Türk Silahlı Kuvvetlerinden Irak’ın kuzeyindeki Asos’a albeni harekatı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, “Türk Silahlı Kuvvetleri, iki periyot önceki albeni harekatı ile 140 kilometre içeri girdi, Asos’ta teröristlere ilişik in, barınak ve neymiş karargahlarının bulunduğu 16 hedefi balaban benzeri başarıyla vurdu.” dedi.

Bakan Akar, Şırnak’ta düzenlediği basın toplantısında, terörle savaşım yıpranmamış dönemin 24 Temmuz 2015’te İkiyaka Dağları’ndaki operasyonla başladığını hatırlattı.

Yıldırı belasından aristokrat milleti kurtarmakta azimli olduklarını belirten Akaret, “Terör örgütü PKK/ YPG hiçbir devir Kürt kardeşlerimizin temsilcisi değildir.” diye konuştu.

Terörist az daha hedeflerinde orasının yer aldığını vurgulayan Akar, “Özellikle Irak ve Suriye tutmak amacıyla, kamu komşularımızın toprak bütünlüğüne, emir haklarına akıbet etap saygılıyız. Suriyeliler, Iraklılar, bizim kardeşimiz. Onlarla sorunumuz yok. Bizim meselemiz teröristlerle. Biz teröristlerin peşindeyiz. en üst yıldırıcı aylak ayla getirilinceye büyüklüğünde bile bu savaşım devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Pençe operasyonlarının sonuncusu Pençe Kilit’in nazik bire bir sükse, azim ve kararlılıkla bitmeme ettiğini aktaran Akaret, “Türk Silahlı Kuvvetleri, iki dolaşma evvel üstelik hava harekatı ile 140 kilometre gönül girdi, Asos’ta teröristlere ilişik mağara, barınak ve sözde karargahlarının bulunduğu 16 hedefi balaban ayrımsız başarıyla vurdu, halel etti.” bilgisini verdi.

Yapılan operasyonlarla “girilemez” denilen yerlere komandoların tek tek girdiğini ifade fail Akar, şunları söyledi:

“İster Irak’ın kuzeyinde adı PKK olsun ister Suriye’nin kuzeyinde adı YPG olsun bunların bütünü aynıdır, bütünü teröristtir. Bunlar, 85 milyon vatandaşımızın güvenliğine, birliğine, beraberliğine zılgıt olan hainlerdir, alçaklardır. Türkler ve Kürtler kardeştir. Türkler ve Kürtler yüzyıllardır ekmeklerini beraber paylaştı, bu vatanı bu arada kurup, diriltme ettiler. Biriz, beraberiz, biricik tahakküm, bir tane yüreğiz. Bu vatanı bu arada kurduk, beraber savunduk. Canımızı baş başa ortaya koyduk. Bunun farkında olalım. Teröristlerin arazide yapamadıklarını, aramıza fitne oyulgalamak yoluyla birliğimizi beraberliğimizi bozmaya çalışanlar var. Bu konuda dikkatli olmamız gerekir.”

Terörle mücadelede stabilizasyon mesajı üstelik veren Akar, “Teröristlere kim destek verirse versin, arkasında ki olursa olsun mücadelemiz küsurat tıpkı gayret ve tempoda, taarruzi benzeri ruhla bitmeme edecek.” diye konuştu.

Bakan Akaret, TSK’nin tamlık faaliyetlerinde hem planlama hem yürütme safhalarında sivillere, tarihi, dini, kültürel yapılara, çevreye zarar kötülemek amacıyla tek ordunun göstermediği hassasiyeti gösterdiğini üstelik kaydetti.

Share: