Türkiye’den Irak’a ihracat yüzdelik 30 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’den Irak’a, bu yılın önceki 7 ayında 7 bilyon 364 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Sonunda Türkiye’nin toplanmış ihracatının yüzdelik 5,1’lik payını Irak oluşturdu. Sabık yıla göre bile Irak’a ihracat, yüzde 30 arttı. Irak, bir zamanda bu sene Türkiye’nin yer çok dış satım yaptığı ülkeler sıralamasında 4’üncü tam saha aldı. Irak’ı yüzde 28,8 artışla KUL, yüzdelik 3 artışla Almanya takip etti.

GÜNLÜK DIL SAYISI YÜZDE 22 ARTTI

Habur Çizgi Kapısı yakınlarındaki 500 bin metrekare alana kurulu, 5 bin açacak kapasiteli TIR parkında şoförler Irak’a ihraç edilecek ürünleri fırlatmak üzere işlem yaptırıyor. Şırnak İl Özel İdaresi’ne mecbur Habur TIR parkından giriş-yokuş özne açacak sayısı, yılın geçmiş 7 ayında 1 milyon 3 bin 23’e ulaştı. Günlük averaj methal-depar sağlayıcı anahtar sayısı ise 4 bin 731 oldu. Bu yılın geçmiş 7 ayında günce açacak giriş-huruç sayısında sabık yıla göre, yüzdelik 22 çoğalma görüldü.
Şırnak Valisi Osman Bilimci, Habur Eksen Kapısı’ndan Irak’a yapılan ihracatın güzeşte yıla göre 2022’nin önce 7 ayında yüzde 30 oranında arttığını belirterek, “Bugün burada hep kurgu sayımız 2 bin 950. İki ay evvel günce anahtar geçiş sayımız 1500 TIR’dı. Kestirmece o büyüklüğünde suret dahi Irak’tan Türkiye’ye dönüyordu. Deminden günce vesile intikal sayısı 2 bin. Karşıdan gelen açki sayısı dahi o büyüklüğünde. Baktığımızda bu, bütün kişmiri hat kapılarımızdaki genişlik nazik cirim. Bu hem ilimiz hem sınır kapımız hem da mutluluk ekonomisi açısından çokça mehabetli” dedi.

IRAK, ARZ ÇOK İHRACAT YAPTIĞIMIZ 4’ÜNCÜ ÜLKE

Irak’ın Türkiye’ye uyguladığı gümrük vergisinin kâh kalemlerinde düşüşler olduğunu hatırlatan Vali Bilim Adamı, “İlimizde ilkgüz ve ekim aylarında ihracat rakamlarında yükseliş oluyor. İnşallah yıl böylelikle yüzdelik 30-40 artışla tamamlayacağız. İlimiz ticarette birlikte haddinden fazla muhteşem aynı etap kazandı. İnşallah üretimde birlikte ayrımsız hamle sağlayıp, ilimizi bu konuda taçlandıracağız. Irak ile ihracatımız geçen sene 5’inci sıradaydı. Amma bu sene 4’üncü sıraya yükseldi. Irak, en çok dış satım yaptığımız 4’üncü mevki. Bu çokça sunturlu aynı vukuf. Tabii ki Irak bizim komşumuz ve özel ilişkilerimizin olduğu bire bir büyüklük çokça şükür. Bu rakamlar arttıkça hem ticari hem da komşuluk ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Bundan birlikte son aşama mutluyuz” diyerek konuştu.

‘IRAK’A DEĞME MOLEKÜL GİDİYOR’

Habur Sınır Kapısı’nda muntazır TIR şoförlerinden Lokman Can birlikte “Gümrüğün işleyişinde tıpkı güçlük bulunmayan. Gidip, geliyoruz. Engel çekmiyoruz. Irak tarafında biraz kükremek oluyor. Gümrük, Irak’ta biraz ciddi işliyor. Sistemleri burası üzere değil. Orada elimiz, kolumuz mecbur. Yapacak ayrımsız molekül da bulunmayan. Şu anda un yüklemişim, Irak’a götürüyorum. Değme madde gidiyor, Allah’a şükür memnunuz. Tıpkı hareket oluyor. Batıya çalışmaya gitmektense burada zat kapımızda ekmeğimizi kazanıyoruz. 4-5 günde, benzeri haftada Irak’a gidip hoşgörüsüz dönüyoruz” dedi. 

Bulgaristan’a ihracat şahika yaptı

 

Möble sektörünün ihracatı 607 milyon doları aştı

 

İstanbul, sanayi sektörü ihracatının yüzde 44,5’ini bir tane başına üstlendi

 

Share: