını ifşa etmek açısında birlikte çok koskocaman.”

Türkiye’ye mevrut deniz kaplumbağalarının yuva ve yavrularının korunması beraberinde çorlu olanların otama edilmesi üzere de aralıksız çalıştıklarını belirten Yakup Kaska, DEKAMER adına denizde tıpkı fazla metin bağa bulunmasını amaçladıklarını kaydetti.

DEKAMER’in uydudan izlenen caretta carettalara ilgili haritaları paylaştığını ve bunun rabıta gördüğünü tamlayan Kaska, gayrı caretta carettaları olduğu kabil Lara’yı de binlerce kişinin izlem ettiğini dile getirdi.

Yaralı bulunmuştu

Antalya’nın Tümsekli ilçesinde 1,5 sene geçmiş kıyıda halsiz şekilde bulunan caretta carettanın, DEKAMER’bile yapılan incelemelerinde bağırsaklarında artağan miktarda plastik olduğu tayin edilmiş, sorumluluk bölgesinde birlikte yaraların bulunduğu görülmüştü.

Plastiğin vücuttan atılması amacıyla umar tedavisi muteber “Lara”, ahenktar tagaddi ile dahi dalmaya başlayınca benzeri otelin sponsorluğunda uydu izlem cihazı takılarak 20 Temmuz’birlikte Antalya’dahi ismini aldığı semtin sahilinden denize salınmıştı.Share: