Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, Bağımsızlık Günü’nde açıklamalarda bulundu Açıklaması

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye’nin, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın önceki günlerinden itibaren hazar görüşmelerinde arabuluculuk görevi üstlendiğini ve hububat anlaşmasının Ankara’nın çabaları yardımıyla yapıldığını söyledi.

Büyükelçi Bodnar, Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını elde etmesinin 31’inci sene dönümünün kutlandığı Bağımsızlık Günü vesilesiyle AA’ya açıklamalarda bulundu.

Rusya ile Ukrayna beyninde 6 aydır devam fail savaşta Moskova’nın zafer elde ika planlarının “tamamen suya düştüğünü” belirten Bodnar, Kiev’i, Çernihiv’i, Sumi’yi savunduklarını, Harkiv ve değişik kip haddinden fazla bölgenin ele geçirilmesini engellediklerini rapor etti.

Bodnar, Ukrayna’nın doğusunda ve güneyinde çalışkan çatışmaların devam ettiğini aktararak, Donetsk, Luhansk, Kherson bölgeleri ve Zaporijya bölgesinin tıpkısı kısmının bu bölgeler beyninde düzlük aldığını anlattı.

Ukrayna topraklarının kestirmece yüzdelik 21’inin Rusya vasıtasıyla işgal edildiğine meni fail Bodnar, “Ukraynalı güçler, Zalim tedbir hatlarına, mühimmat depolarına ve kumanda merkezlerine saldırarak Rusya’nın savaşı temdit kabiliyetini pahal şekilde baltalıyor.” dedi.

Büyükelçi Bodnar, özgürlükleri ve devletleri üzere savaştıklarını kaydederek, Rusya’nın şimdiye dek 45 bin personelini kaybettiğini bildirdi.

Türkiye’nin arabuluculuk çabaları

Türkiye’nin, Ukrayna amacıyla stratejik ortak olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurgulayan Bodnar, “Savaşın önce günlerinden itibaren Türkiye, Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasındaki sulh görüşmelerinde arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık görevi üstlendi. Türkiye’nin çabaları sebebiyle hububat anlaşması yapıldı.” diye konuştu.

Bodnar, “Türkiye’nin, İstanbul ve Çanakkale boğazlarını Ukrayna’ya savaşa revan Acımasız savaş gemilerine kapatma yönündeki eylemlerini çokça ölçüm ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk yapım şirketlerini ülkesinin yeniden inşası için nida edeceklerinin altını çizen Bodnar, “Türkiye bizim dostumuzdur ve tığ dostlarımıza karşı temas devir tamam ve açığız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bodnar, savaşın başında Türk halkından kırat biçilmez benzeri destek gördüklerini bile dile getirdi.

Büyükelçilik binasının insani yardım cem merkezine dönüştüğüne vurgu fail Bodnar, Türk halkının yumruk durumdaki Ukraynalı sivil halka ödül yaptığını kaydetti.

Tahıl koridoru anlaşması

Tahıl koridoru anlaşmasının ülkesi ve arsıulusal sistem amacıyla önemine değinen Bodnar, ülkesinin azık ürünlerini tehlikesiz ayrımsız şekilde ihraç edebilmek amacıyla henüz fazla gemiye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bodnar, anlaşmaya tavassut fail Türkiye’ye ve Konfedere Milletlere (BM) gönül borçlusu olduklarını kaydederek, “Rusya’nın 22 Temmuz’dan itibaren Ukrayna limanlarından hububat ve azık ürünlerinin tehlikesiz benzeri şekilde taşınması girişimi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz.” dedi.

Ukrayna tarım ürünlerinin ihracatının şimdiden acun pazarını istikrara kavuşturduğu ve fiyatları düşürdüğüne dayalı değerlendirmelerde bulunan Bodnar, bu gelişmelerin teferruatlı vadede besin krizinin dünya gündeminden ağız ağıza çıkmasına katkıda bulunacağını aktardı.

Bodnar, zaman itibarıyla 700 bin tondan çok Ukrayna tahılının ihracatının gerçekleştirildiğine bel ederek, “Cümle ülkelerden, Rusya yoluyla karışma edilen Ukrayna topraklarından çalınan azık ürünlerini satın almaktan kaçınmalarını bekliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Zaporijya Nükleer Santrali’nin askerden arındırılması

Büyükelçi Bodnar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Zaporijya Çekirdeksel Santrali’nin askerden arındırılmasına dair açıklamalarını üstelik değerlendirdi.

Avrupa’nın sunma balaban nükleer santrali Zaporijya’daki durumun eleştiri olduğunu belirten ve Çernobil faciasını hatırlatan Bodnar, “(Rusya’nın) Santral bölgesini mayınladıklarını ve tesisin korkulu ünitelerinde askeri donatı ve cephane yerleştirdiklerini biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Zalim birliklerinin Zaporijya Çekirdeksel Santrali’nden derhal ve koşulsuz adına çekilmesi gerektiğini belirten Bodnar, nükleer tehlike haiz tesisin tamamen silahsızlandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Bodnar, “Rusya Federasyonu’nun insanlığın çağrılarına kulak vereceğini umuyoruz, zira radyasyon sınır tanımaz.” dedi.

Esir değişiminin herhangi bir zaman ülkesinin gündeminde olduğunu aktaran Bodnar, müzakerelerin sürdüğünü ve şimdiye kadar mütehammil çok vatandaşın takasını başardıklarını söyledi.

Bodnar, mukaddema Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın direkt desteğiyle, Katliam Tatar Meclisi’nin iki temsilcisi olan Akhtem Çıygöz ve İlmi Umerov’u esaretten kurtarmayı başardıklarını hatırlatarak, Türkiye’nin Ukraynalı askerlerin tıpkısı dakika önce evlerine dönmesine havari olmasını beklenti ettiklerini kaydetti.

NATO’ya üyelik beklentisi

NATO’nun modern, efdal hassasiyetli ve deli dolu cebe ve mühimmatlarının ülkesine sevkiyatını hızlandırmak gerektiğini vurgulayan Bodnar, “Kırıcı silahlar konusunda Rusya ile eşitliği ne kadar acul sağlarsak o büyüklüğünde çokça Ukraynalı çeri ve sivillerin hayatını kurtarır ve savaşı o derece aceleci kazanırız.” ifadelerini kullandı.

Bodnar, Rusya’nın Ukrayna’ya alın sürdürdüğü savaşın dünyanın hep demokratik devletleri için tehdit teşkil ettiğini söyleyerek, Moskova’nın, Belarus’u savaşa incizap çabalarından vazgeçmediğini aktardı.

“Rusya’nın Ukrayna’ya cebin savaşı toptan güvenlik mimarisinin çalışmadığını gösterdi.” diyen Bodnar, ülkesinin NATO’ya organ olmasının sunu kıvrak asayiş garantisi olacağını vurguladı.

Halkın yüzdelik 72’sinin NATO’ya üyeliği desteklediğini kaydeden Bodnar, bu nedenle NATO’ya uzuv olma yolundan sapmadıklarını belirtti.

Büyükelçi Bodnar, ülkesinin Rusya ile masaya oturmasının biricik şartının Rus ordusunun Ukrayna topraklarından tamamen kavrayışsız çekilmesinden geçtiğini kaydetti.

Ülkesinin barıştan yana olduğunu aktaran Bodnar, “Ukrayna, Rusya’nın akseptans ettirmeye çalıştığı bölümsel ateşkesten çok mihman barışı hatırlamak istiyor.” dedi.

Share: