Türkiye’nin lokal peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Valilik, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Ticaret ve Uran Odası hareket birliğinde planlı “Peynir Festivali”nde yöresel peynirler tanıtıldı.

Yurdun değişik il ve yörelerinde üretilen peynirler, site merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, yerel peynirler tıpkısı araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, işaret oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” kendisine bildik gravyer başta kalkmak üzere bir nice çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin farklı illerinden getirilen kestirmece 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Umumi Sekreteri Nurullah Kara, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış benzeri kent olduğunu tabir ederek, “Kısaca 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı elan istikbal örtmek, arsıulusal boyuta sürmek istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi dolayısıyla 2.’sini bu yıl yaptık. Amacımız anadan görme ayla getirip ulusaldan uluslararası boyuta çıkartmak.” diye konuştu.

Festivali büyüterek dünyada curcunalı getirecek tıpkı kuzuluk getirmeyi amaçladıklarını anlatan Yağız, “Burada 50 asıl peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi az çok mebzul. Fesstivali turizm materyali olarak Kars’ın turizm değerleri arasına yok etmek istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.

Share: