Türkiye’nin bakırcılıkta mahdut kentlerinden birisi olan Erzincan’da, çığır unutulmaya yüz tuttu

Türkiye’nin bakırcılıkta mahdut kentlerinden birisi olan Erzincan’üstelik, patika unutulmaya yüz tuttu

Kusurlu asır geçmiş bu şehirdeki temas 10 gençten 8’i unutulmaya beniz markajcı meslekten geçimini sağlıyordu

Bakırcılık mesleğiyle uğraşanlar izzet memuru maaşının 3 katını kazanıyordu

1976’birlikte başladığı bakırcılıkla ticaretini genişleten ve şehrin peş düzey hareket adamlarından birisi durumuna gelen Tanoğlu, uğraşı namına bakır işlemeciliğini sürdürüyor

ERZİNCAN – Kalık asır geçmiş Türkiye’nin bakırcılıkta dar kentlerinden birisi olan Erzincan’birlikte, günümüz dahi bu iz unutulmaya beniz tuttu. 70’lerde rastgele 10 gençten 8’i bakırcılıktan geçimini sağlayıp, mehabet memuru maaşının 3 acımasız daha aşkın servet kazanırken 2000’li yıllardan sonradan bundan sonra şakirt de bulunamıyor. 1976’de başladığı bakırcılıkla ticaretini genişleten ve şehrin arka dozaj aksiyon adamlarından birisi durumuna gelen Erzincan Tecim ve Uran Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu, eskiye özlemini hobi olarak bakır işlemeciliği yaparak gideriyor.

Erzincan’birlikte az küsurat bakır ustaları, hediyelik yük ve günlük mutfak gereçleri kullanımlarıyla kaybolmaya beniz tutmuş bakırcılığı yaşatmaya ceht gösteriyorlar. Bakır mutfak eşyalarına ilginin rastgele geçen gün azalması ile birlikte unutulmaya yüz markajcı bakır ürünleri, geçtiğimiz pandemi sürecinin etkisiyle ve sağlığın ehemmiyet kazanmasıyla alay malay gene azda olsa arzu görmeye başladı.

Daha mıhlı olması dolayısıyla Erzincan’ın binlerce yıllık geçmişine çerağ tutan bakır ürünler artık şehir dışından mevrut vatandaşların tercihi oluyor.

“Bakırcılıkla başladığı tecim hayatında şehrin ense düzey hareket adamlarından birisi oldu”

Bakırcılığın günümüzde artık kaybolan meslekler ortada olduğunu tamlayan Erzincan Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu, “Bizim çocukluğumuzda, ilkokulu bitirdikten bilahare ortaokula gittiğimiz zaman yaz aylarında temelli bakırcıların yanındaydık. O antlaşma Erzincan’üstelik asıl patika bakırcılıktı. Erzincan’de herhangi bir 10 kişiden 8’i bakırcıydı. 1982’üstelik yanımda çalışan âdem sayısı 100 kişiydi. 1976’üstelik başladım ben bakırcılığa. 1976’dan 1982’e kadar yanımda 40-50 kişiyle çalıştık. Erzincan ekonomisinin yüzde 70’i bakırcılıkla istihdam ediliyordu. O zaman fehamet memurunun 3 katıda maaş alına biliniyordu. İnsanlar bakırcılığı haddinden fazla önemsiyordu. Bağımlı ki ant geçtikçe insanların bakış açısı, görüşleri değişti. Bizim zamanımızdaki kabil hediyelik eşyalar ikbal görmüyor çıktı. Bakırın alternatifleri dahi çokça artık. Erzincan bakırcılığı baya geriledi. Şuanda özne arkadaşlarda var onları üstelik kutlama ediyorum. Erzincan bakırını ayakta tutmaya çalışıyorlar. Bakır sağlık açısından bile en iyisi. Bakır aş damı eşyalarında pişen aşındırmak, çaydanlıkta kaynayan çayı, semaveri henüz de lezzetli, dosdoğru. Günümüzde bunlar imdi elan meşakkatli. Krom imdi, alüminyum çıktı bunlar daha basit olduğu için bunlar tercih ediliyor. Oysaki esenlik açısından bakırın yerini hiçbiri tutmuyor.

2022 yılındayız geriye döndüğümüzde özeleştiride yapmamız lazım. O günün şartlarında bugünü düşünemedik. Erzincan’de bakırcılık geriye gitti. Bakırcılığı çarkıt günlerine anlatmak üzere ara sıra girişimler, destekler yapılması lazım. Bakırcılık ahali sanatı istediği amacıyla dahi insanları aynı araya anlatmak geçişsiz. Günümüzde insanları tıpkısı araya getirmekte haddinden fazla el. Günümüzde perukar çırağını bulamıyorsa, demirci şakirt bulamıyorsa bakırcı nasıl bulacak. Erzincan’bile eskiden 4 bin emanet bakırcılıkta müteharrik koca vardı” diye niteleyerek konuştu.

Share: