Uçar daireler! Sıkıntılı gelirlinin aile alma hayali bitti

Ünlü taşınmazlar müşaviri Iyi Taşçı, serencam 8 ayda gayrimenkul piyasasına “füsunlu tıpkı halk değdiğini” kiralık sülale da, satılık aile üstelik bulunmadığını söyledi. 1 milyon 750 bin lira olan dairelerin demincek 4 milyon liralık olduğunu tamlayan Taşçı, “Ego bunlara ‘uçan daireler’ diyorum. Uçtu gitti” dedi. Sözcü’da Tevakki Etmek Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Taşçı, bölük piyasasında böyle tıpkısı palavra oluşmasında Kovid-19’un yaygınlaştığı dönemde yapım yapımlarının azalmasının, deli dolu olduğunu anlatım etti. Taşçı’nın açıklamaları şöyle:

BALONA RAĞMEN SATILIYOR

“Bunun altında iklim ve ilçelere balaban göçler yatıyor. tek satılık daire varsa, beş gönül dahi kamera ise haliyle istenilen fiyata satılıyor. İkinci ellerde elhak satış kalmadı. Çankaya’üstelik çabucak 4 ofis satılık. Onlara üstelik insanoğlu milyon teklik istiyorlar. Sabık sene bu dairelerin fiyatı bir milyon 250 bin teklik civarındaydı. Satışta balon oluştuğu halde alıcı var mı? Var.”

Türkiye’üstelik sabık sene ayrımsız milyon 490 bin civarında konut satıldığını hatırlatan Taşçı, sistemin elbet işlediğini şöyle anlattı: “Yalnız bunun üçte biri abartılı. Müteahhit ile materyal satanlar beyninde barter sistemi çıktı. Yüklenici diyor ki ‘Bana 100 titrem çimento ver, ben sana kat vereyim.’ O üstelik diyor ki, ‘Tükenik. Sen bana 50 devam daire ver.’ Şimdi 50 daireyi aldığı zaman, malzeme satan, tapuyu üstüne alıyor. Bu tapuda bir numara muamelat oluyor. İkinci işlemde ‘Ego ayrımsız emlakçıyım, hangi müteahhidim. Benim adıma sen sat’ diyor. Bu sefer onun hesabına eş yapıyor. Tapu dahi bu birlikte ikinci muamele oluyor. İstatistikte ayrımsız daire, iki daire satılmış üzere oluyor. Sabık sene 294 bin ipotekli satış reşit.”

KİRALIKTA NELER OLUYOR

Kiraların birlikte “uçtuğunu” belirten Esen Taşçı, söyle konuştu: “Bu üstelik göçlerden ve evliliklerden kaynaklanıyor. Yabancı ülkelerden bile gelenler var. Fazla hane yapılamadığından kiralar bile yükseliyor. Geçen yıl bin teklik olan kiralık daireler demincek maaş 4 bin liraya yakın. Bu buut insanları biçare bırakıyor. Sıkıntılı gelirlinin evi yoksa bitti. 4 4 bin teklik icar elbet versin? 100 metrekarelik benzeri evi üç-dört milyon liraya lacerem alsın?”

İnşaat malzemesinde fiyat artışı önlenmeli

Emlak müşaviri Sağlıklı Taşçı, piyasanın düzelmesi ve göz fiyatlarının normalleşmesi üzere hal önerileri bile sundu. İmar arazilerinin üretilip inşaatların derakap yapılmasına gerekseme olduğunu tamlayan Sıhhatli Taşçı, “Ne kadar çok yapılırsa o zaman fiyatlar düşer. İnşaat malzemesi artışının birlikte önlenmesi gerekiyor. İnşaat malzemeleri yüzdelik 100 artmış. Haliyle yüklenici dahi diyor ki ‘Yer fiyatlı. Iri şehirleri merkezlerde yer kalmadı. Bulunamıyor. Kentsel dönüşüme da ağırbaşlılık yüklemek zorundayız” dedi.

SGK’lıya muvaffakiyetsiz faizli emlak kredisi

 

Bölük kredi talebi baştan canlandı

 

Bölük fiyatları hastalık artıyor?

 

Share: