Türkiye’nin konuştuğu kreşten gelen kullanılmamış görüntüler dehşete düşürdü! Çocuğu sandalyeye bağlamışlar

Geçtiğimiz hafta dahi çocuklara alın geçerli güç görüntülerinin yayınlanmasının ardından 30 an zarfında iki öğretmenin, 1 saat sonrasında ise kreş yönetiminin görevden alındığını duyuran Çerkezköy Birleştirme Endüstri Bölgesi (ÇOSB) Dümen Kurulu’na tepkiler gelmeye devam etti. Akşam saatlerinde gelen eser yasağı sonrası, tıpkısı kreşin bambaşka aynı sınıfında iki farklı öğretmen marifetiyle ayrımsız çocuğa muteber şiddeti, 10 Çatlak 2021 tarihinde gine duyarlı aynı velinin çocuğunun tuvaletteki davranışından yola çıkarak ortaya çıkardığı anlaşıldı. M.K.Ö. isimli çocuğun, kreş öğretmenleri D.A. ve K.B. marifetiyle dizgesel kendisine sandalyeye bağlandığı, üç maaş görüntülerin üstelik bire bir yıldan bu yana Çerkezköy’dahi görülmekte olan aynı ayrıksı dosyadaki deliller arasında bulunduğu öğrenildi.

3 AYLIK GÖRÜNTÜLERİN İZLENMESİNİ ISTEK ETTİLER

Ceplerindeki iple günün temas saatinde kreşte kâin M.K.Ö.’nün, öğretmenleri tarafından günde yer bir iki ilkokul defa, ara sıra günler on posta, 30-40 dakika görünmek amacıyla iskemle bağlandığı görüntülerin ÇOSB yönetimince de izlenmesi sonrasında, anne E.Ö. ve baba M.Ö., kreşte çocuklarının iple bağlanması olayını detaylı araştırdı. Temel ve ağababa, azrail kayıtlarını izlemek üzere 8 Mesafe’ta ÇOSB yönetimine başvurdu. Karı, görüntüleri izlemek amacıyla 8 Mesafe’ta başvururken, ÇOSB yönetimi ise 10 Antrakt’ta görüntüleri izletebileceklerini söyledi. 10 Açıklık’ta muhtemelen bir bölümü izletilen görüntülerde amiyane çocuğun günün mahsus saatlerinde kameranın geberik bölgesinde bulunduğunu gören veliler, durumdan bundan sonra tutku duyarak ÇOSB yönetiminin üç aylık görüntüleri izlemesi talebinde bulundu.

“BİZ ASLA ANCA BİR ÖZDEK YAPMADIK”

Velilerin Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı şikayet sonrası kreşle ilişkileri kesilen iki hoca dahi görüntülerin bilakis esas ve babayı suçlayarak, asıl babanın çocuklarıyla ilgilenmediğini, çocuk yuvası yöneticilerine da bu durumu yüz kere bildirmelerine rağmen yönetimin birlikte bu konuyla ilgilenmediğini sav etti. Öğretmenler, önce olayın duyulmasının arkası sıra, “Biz katiyen hakeza ayrımsız şey yapmadık. Hoppadak sandalyeye oturtup yavuklu ‘Cezalısın’ ifadesini kullanıyorduk” derken, yalanları önce alıcı kayıtlarının incelenmesinden bilahare ortaya çıktı. Üç aylık alıcı kayıtları incelendiğinde ise siktirici çocuğun öğretmenleri eliyle üç ayda yüzlerce el bağlandığı ortaya artık. Görüntüler, benzeri yıldan bu yana sürmekte olan Çerkezköy’deki bir eksantrik soruşturma dosyasında mağdurların delilleri arasında düz aldı.

İLK MAHKEME 29 KASIM’DA YAPILDI

Sanıklar D.A. ve K.B., çocuğun sınıfta yaramazlık yaparak gayrı arkadaşlarını tasalı ettiği gerekçesiyle olayın meydana geldiğini, o ahit 3 yaşında olan M.K.Ö.’yü hoppadak tıpkısı kaç kat tıpkısı kuşakla bağladıklarını sav ederken, iki öğretmenin sistematik yerine çocuğu gelişigüzel dolaşma defaatle bağladığını ayırt eden yetiştirme yurdu yönetimi, geçtiğimiz yıl Mesafe ayında bahse laf öğretmenlerin kreşle ilişkisini kesti. Öğretmenler ise geçmiş aileyi bilahare çocuk yuvası yöneticilerini suçlayarak, kreşte kaybettikleri işlerini baştan koparmak üzere girişimde bulundu. Velilerin ve avukatlarının şikayetleri sonrası D.A. ve K.B. isimli 2 yetiştirme yurdu çalışanının işine son verilmesine karşın, Çerkezköy 5. Temel Ceza Mahkemesinde süren davanın ilk duruşmasının ise 29 Kasım 2022 tarihinde yapıldığı ortaya artık.

“KARAKOLDA SAĞLIK İFADE VEREMEDİM”

İlk duruşmada henüz evvel ne emniyette hangi savcılıkta verdiği ifadeleri kabul etmediğini bildirme fail K.B., “Eski beyanlarımı akseptans etmiyorum, rabıt durumu olmadı. Karakolda metin anlatım veremedim. Polis Güçleri memurları anlatım verirken benimle dolma geçer akçe kabilinden konuştular. İfadeyi yazdıktan sonra değişmek istediğimi söyledim fakat kabul etmediler. Başlangıçta verdiğim ifadeler mıhlı değildi, yanımda avukat de yoktu. Suçlamayı kabul etmiyorum” dedi. Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından velilerden şikayetçi olan K.B., mahkemede da ederek beraatini irade etti.

“KAÇ EL YAPMIŞIZDIR BİLMİYORUM”

K.B. ile tıpkısı sınıfta öğretmen olan özge sanık D.A. ise, Çerkezköy 5. Temel Ceza Mahkemesindeki geçmiş duruşmada K.B.’nin aksine geçmiş beyanlarını esasen ederek, “Sandalyeye oturduğunda etrafında kurdeleyi tıpkısı cevelan bağlayıp fiyonk atıyorum” diye konuştu. Kurumda el sistemi olduğunu ve saat 17.00’den sonradan K.B.’nin yegâne başına kaldığını iddia fail D.A., “M.K.Ö.’nün sınıfta bir tane kalmaması üzere K.’nin da arkasından kurdeleyle bağlayıp fiyonk yaptığı olmuştur. Aynı kendisine birçok öğün bağlamışızdır bilmiyorum” şeklinde konuştu.

ÇOCUĞUN O HALDE FOTOĞRAFINI ÇEKİP ANNESİNE ATTILAR

Kameraya yansıyan görüntülerde öğretmenlerin, 10 Son Teşrin’birlikte çocuklarla hazırladıkları Atatürk’ü yâd programında çocukların fotoğrafını çekerken, benzeri taraftan üstelik bağladıkları çocuğun fotoğrafını çekerek anneye atmaları dikkatlerden kaçmadı.

“TEMEL BENİ BURAYA BAĞLAR MISIN?”

Görüngü, bire bir kreşteki tıpkı eksantrik çocuğun kendisini tuvalete götüren annesine, “Temel, beni burayı bağlar mısın?” demesiyle ortaya çıktı. 2’şer yavru annesi olan 2 karı öğretmenin kamera açısındayken ceplerindeki ipi gizlemeye çalıştıkları ve çocuğu gelişigüzel defasında değişik iple bağladıkları anlar görüntülere yansırken, yapıt yasağı getirilen önceki görüntülerin ardından bu görüntülerin dahi duruşma dosyasındaki tıpkı davada ortaya çıkması kreşteki ihmalkarlığı bir kat henüz ortaya koydu.

Share: