Uludere ilçesi ve köylerinde 4 Köy Yaşam Merkezi’nde 400 kursiyer eğitim bilimi alıyor

Uludere ilçesi ve köylerinde 4 Karye Dirim Merkezi’nde 400 kursiyer eğitim alıyor

– Etkisiz yapılar Şırnaklıların hayat ve istihsal merkezi oldu

ŞIRNAK Şırnak’ın Uludere ilçesi ve köylerinde 4 Köy Yaşam Merkezi’nde 400 kursiyer yetişek alıyor. 22 skor unutulmaya yüz tutmuş sergi atölyesi kurslarında, 10 yaşından, 70 yaşındaki kursiyere kadar üretilen el emeği göz nuru mahsulat, 5 ila 10 bin teklik beyninde satışa sunularak aile ekonomisine katkı sağlanıyor.

Uludere ilçesindeki tembel durumdaki yapılar kerem desteğiyle onarılıp vatandaşa Karye Dirim Merkezi olarak hizmete açıldı. Buradaki merkezlerde açılan kurslarla adeta 7’den 70’e bütün zamanını burada değerlendirip sergi üretiliyor. Minik ve görmüş geçirmiş ellerden sâdır ürünler, ebatlarına bakarak 5 ila 10 bin liralık beyninde satışa sunuluyor. Dirim merkezlerinde, sergi tekstil atölyeleri birlikte; tasarım beceri, anaokulu, ilkokul, ağırşak merkezi, kitabevi, aritmetik, tabiat, malumat ve dizayn kabil farklı alanlara kadar vatandaşların sosyal faaliyet alanları oluşturuldu. Kurslar mahalle aralarında olduğundan mahalledeki kadınlar hem eş işlerini yapıp hem dahi kursa gidebiliyorlar, ayrıca bala sahibi kadınların çocuklarının yaşı uygunsa çocuğunu köy dirim merkezindeki anasınıfına bırakıp yaşı oldukça ise birtakımı kundağıyla kimisi kucağında hem kurstaki eğitimini alıp hem üstelik çocuğuna bakabiliyor.

Halk Eğitim Müdürü İdris Fakül, mahalle beyninde açılan kurslarla kilim oluşum atölyesinde kilimlerin geçmişten günümüze ulaşan ve baştan sona yöreye ilgili olan ayrımsız değer olup, nesep boya kullanılarak ve koyun yünüyle elde edilen iplikle dokunmakta olduğunu söyledi. İlçede kâin 22 sergi dokuma kursu olduğunu aktaran Benek, “Bunların 5’i Sülale Destek Merkezlerimizde, 1 tanesi köy yaşam merkezimizde ve geriye küsurat 16 kursumuz ise suret köy ve beldelerimizde mahalle arası açmış olduğumuz atölyelerde yürütülmektedir” dedi. Fakül, “Bakanlığımızca unutulmaya yüz tutmuş değerler arasında bulunan kilimlerimizi bugün keyiflendirmek ve geleceğe yansıtmak gayesiyle 7’den 70’e tekmil vatandaşlarımızı içinde barındıran 22 kursumuzla 400 kursiyerimize terbiye vermekteyiz. Satılan mahsulat kursiyerlerimize hesaplı algı sağlamaktadır” ifadelerinde bulundu.

Share: