Türkiye boğa güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında içki kesti

– Türkiye sevir güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında çağ kesti

ARTVİN – Artvin’in Kafkasör yaylasında düzenlenen Türkiye Sevir Güreşleri Şampiyonası mülevven görüntülere tayf oldu.

Artvin ve ilçeleri ilkin başlamak amacıyla Okumuş, Muğla ve Erzurum illerinde gelişigüzel sene anadan görme namına planlı sevir güreşleri, 2017 yılı itibariyle ‘Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası’ adı altında Kafkasör yaylasında düzenlenmeye başladı.

Bu yıl 5’ncisi gerçekleştirilen güreşlerde öz illerinde şampiyona olan boğar özel nida üzerine Kafkasör arenada uzunluk gösterdi.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü yoluyla, bin 200 rakımlı Kafkasör yaylasında düzenlenen 200 almanak geleneğe topluluk kele güreşlerine İzmir, Münevver, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den toplam 68 boğa katıldı.

İki çağ süren güreşlerde kilolarına bakarak Pehlivanlar Saksı, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, Kıç ve Yıldızlar ; Temel, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, gelmek için 9 kategoride gerçekleşen güreşler soluk kesti. Türkiye şampiyonu olan kele sahibine 40 bin liralık bergüzar verilirken Barbaros, Karayer, Çap, Makam, kabil ilginç esame dikkat çekti.

Boğalar Boynuz ve doping testine bağımlı tutuldu.

Artvin’de 10 gündür güreşler için kampa giren Ege’den gelen boğalar ve sahipleri kısmık bir hazırlık dönemi geçirdi. Sabah üslup ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta, mısır kabilinden hususi besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Ekstrem boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise lüzum testine tabi tutuldu.

Egenin Efeleri Karadeniz’in horonu arenada tayf aldı

Geleneksel sevir güreşleri üzere ayrımlı illerden mevrut boğacılar, boğaları kazanınca arenaya çıkarak özlük kültürlerinde umum oyunları gösterilerini sergilediler. Karadeniz’in uşakları horan teperken, egenin efeleri ise harmandalı oynadı.

9 yaşındaki minik Azra boğası yenilince ihtisas meşgul anlar yaşadı

Küçükorta kategorinde kabile gösteren ‘Raskov’ isimli boğayı tribünden destekleyen 9 yaşındaki Azra Görgülü, boğası yenilince balaban üzüntü yaşadı. Boğam güreşince içimde ayrıksı tıpkısı his oluyor diyen minik boğacı Azra, “boğam kaybedince çok üzülüyorum. Bas diyorum bizi dinliyor, basıyor amma bizim ama kendiliğinden nazik boğalar vardı” dedi.

Şehirler arası kültür kaynaşması oluşturuyoruz

Festivale katılan Ömer Faruk Müşkül burada yaptığı açıklamada, “bu yıl Türkiye şampiyonasının 5’incisni düzenliyoruz. Vazıh’dan Muğla’dan boğalarımız geldi. Artvin’in pehlivan boğalarıyla müthiş savaşım edecek. Bir hars kaynaşması oluşturuyoruz. Şehirler arasında ateş parçası aynı demet oluşturuyoruz. Bu kültürün yaşaması amacıyla elimizden mevrut desteği veriyoruz, emeği gecen katkıda kâin herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu yaylada iki Kültürün Dayanışması yaşanıyor

Işıklı Beyazca bölgesinden güreşlere katılan Melik Demirtaş ise, “Karadeniz ve Ege bölgemizin boğalarımız var. Bu arenada iki değişik kültürün dayanışması yaşanıyor. İki bölgede çokça pir etkinlikler oluyor. Burada boğalar serin havayı seviyor bizim orda ısıdam hayayı. Etkinliğimiz haddinden fazla domuzuna, insanlarımız haddinden fazla iyice, doğamız haddinden fazla pir inşallah seneye 6’incisini düzenleriz” ifadelerine kayran verdi.Share: