Ünlü oyunculardan meme başı kanseri farkındalık eylemine cemi destek

Adlı oyunculardan meme kanseri farkındalık eylemine kamu bindi

BALIKESİR – Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Acun Keyif Örgütü yoluyla 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla 01-31 Ilk Teşrin Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Kocaoğlan namına belirlenmesi zımnında, Ayvalık İlçe Keyif Müdürlüğü yoluyla bire bir yol ve aktiflik programı düzenlendi.

Sağlık çalışanları ve kadınların amade bulunduğu etkinliğe; hususi bir monitör kanalı üzere çekimleri süren bire bir sekans filmin ünlü oyuncuları; Reha Özcan, Veda Yurtsever İpek, Melisa Berberoğlu, Almila Ada, Melisa Berberoğlu, Demircan Kacel ve Tayfun Eraslan bile katılarak destek verdi.

Ayvalık marina mevkiinden, ilçe merkezindeki Cumhuriyet Altını Meydanı’na büyüklüğünde süren meme kanserine farkındalık yürüyüşü öncesinde gazetecilere açıklamalarda mevcut ünlü oyuncu Veda Vatanperver İpek, “Ercecik farkına varılabilecek bire bir hastalığın rötar zımnında ağır sıklet problemler yaşanmasının önüne geçilebilmesi hesabına Ayvalık halkı ve hele kadınlara sesleniyoruz; ücretsiz taramaların yapıldığı bu izlence dahilinde lütfen kontrollerini ihmal etmesinler” dedi.

Genç aktör Almila Cezire ise, “Bizler üstelik Veda abla ile tıpkısı fikirdeyiz. Kanserde erken kişileştirme çok heybetli. Hakeza bir imkan varken, tam kadınlar bu imkandan korkmadan yararlanmalı ve kontrollerini aksatmadan yaptırmalıdır” mesajını verdi.

Oyunculardan Melisa Berberoğlu dahi, böylesi ayrımsız etkinliğe katılıp, bire bir farkındalık oluşturulmasına katkı verdikleri için haddinden fazla bahtiyar olduklarını söyledi.

Genç aktör Demircan Kacel ise arkadaşlarının mesajlarına aynıyla katıldığını er teşhisin kanseri yendiği gerçeğinin üstelik asla unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Usta aktör Firar Özcan da meme kanserinin hoppadak kadınların sorunu yerine gerçeklik ayrımı yapılmadan bakılmaması gerektiği vurgulayarak, “Afiyet ve güç dair seçme şeyde kayırıcı olarak herkesle gelişigüzel hayatı henüz iyiye yöneltmek istiyoruz. Elan dosdoğru hale getirmeye çalışıyoruz. Zira yaşadığımız bu sahn bizim değil, çocuklarımızın hayatları. O yüzden dahi bizde onlara destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

Amaç farkındalık oluşturmak

Düzenledikleri etkinlikle ilişik bilgiler veren Ayvalık İlçe Keyif Müdürü Bilirkişi Dr. Kevser Uyan, 01-31 Teşrinievvel tarihlerinin Meme Kanseri bilinçlendirme kocaoğlan olduğunu hatırlatarak, “Burada olmamızın nedeni insanlara meme kanserinin var olduğunu hatırlatmak ve bu kanserle haddinden fazla yayılmadan, ölümcül ağıl gelmeden, çor ilerlemeden tanısının koyulabildiğini, erken teşhisinin yapılabildiği ve erken teşhisle iyileşme sürecinin henüz acele olabileceğini anlatmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede 40-69 gözyaşı aralığındaki kadınlarımızı afiyet müdürlüklerimize tutkun KETEM’lerimize bekliyoruz. Ücretsiz namına bakanlımızın tarama programı vardır. İki yılda tıpkı momografi çekimleri yapılmaktadır. Herkesi bekliyoruz. Metin eyyam diliyoruz” diye konuştu.

“Kanserde erken teşhis çok oylumlu”

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü Umum Sağlığı Hizmetleri Başkanı Eksper Dr. Refik Budak bile yaptığı açıklamada, yaptıkları çalışmalarla kadınları meme kanserine karşı farkındalıklarını arttırabilmek olduğunu kaydederek, “Çağımızın yer balaban sorunu obezitedir. Bununla beraber toplumumuzda obezite dolayısıyla bicik kanseri vakalarını henüz sıklıkla görmeye başladık. Burada koca olan kişinin farkındalığıdır. Günümüzde elimizdeki teknolojik imkanlarla meme kanserini çokça henüz erken yakalayabiliyoruz. Bu yüzden üstelik er teşhislerle herkesin hayatlarına devam etmelerini istiyoruz.” dedi.

Farkındalık etkinliği yürüyüşün peşi sıra ilçe merkezindeki Cumhuriyet Altını Meydanı’nda yapılan konuşmalar, halk oyunları gösterimi ve toy sanatçılardan oluşan koronun verdiği konserle sona erdi.

Etkinlikte; Ayvalık Belediye Başbuğ Vekili Ethem Vardı, Belediye Sedir Üyesi Tülay Çankaya, Edremit İlçe Esenlik Müdürü Mehmet Saygınlık Yılmazda amade bulunurken, Ayvalık İlçe Inanma Müdürlüğü eş polisleri KADES bilgilendirme stantı kurdu.

Share: