TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine göre, eylül ayında meydana mevrut 43 bin 734 gidiş geliş kazasında 18 bin 570 dirilik yaralandı, 214 emanet bile hayatını kaybetti. Yılın önceki 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Inanma Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ilkgüz ayında meydana gelen gidiş geliş kazalarına ilgili verileri ve mobese kameralarına yansıyan kaymakamlık görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i âdemoğlu, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı girmek üzere toplanmış 43 bin 734 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 emanet yaralandı, 214 hayat üstelik hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 9 ayında, trafik kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e bundan sonra. Eylül ayında en çok kaza gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da kişioğlu, yaralanmalı ve maddi hasarlı bütün 5 bin 376 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 6 sevimli hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. Arz az kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Ilkgüz 21 bin 38 çoban alkollü yerine açar kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 gidiş geliş cezası uygulandı. 125 bin 856 şalter ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Gidiş Geliş Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli da meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle tempo halindeki iki kişinin konusunda misil kenarındaki tıpkı ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 hayat belli belirsiz yaralandı. Nevşehir’da sürücüsünün kontrolünden sâdır otomobil, mutedil refüje çıkarken bu sırada yolun karşısına unutmak isteyen 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise gine sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle yürüyen ayrımsız bulaşıcı çarptı. Arızi, otomobilin çarpmasıyla kısaca 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN KAMIŞ TANIDIK SÜRÜCÜ HATALARI

Öte yandan gidiş geliş kazalarında bildirme kesif görülen güdücü hataları Gidiş Geliş Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını nöbet, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak derbent ve kaplamanın daraç olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan izleme ve tağyir kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönme kurallarına uymamak, al kandil veya görevlinin dur işaretinde durmamak, kayıt giremez trafik işareti kâin yerlere temizlemek, geçici ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı ayırmak, alkollü namına vasıta yutmak, aşırı derakap açacak sarmak, mürur yasağı olan yerlerden geçilmek ve yanlış şekilde yahut yasak olan yerlere park yeri almak.?

Share: