Ülkenin batısı ile doğusu “Malazgirt ruhu”yla buluştu

SEVINÇLI VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde 400 dönüm alana kurulan Çakal Armudu Budun Bahçesi, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü zımnında hazırlanan etkinliklere ocak sahipliği yapıyor.

Budun bahçesine kurulan obada, üstünde ve çöz kısmında Selçuki motifleri bulunan keçeden mamul han otağı ile 51 çerge, Selçuki mimarisiyle mensur edilen mescit, kıraathane ve köprü, okçuluk ve atlı okçuluk alanları kayran alıyor.

Yurdun dört bir yanından ilçeye gelenler Selçuki ruhunu harlatmak, milli bağlanak ve bütünlüğü tayin etmek amacıyla Türk bayrağı ve Türk boylarına ait bayraklarla donatılan alanda okçuluk, anadan görme oyunlar, bala oyunları, güreş müsabakaları, cirit oyunu, atlı okçuluk ve atlı spor gösterilerini izleme imkanı buluyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehterhane ve bir nice ilden mevrut halkiyat ekibinin gösterilerini içtenlikle izleyen ziyaretçiler, aktiflik alanına kurulan atölyelerde ise okçuluk, kaligrafi, cilt atölyeleri ile bir nice ilin geleneksel el sanatları sergilerini gezme fırsatını elde ediyor.

Birçok ilin beraberinde komşu ülkelerden misafirlerin birlikte ilgi gösterdiği etkinlikler, insanların “Malazgirt ruhu”nu yüreklerinde hissetmelerini sağlıyor.

“Alanda meze havası bilge”

Bitlis Valisi Oktay Çağatay, AA muhabirine, haddinden fazla pir etkinliklere tayf olan programa ülkenin rastgele durumunda insanların bandaj gösterdiğini söyledi.

Alanda saraka havasının bilgili olduğunu vurgulayan Çağatay şunları kaydetti:

“Burada tıpkısı ihtişam-ulus buluşması var. Ülkenin gelişigüzel yerinden insanlar burada. Devletimizin amacı de bu. ‘Milleti yaşat ki büyüklük yaşasın.’ diyoruz. Türk’ün kazandığı fetihler seçme yerde Türklerindir. Mekan ayırt etmiyor. Ağustos bizim açımızdan çokça artımlı tıpkı ay. Bir Nice yengi kazandığımız aynı ay. Tanrı bize payitahta iyice tıpkı şekilde erbap çıkmayı yıldız etti. İnşallah torunlarımız de ehil menfaat ve milletimiz ilelebet kalımlı olur.”

Yabani Armut Belediye Reisi Abdulalim Mümtaz Çoban de milletin Malazgirt Zaferi’nin ruhuna makul kendisine alanı doldurduğunu tabir etti.

Ecdadın emanetine ehil çıkıldığını aktaran Güdücü, “Burada ülkenin rastgele eliyle gelenlerle bir iklimi yaşıyoruz. Ecdadımız burada balaban aynı yurt kurdu. Tığ onunla asırlara seslenme eden, insanlığı bahtiyar fail medeniyetler mensur ettik. Bugün dahi o medeniyetin inşası için elimizden geleni yapıyoruz. Coğrafyamızda ağız tatsızlığı istemiyoruz. Tığ üstelik vatanımızda var olan bütün objeleri bire bir alanda baştan canlandırma ediyoruz. Bu emanete Allah’ın izniyle erbap çıkıyoruz.” dedi.

-“Burada kalkmak mükemmel benzeri ihtisas”

Trabzon’dan mevrut Ilkbahar Kastan birlikte “Burada olmak dört başı mamur bir kalp. Zira gelecekler nesillere bırakacak emanetlerimiz amacıyla balaban adımlar atılıyor. Her sene ağır ezgi adına geliyoruz. Ülkemizin harika yerleri var. Burada bütün bir arada. Bu zenginliği burada duyurmak çokça iyice tıpkısı ruh.” şeklinde konuştu.

Konya’dan gelen Mustafa Sağöz üstelik “Burada haddinden fazla iyice benzeri dayanışma ruhu var. 951 yıl esbak can kuşu burada. Anadolu’daki bütün uluslar burada kardeşlik hamuruyla yoğruluyor. Anadolu’nun kamu renkleri ayrımsız arada. Burada ülkemize antagonist olanlara haddinden fazla güzel aynı sıkıntı veriliyor.” ifadesini kullandı.

Share: