Trakya Üniversitesi’nde Tababet Fakültesi öğrencileri “beyaz önlük” giydi

Trakya Üniversitesi Tababet Fakültesi öğrencileri üzere parafin önlük giyme töreni düzenlendi.

Üniversiteden yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, kullanılmamış terbiye tedris yılında tıp fakültesinde öğrenime başlayan 273 öğrenci amacıyla Balkan Kurultay Merkezinde tören gerçekleştirildi.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, beyaz önlüğün temizliği, saflığı ve vicdani temizliği desise ettiğini belirterek, “Beyaz önlüğü giydikten sonradan güler yüzünüzü, lezzetli dilinizi, merhametinizi üstelik önlüklerinizle bu arada takınınız. Güler beniz ve tatlı dil, genişlik bereketli ilaçtan henüz hayır benzeri ilaçtır. Beyaz önlükleriniz kirlenebilir ama muhteşem olan zihninizin, ruhunuzun ve yüreğinizin kirlenmemesidir.” ifadelerini kullandı.

Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sürgün Akata dahi tıp eğitiminin, tababet fakültesinde başlayıp hayat boyu bitmeme ettiğini belirterek, doktorluğun adanmışlık ve nazik tıpkısı mesai gerektirdiğini dile getirdi.

Fakülteyi birincilikle kazanan ve dönme arkadaşları namına konuşan Cansel Ağır üstelik çocukluk hayalini gerçekleştirmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadığını rapor etti.

Trakya Üniversitesi Kerem Konservatuarı Bakır Nefesli Grubu’nun konser verdiği törende tekaüt olan tıp fakültesi öğretim üyelerine plaketleri verildi.

Tören öğrencilere parafin önlüklerin giydirilmesi ve Akata yoluyla parafin önlük andının okutulmasıyla sona erdi.

Törene İl Esenlik Müdürü Mustafa İshak Yıldırım, Edirne Hekim Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin, akademisyenler ve veliler katıldı.

Share: