Uluslararası Tarihi İspir Panayırı başladı

Arsıulusal Tarihi İspir Panayırı tehlikeli ayrımsız katılımla gerçekleştirilen hezel yürüyüşüyle başladı. Mehterler ekibinin seslendirdiği marşlar eşliğinde İspir Hükümet Meydanı’ndan başlayarak panayır alanına kadar devam fail söz yürüyüşü ilçede nazik aynı coşku oluşturdu.

Kortejde, Ulusçu Debi Partisi (MHP) Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Münevver, Pazaryolu Kaymakamı ve İspir Ilçebay Vekili Mustafa Berk Çelik, İspir Belediye Reisi Ahmet Ateşin, Erzurum Büyükşehir Uray Başkan Vekilleri Fevzi Polat ve Hüseyin Koçan, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Çayeli Belediye Reisi İsmail Hakkı Ekinci, Pazaryolu Belediye Reisi İbrahim Şahin, gurur amirleri, siyasi parti başkanları, sivil sosyete kuruluşu başkanları ve üyeleri, İspirli hareket adamları, muhtarlar, İspirli martir aileleri, Erzurum Halife Atlı Spor Kulübü ekibi, İspir Gençlik Spor Kulübü sporcuları, yediden yetmiş yediye İspirliler ve basın mensupları düzlük aldı.

“Halk ittifakı’nın hassasiyetlerini bilcümle gözettim”

Saraka yürüyüşünün arkası sıra mehteran ekibinin gösterisi ile başlayan programın küşat konuşmasını yapan İspir Belediye Reisi Ahmet Ateşli, panayır alanını dolduran İspir halkına ve misafirlere teşekkürname etti.

İspir (Cilt) Panayırı’nın İpek Yolu güzergahı üzerindeki ilçede 7 asırdır okunabilen ayrımsız şekilde devam ettiğini hatırlatan Komutan Coşkun, Şehremini seçildiği günden bu yana geçen müddet ortamında yaptıkları çalışmalardan bahsetti.

Göreve başladığı günden itibaren Cumhur İttifakı’nın hassasiyetlerini gözeterek çalıştığının altını çizen Başbuğ Ateşin, “Tam nöbet arkadaşlarımı, himmet arkadaşlarımı, komutan yardımcılarımı, işçisinden memuruna kadar bütün öğün arkadaşlarımı bu iyice ve manidar günde aynı posta elan canı candan kutlama ediyorum.” dedi.

“Panayır alanını tüvana çiftlerimizin düğünlerine vakfettik”

Görevde bulunduğu maliyetsiz almanak süre içinde Milliyetsever Debi’in ve Idealist duruşun belediyecilik anlayışının nasıl olacağının arz fena hâlde numunelerini sergilediklerini tamlayan Başbuğ Ateşli, sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda oylumlu bire bir açılış töreni gerçekleştirdiğimiz panayır alanı biz göreve geldiğimizde kelimenin kül anlamıyla çöplüktü. Alanın müstacelen yanından cari öz cibin ve mikrop membaıydı. Aktüel halini görüyorsunuz. İlçemizin iftihar kaynağı tıpkısı düz oldu ve Pandemiden bu tarafa yılda averaj 80 çiftimizin düğününe ocak sahipliği yaptı. Panayır için kurduğumuz bu alanı, dünya evine giren kardeşlerimizin hizmetine vakfettik.”

Budun Bahçesi İhalesi Yapılıyor

TOKİ yoluyla panayır alanından Kale Dibi mevkiine kadar olan 26 dönümlük arazide kurulacak olan Budun Bahçesi’nin ihalesini yapacağı müjdesini paylaşan İspir Şehremini Coşkun, şunları söyledi: “İnşallah Cumhuriyet’imizin 100. yılında İspir’imiz, devletimizin üstelik katkılarıyla hem ticari hem kültürel hem de içtimai anlamda Maşrık Anadolu’nun ışıltılı yıldızı olacaktır. Bütün bu hizmetlerin ilçemize kazandırılmasına kurgu olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi başta tutmak için, attığımız gelişigüzel adımda bizi bir ata şefkatiyle kucaklayan Umumi Başkanımız Sayın Dr. Ululuk Bahçeli Beyefendi’ye ve seçildiğimiz günden bu yana attığımız rastgele adımda kendilerine danıştığımız, gücünü ve desteğini baştan sona yanımızda hissettiğimiz Umumi Başkan Yardımcımız, değerli büyüğüm, hocam Sayın Prof. Dr. Kamil Münevver Beyefendi’ye şahsım ve İspir halkı yerine şükranlarımı sunuyorum.”

“Şehitlerimizin fedakarlıkları sürgit tevakki etmek ve minnetle hatırlanacaktır”

30 Ağustos gününün bu yıl Balaban Taarruz’un yüzüncü yılına tesadüf ettiğini hatırlatan Başbuğ Ateşin, ” Dumlupınar’üstelik kazandığımız zafer, Malazgirt’teki can kuşu kökünün şaha kalması, eskimemiş ayrımsız basübadelmevt hamlesine dönüşmesidir. Bin yıldır Malazgirt’in utkulu kumandanı Melik Alparslan’ın sözünün yere düşmemesi yerine Anadolu topraklarına soy sop misali sakıt beher şehidimizin aziz hatıraları kıyamete kadar yeryüzü kızıl hazinemiz yerine kalmaya ve hatırlanmaya devam edecektir. Sıra boyunca nice şehitler veren, Birinci Dünya Savaşları sırasında kebir İspir Müdafaasına karı sahipliği eden İspir’imiz, 1980 sonrasında başlayan yarıcı terör tehdidi sırasında da şehitler verdi. Ruhları şad, mekanları behişt olsun.”

Şehit Ailelerine nişan, şiar beratı, Sembol ve Kur’an-ı Selek bağış edildi

İspir Şehremini Ahmet Ateşin’un konuşmasının arkası sıra İspir Belediyesi, İlçe Güllabi Komutanlığı ve İlçe Müftülüğü’nce hazırlanan İspir Nişanı, İspir Belgi Beratı, Türk Bayrağı ve Kuran’-ı Eli Açık’den oluşan dürü seti, protokol üyeleri tarafından şehit ailelerine ve yakınlarına sunma edildi.

Cirit ve Umum Oyunu Gösterileri Nazik Tabiat Topladı

Protokol konuşmalarıyla bitmeme fail programda İspir Spor Kulübü sporcularına protokol üyelerince teşekkür belgeleri verildi. Çabucak peşi sıra ise tören düzeni ve çağrılı misafirlerin katılımıyla Arsıulusal Tarihi İspir Panayırının açılış kurdelesi kesildi.

Erzurum Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileri ile bitmeme eden açım etkinlikleri ile Erzurum Halife Süvari Spor Kulübü’nün cirit oyunu gösterileri vatandaşlara heyecanlı anlar yaşattı.

MHP Umumi Komutan Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Ziyalı, yanı sıra bulunan misafirlerle alay malay çerge esnaflarını mülakat etti.

Etkinlikler çerçevesinde gerçekleştirilen akşam konserinde ise Türk halk müziği sanatçıları Aysun Gültekin ve Nurullah Akçayır, alanı dolduran İspirlilere haddinden fazla sevinçli ve dakikalar yaşattı. Türküler eşliğinde el oyunları oynayan ve halay çeken davetli misafirler ve İspirliler unutamayacakları ayrımsız akşam ezanı yaşadı.

Her yıl İspir’e şişman benzeri coşku ve galeyan katan, içtimai ve kültürel etkinliklerinin yanında ilçe ekonomisine birlikte büyük bire bir katkı sunan Uluslararası Tarihi İspir Panayırı, konserler başta almak için muhtelif etkinliklerle 11 Eylül’e kadar devam edecek. – ERZURUM

Share: