Turizm gelirleri rekora koşuyor

2019’dahi devreye alınan ve bu sene kestirmece 140 milyon dolarlık bütçe ile 200’e mümasil ülkede lansman kampanyasına imza atan Türkiye Turizm Lansman ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) muamele çeşitliliğini artırdığına ilgi çeken Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “42 milyon seyyar 35 milyar dolar sağlık hedeflemiştik. 42 milyon turist hedefini 47 milyona, 35 milyar dolar sağlık hedefini 37 bilyon dolara çıkardık. Bu yıl dirimlik adına rekor kırılacak. Bu sonuç hedefimiz olmayacak. Hedeflerde son tıpkısı pozitif düzeltmemiz daha olacak” diye konuştu.

TGA kapsamında yapılan çalışmaları evvel İstanbul’dahi planlı matbuat toplantısı ile nâkil Nazır Ersoy, hedefleri yukarı taşıdıklarını ve 2023’te Türkiye’nin Avrupa’nın önde mevrut turizm destinasyonlarından biri olması gerektiğini belirtti.

“Rekor kıra kıra masraf”

THY’nin uçtuğu tüm destinasyonlara mütekâsif olduklarını nâkil Ersoy, şöyle devam etti: “İngiltere’den gelen turistte 2019 rakamı 2.5 milyondu. Bu sene hedefimiz 3.5 milyon. Almanya 6 milyonu yakalar diye düşünüyorum. Orak Ayı verileri 2019’u geçecek. Ağustosun birlikte temmuzdan elan gür olacağını düşünüyoruz. İstanbul 2019’u yakalayacak. Veli 2019’u ortalamada yakalayacak. Eğer global manada problemler yaşanmazsa Türkiye çıktı rekorları kıra kıra ilerler.”

Emanet başı gecelik harcama 81.2 dolara çıkacak

Bakan Ersoy, averaj gecelik masraf tutarlarını artırmaya odaklandıklarını dile getirdi. 2021’de 65.9 dolar olan gecelik harcamanın 2022’de 81.2 dolara çıkması bekleniyor. Turizm gelirlerinin Euro, istatistiklerin dolarla açıklandığını ve parite kaybının aktif olduğunu tamlayan Ersoy, İstanbul amacıyla son 40 yılda yapılan tanıtımın aynı yılda yapıldığını ve bunun rakamlara yansıdığını açıkladı.

Nazır Ersoy: Lojman arazisi ihalelerine başlıyoruz

 

Antalya’bile günlük ecnebi gezgin rekoru

 

Antalya’ya hava marifetiyle mevrut seyyah sayısı 6 milyonu aştı

 

Yönetimde özel sektöre ağırlık verecek

Pazar çeşitliliğinin krizlere cebin sektörde muafiyet yarattığını ve TGA ile birlikte ‘devletle beraber’ stratejisine geçtiklerini kaydeden Icra Vekili Mehmet Ersoy, “Ekimde 15 yönetim kurulu unsur sayısını 16’ya çıkarıyoruz. Devletten mevrut bire bir koltuğu yiyecek içme sektörüne veriyoruz. 2022 itibarı ile izleme değiştiriyoruz ve global veri kanallarına giriyoruz THY’nin uçtuğu seçme meydan daha çok misyon destinasyon” dedi.

Share: