Üniversiteli gençlerde keder donör resim

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, lisans ve dolay lisans mezunu gençlerin durumunun keder donör bire bir tabloya dönüştüğünü ve işsizler ordusunun yetişek seviyesinin giderek yükseldiğini gösterdi.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin darülfünun mezunu gençlerin istihdam oranlarını, iş bulma sürelerini ve alacak kategorilerini temel alarak TÜİK verileriyle hazırladığı raporda, “Türkiye’deki kazançlı şartlar ve terbiye sisteminin elem almasıyla gelişigüzel literatüre gailesiz işsiz, ışıklı atıl, diplomalı atıl kabil kavramlar girdi” dedi.

Sözcü’den Başak Kaya’nın aktardığı haberde, lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı yüzde 71.1 adına gerçekleşirken, bu ihtişam civar lisans mezunlarında yüzde 63 oldu. Lisans mezunlarında ortalama hareket bulma süresi 13.6 kamer ve ön lisans mezunlarında ise 14.8 kamer kendisine hesaplandı. Darülfünun mezunlarının hiçbiri, çıkışlı olduğu yıl içerisinde hareket bulamıyor. Bu üstelik, gençlerimizin yaşadığı ati kaygısını rast çıkarıyor.

Raporda, “Lisans tekmil alanlarına bakarak, önce gelişim bulma süresinin genişlik gücük olduğu alan 7.7 kamer ile sağlıktır. Eğitim mezunları genişlik er 10.9 ay, mühendislik, imalat ve inşaat 11 kamer, bilişim ve bildirişim teknolojileri 11.6 ay, hizmet sektörü 12.4 ayda hareket bulabilmektedir. Yöre lisans mezunlarında ise, önce gelişim bulma süresinin en gücük olduğu alanlar, tabiat bilimleri, aritmetik ve sayım bilimi 12.7 ay, mühendislik, imalat ve yapım 13.7’dır” denildi.

Raporda şöyle denildi: “Müzikoloji, foto öğretmenliği gibi sanatın icra edildiği bölümlerin akıbet sıralarda meydan alması, ülkemizde sanata ve sanatçıya sunulan değeri yansıtmaktadır. Danışma emekçilerinin şevket marifetiyle desteklenmediği, maddi imkansızlık ortamında olduğu aynı gerçektir. Gazetecilik, radyo, televizyon, beyaz perde sektörlerinde maddesel rüşvet haddinden fazla azdır. Bir Nice iletişim araçları kurumunda emekçiler, kere ve kemirmek ücreti de olmaksızın minimal sevap düzeyinde maaşlarla çalışmaktadır.”

Gençlerin istihdamı kovide takıldı

 

İşsizlik rakamları açıklandı

 

ABD’dahi aylakçılık maaşı başvuruları iki haftadır artıyor

 

Share: