Türkan Katılımcı: “Bu Maksat, Tiksinti ve Tehlike Illet?”

İSHAK KARACA

Bozuk Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Murahhas’nin eşi Türkan Delege, imza haset ve görüşme üzere geldiği Van’de; CHP’ye katılmasıyla ait “2018’bile bana tekrar teklif getirdiler ego kabul etmedim. Bu defa cemiyet tıpkı yere makul gidiyor, değiştirebilirsek, elimizi taşın altına koyarsak biz hangi yapabiliriz ego bu mecburiyetten girdim. Yoksa benim ihtiyacım namevcut… Linç kültürü geliştiriyorsunuz. Bu amaç tehlike tiksinme sebep, öfkeniz varsa birbirinize değil apayrı yere kusun” dedi.

2015 yılında öldürülen sakat Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Katılımcı’nin eşi Türkan Katılımcı, KESK ve Van Barosu’nda Semavi Karga kitabı üzere imza haset ve konuşma programına katıldı. CHP’ye katıldığı amacıyla namına yöneltilen eleştirilere cevap veren Elçi, şunları söyledi:

“KENDİ KONFORUMU DÜŞÜNSEYDİM GERİ DÖNMEZDİM”

“Kimse demez kim bu kadının üstelik bire bir bildiği vardır. Tahir’in yaklaştığı yasakçı, ant, gün onun travması, onun psikolojisi, onun durumu benimkiyle tıpkı mıdır? Benim çektiğim 8 almanak acı eğer o size inandırıcı gelmiyorsa size yapmacıklı geliyorsa o sizin bileceğiniz iştir. Toplum açısından söylüyorum. Neden hemen tıpkısı kadının eşine bakarak değerlendiriyorsunuz? Aynı kadının anlaşılan bire bir mücadelesi hakkı yok mudur? 8 yıl sürede ayrımsız şey yapmadım mı, toplumun çokça mu uzağında aygın baygın kaldım? 2-3 ay İngiltere’ye gittim, kalamadım. Öz konforumu düşünen biri olsaydım benim ne işim vardı travma yaşadığım şehre izansız geleyim. İstanbul’bile dahi kalamadım 4 sene bilahare gene Diyarbakır’a döndüm. Sizce sarsıntı yaşadığım şehre dönmek haddinden fazla mu bayağı aynı öz zannediyorsunuz. Sebep üstünkörü bakıyoruz? Bu kadının de kendine bakarak vardır tıpkısı bildiği, ben değme partiye gittiğimde hastalık hakeza düşünülebilir, bilcümle yaşadığım acıları, mücadelemi, toplumun çektiklerini tıpkısı yere bırakacağım ve ben vakit kaybetmeden aynı parti rozeti için peşlerine takılmışım havası verildi.

“MİLLETVEKİLLİĞİNE İHTİYACIM OLMADI”

Benim milletvekilliğine tek şekilde ihtiyacım olmadı. 4 aydır bu adamlar benimle iletişime esbak durumdalar. İkna etmeye çalışıyorlar. 2018’dahi bana gine teklif getirdiler ben akseptans etmedim. Bu kez cemiyet bire bir yere makul gidiyor, değiştirebilirsek, elimizi taşın altına koyarsak tığ hangi yapabiliriz ben bu mecburiyetten girdim. Yoksa benim ihtiyacım namevcut, diplomamı aldım, soylu erki namına da ihtiyacım yok. Söyleşilere gidiyorum popülerlikse popülerim. Ki mevrut yerime tezkere yazmış, kim bu travmatik ortamda 4 yıl meslek ışıklı ülfet fakültesi mezunu olmuş? Tahir’den 7-8 kamer sonra iki ayn iki çeşme ahbaplık fakültesini bitirmeye çalıştım. O dolaşma çektiğim acıları kimse fark edebildi mi? Herkes engin seyretti. Benim rozetle tıpkısı derdim bulunmayan gerek taksınlar gerek takmasınlar hoppadak biz bir yere akıllıca gidiyoruz, ne kadar değiştirebiliriz? Biz Kürtler bile belli ayrımsız politikanın zarfında olursa ne olacak? Hastalık bu kadar korkuyoruz? Aklınız alıyor mu elbet gidip bir anda herhangi bir şeyi doğrulama ederiz? Benzeri kayırıcı geçmişinden yaşadığı travmalardan vazgeçer. Ego Türkçe’yi üstelik sonradan 7 yaşında öğrendim. Ben geçmişimi kuşkusuz basiret haritamdan sileyim, resetleyeyim, hemen Türkleşeyim. 24 saat geçmeden insaf bu büyüklüğünde bile olmaz. Linç kültürü geliştiriyorsunuz. Bu hedef felaket tiksinti neden, öfkeniz varsa birbirinize değil apayrı yere kusun.

“EGO IÇTIMAI ŞİDDETE KARŞI DURUYORUM”

8 sene tıpkı insan tweet üzerinden tıpkı Allah’ın kuluna kırıcı tıpkısı husus söylemiş değilim. 2016 yılında azap konusunda tweet attım ego işkence sahnelerini bilici biriyim. Benim attığım evvel tweet, ‘eşimin katilini yakalarsanız asla eziyet yapmayın, ömrünü işkenceye adamış bir kayırıcı hakları savunucusunun katili adaletli yargılanmalı’ demişimdir. Adalete, hukuka kani bir eş şüphesiz harcama bire bir konuma gelmesinden ortalık ‘rastgele şeyi sattı, verdi gitti oraya teslim etti, eşinin mücadelesini götürdü sattı’. Neyi satıyoruz? Niçin bu büyüklüğünde ezber konuşup atıp tutuyoruz? Bana bambaşka yerden de teklif gelmedi gelseydi ego siyasetin içerisinde bulunmaz mıydım? 2018’de bile bana ayrıksı yerden öneri gelmedi CHP dışından. Türkiye’nin batının hep barolarından destek aldım. Ankara, İstanbul, Bursa, Artvin, Mersin Ağacı, Antalya kabilinden barolardan destek aldım. Düşmanına hayranlık mevzusu değil, ‘PKK terör örgütü müdür değil midir’ sorusuna cevabı hep aklı başındaki âdem biliyor. Bilmiyor mu bizim seküler inikat, hep bildiği halde gocunmuyor. Mahkemede bildirme çok onlar duruyor. 4 ayaklı minare katılıp anmaya destek veriyorlar. Evet gözlemek isterim biz vakit kaybetmeden Kürtler mi oradayız? Ben şiddete alın duruyorum. Içtimai şiddete karşıyım.”

Share: