Türkiye’yi yasa boğan kazada ölen 20 emanet toprağa verildi

Türkiye’yi kanun boğan kazada ölen 20 dirilik toprağa verildi

MARDİN – Gaziantep ve Mardin’da yaşanan iki trafik kazası Türkiye’yi yasa boğdu. Türkiye, Gaziantep’teki 15 kişinin yaşamını yitirdiği kazanın şokundayken bir katliam kabilinden kaymakamlık de Mardin’in Derik ilçesinde meydana geldi. Derik’teki kazada ölen 20 kişinin cenazesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törenle defnedildi.

Türkiye, evvel yaşanan trafik kazalarıyla yasa boğuldu. Gaziantep’teki kazanın aynı tıpkısı saatler sonra Mardin’in Derik ilçesinde meydana geldi. Saat 17.00 sıralarında freni boşalan gübre iki canlı tır, 2 araca çarparak devrildi. İhbar üzerine görüngü namına sağlık, itfaiye aracı, açıkgöz ve polis güçleri ekipleri gönderme edildi. Kazayı gören çevredeki vatandaşlar fenomen yerine toplandı. Ekiplerin çalışmasının sürdüğü tam matbu hamile bire bir başka tır, bir lahzada kalabalığın arasına daldı. Ilçe yerinde bulunanlar ürkü ve korku zarfında kaçmaya çalışırken, tır aynı apartmana çarparak durabildi. Fert pazarının yaşandığı kazada 1’i polis ve aralarında çocukların bulunduğu 20 gönül hayatını kaybetti, 26 güç ise yaralandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat birlikte Emniyet Genel Müdürü Mehmet Denizköpüğü ve Vali Mahmut Demirtaş ile alay malay Mardin’in Derik ilçesinde kazanın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulundu. Yetkililerden kaza ve icraat üzerine bilgi düz Bakan Aristokrat sabahleyin saatlerine büyüklüğünde hayatını kaybeden vatandaşların cenaze namazlarına ve defin törenlerine katıldı. Bakan Soylu henüz sonradan kazada hayatını kaybedenlerden vatandaşların taziyet ziyaretlerinde bulunarak ardından hastanedeki yaralıları musahabe edip esbak olsun dileklerini iletti.

Hayatını kaybedenlerin adı açıklandı

Hayatını kaybedenlerin isimlerinin; İnan Sağlam, İbrahim Halil Başmaklık, İsa Ayebe, Ahmet Aktay, Ünal Rençper, Bese Bağlayan, Mülkiye Acar, Hamit Akkoyun, Servan Tanrısever, Mihriban Tanrısever, Necla Önen, Bover Babur, Yahya Olmuş, Eksiksizlik Üzücü, Velat Izdırap, İrfan Magnezit, Baran Açan, Hatip Denk, Sitti Abun, Bozma Izdırap olduğu açıklandı.

Kazada martir olan polis güçleri memuru 1 hafta evvel Derik’e tayin olmuş

Öte yandan evvel kazaya engelleme sırasında şehit olan polis memurunun kimliği muhtemelen oldu. Kazada hayatını kaybeden polis memuru Yahya Olmuş’in 1 hafta evvel Tekirdağ Şarköy’den Mardin’in Derik ilçesine atama olduğu belirtildi. Çanakkale Ezine doğumlu olan 33 yaşındaki polis güçleri memuru Olmuş’in 1 çocuk babası olduğu ve TEM Bölüm Müdürlüğünde vazifeli olduğu öğrenildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Derik ilçesinde meydana gelen kaza yerinde incelemelerden bulunduktan sonradan olaya ve sürece ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Bakanı Aristokrat, ülkenin Ardahan’dan Edirne’ye kadar hem yası, hem üstelik acısının bugün Derik’te olduğunu ifade etti.

Gaziantep’te dramatik, kötü ayrımsız gidiş geliş kazası olduğunu anımsatan Nazır Aristokrat, “Dolaşma boyu onun acısıyla ıstırap içre olurken akşamüzeri Derik’te hakeza tıpkısı aldık. İki tırın sebebiyet verdiği kazada şu temel kadar 20 vatandaşımız hayatını kaybetti. 26 yaralımız var. Yaralılarımıza Cenabı Allah’tan şifa diliyorum. Olay bütün yönleriyle birlikte savcılığımızca soruşturulmaktadır. İhmal, tasavvur herhangi bir hangi ise bilcümle proses araştırı edilecektir. Kolluk güçlerimizde bu konuda ceht içerisindedirler” dedi.

“İki denetleme var”

İnsanın boğazı düğümlediğini dile getiren Bakan Aristokrat, “Bir trafik kazasında 20 kişinin hayatını kaybetmesi üstüne insanın söyleyeceği sözü kalmıyor. Devletimizin bilcümle imkan ve kabiliyetliyle kazazedemizin ve ailelerimizin yanındayız. Bizde sabaha büyüklüğünde burada hem kazaya sebebiyet veren sürecin nasıl olduğunu, hem dahi bu konuda imin ihmali varsa tamlık tespitleri arkadaşlarımız ve Itimat Genel Müdürümüz burada. Valimiz burada ve buradaki arkadaşlarımızla alay malay bu değerlendirmeleri yapmış olacağız. Bir önceki kazayla ilişik aynı polisimiz hayatını kaybederek martir oldu. İki gaileli hastanedeler, iki gözaltımız var. İki şoför” ifadelerinde bulundu.

Kazanın boyutunu ortaya çıkardı

Feci kazaya dayalı gördüklerini İhlas Fen Ajansına anlatan eksperyans tanığı Veysi Danış, “İkinci tırın gelişi itfaiye, ambulansa ve araçlara çarptı. Periferi zaman gölüne döndü. Bütün akrabasına koştu, çoluk çocuğuna baktı” dedi.

İlk kaza olduğunda müzaheret gayeli yaralılara engelleme ettiklerini söyleyen Veysi Danış, 15-20 dakika geçtikten kalabalığın toplandığı anlatım etti. İlk kazadan 3 kişinin öldüğünü nâkil Danış, “O arada bizim yeğenimiz birlikte memat etti. Tığ onunla ilgilenirken kalabalık oldu. O esnada bire bir baktık yukardan klakson sesi geliyor. Meğer ikinci tır freni patlamış.

Süratli aynı şekilde kalabalığın içine daldı. O esnada kontekst kırım alanı oldu. Haddinden Fazla bakımsız ayrımsız molekül oldu. Kaçan kaçana, füru, yaşlılar o esnada tırın altında artan sıradan adam kaldı. İlk kazada afiyet ekipleri engelleme ediyordu. Gaziantep’i konuşurken Antep’ten elan üzücü olduk. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı iyi olsun” şeklinde konuştu.Share: