Turizm bozuk haline dönüyor

Uluslararası turizm aktivitesi dünyanın it canlı çok bölgesinde sürat kazanırken, turistler tarafından yapılan harcamalar ve ülkelerin turizm gelirleri de sektörde yaşanan toparlanmayla tutarlı namına artıyor. UNWTO Acun Turizm Barometresi’nde, aralarında Türkiye’nin birlikte bulunduğu dayanıklı haddinden fazla ülkenin, turizm geliri itibarıyla pandemi öncesi seviyelere ulaştığı belirtiliyor.

Konfedere Milel Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) bakarak, acun genelinde turizm küsurat önemli iktisadi ve jeopolitik zorluklara karşın kıvrak ayrımsız toparlanma sergiliyor. UNWTO vasıtasıyla esbak yayınlanan Acun Turizm Barometresi’ne bakarak, uluslararası turizm 2022’nin ilk beş ayında, yaklaşık 250 milyon uluslararası varışın kaydedildiği hayat dolu ayrımsız toparlanma gerçekleştirdi. Ocak-Mayıs 2021 döneminde bu aynı 77 milyon civarındaydı. Bu durum sektörün pandemi öncesi 2019 seviyelerinin az daha yarısının yakalandığı anlamına geliyor.

Avrupa, 2021’in geçmiş beş ayında olduğundan dört intaç elan fazla uluslararası varış karşıladı. Mıntıka, çetin aynı Paskalya dönemi yaşanan April ayında alelhusus etkili benzeri takat sınırı gösterdi ve %458’lik tıpkı gelen geçici artışı görüldü. Dünya Turizm Barometresi verilerine göre, Amerika’ya gelenler iki katından aşkın artarken başka bölgelerde birlikte iyileşme görülüyor. Mutedil Doğu’da %157 ve Afrika’da %156’lık tıpkı çoğalma görülse üstelik rakamlar 2019’daki seviyelerin bibi süfli altında kaldı. Asya ve Pasifik’te ise varışlar 2019’daki seviyelerin %90 altında olsa dahi, sabık yıla göre ikiye katlandı. Kısıtlamaların hafifletilmesi mevrut sâri sayılarına üstelik yansıdı ve özellikle nisan ve mayıs aylarına ilgili rakamlarda kendini gösterdi.

Yılın et kafalı kalanına dikkat

UNWTO Umumi Sekreteri Zurab Pololikashvili turizmin canlanmasının dünyanın bir nice yerinde atiklik kazandığını ve turizm sektörünün yoluna çıkan zorlukların üstesinden geldiğini söyledi. Raporda görüşlerine yer verilen Pololikashvili rehavete kapılmamak gerektiğine birlikte dikkati çekerek, 2022’nin hoşgörüsüz kalanında sektörü etkileyebilecek konuşu inatçı rüzgârlar ve jeopolitik müşkülat yaşanabileceği üstüne uyardı.

İşletme ve işgücü zorlukları

bununla birlikte, beklenenden elan dinamik istek, mehabetli işletme ve işgücü sorunları yaratırken, Ukrayna’daki cidal, küsurat para şişkinliği ve faiz oranları ile küresel ekonomiye ilişik yavaşlama endişeleri toparlanma amacıyla riziko oluşturuyor. Raporda, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) gelişmemiş süre önce bu yıl ve ati yıla ilgilendiren büyüme tahminlerini zir taraflı düzeltilmiş ettiği üstelik hatırlatılıyor.

Türkiye dahil kip haddinden fazla mutluluk pandemi öncesi dirimsel düzeyini yakaladı

Turistler tarafından yapılan harcamalar ve ülkelerin turizm gelirleri da sektörde yaşanan toparlanmayla düzgün kendisine artıyor. Fransa, Almanya, İtalya ve ABD’den revan turistler tarafından yapılan harcamalar pandemi öncesi seviyelerin %70 ila %85’ine erişmiş bulunuyor. Hindistan, Suudi Arabistan ve Katar’lı turistlerin harcamaları ise 2019 seviyelerini aşmış durumda. Uluslararası turizm gelirleri açısından ise, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu kavi çokça ülkenin pandemi öncesi seviyelere ulaştığı görüldü. Moldova Cumhuriyeti, Sırbistan, Seyşeller, Romanya, Yıldız Makedonya, Saint Lucia, Bosna Hersek, Arnavutluk, Pakistan, Sudan, Türkiye, Bangladeş, Ahali Salvador, Meksika, Hırvatistan ve Portekiz’mağara pandemi öncesi gelir seviyelerine ağız ağıza kavuştuğu belirtiliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 2022’nin geçmiş 6 ayında turizm geliri 14,2 bilyon dolar oldu. Bu cirim pandemi öncesinde 2019 yılının ilk 6 ayında elde edilen turizm gelirini yüzde 12,4 aşıyor. 2019’un önceki 6 ayındaki turizm geliri 12,6 milyar dolardı. Turizm geliri 2020’nin önceki 6 ayında 4,1 milyar dolar ve 2021’in evvel 6 ayında ise 5,5 bilyon dolar olmuştu.

3. çeyrekte turizm geliri yüzdelik 190,2 arttı

 

Turizm gelirleri rekora koşuyor

 

Ekin ve Turizm Bakanlığı 30 kontratlı personel alacak

 

Share: