Trakya Toprak Önsezi Çalıştayı Kırklareli’nde yapıldı

Trakya Kalkınma Ajansı eliyle Trakya Toprak Vizyon Çalıştayı Kırklareli’nde yapıldı.

Kırklareli Valisi Birol Ekici, tıpkı otelin derinti salonunda düzenlenen programda, Kırklareli’nin Karadeniz’e 60 kilometre, Bulgaristan’a 177 kilometre sınırıyla İstanbul ve Avrupa arasında meydan düzlük çok her benzeri el olduğunu söyledi.

Kırklareli’nin elektrikte kaybolma gizlice oranının yüzdelik 5 olduğunu vurgulayan Ekici, bunun çok şanlı benzeri sendrom olduğunu kaydetti.

Kentte seçme şeyin pusat altında olduğunun göstergesi olduğunu dile getiren Ekici, vatandaşların tümünün toplumsal güvenlik şemsiyesi altında olduğunu dile getirdi.

“Kentte mutedil geliri tutturmuş, makul, hak, adaletli yatırım ve yönetmenin bulunduğu bire bir şehirdeyiz” diyen Ekici, şöyle devam etti:

“Trakya adına çokça balaban üstünlüklerimiz var, tarihimiz var, denizimiz var, kültürümüz var, herhangi bir longoz ormanlarımız var. Tarımda Trakya adına Türkiye’nin yüzde 8 ürününü biz üretiyoruz. Trakya namına topraklarımızın büyüklükleri çok evire çevire ve pres büyüklüklerimiz Türkiye ortalamasının üzerinde, sanayide üstelik bol benzeri yoldayız.”

Trakya’nın uran ve ekincilik alanında haddinden fazla güzel aynı yolda olduğuna özen çeken Ekici, “Kırklareli OSB’nin, büyüklüğü 505 hektar, Büyükkarıştıran OSB’nin büyüklüğü 596 hektar, Evrensekiz OSB’nin 212 hektar, bire bir hususi OSB’miz var, onunki 65 hektar. Mecmu OSB büyüklüğü. 1378 hektar.” dedi.

Sanayinin önemine aksan fail Ekici, “Uran olmadan yani tığ buğday üreterek, efendim ayçiçeği satarak bunları işleyip uran ürünü haline getirmeden günebakan, düşman haline getirmeden sattığımız sürece biliyorsunuz kim, tarımsal iz satan ülkeler ortalama 5 bin dolar milli gelire ehil. Kalkınmakta olan ülkeler işte 10 bin dolar milli gelire erbap ki tığ 11-12 bin dolarları yakaladık. Amma bizim siktirici böyle rastgele benzeri ortamda değme bire bir yerleşme, coğrafyada 25 bin dolar, 30 bin doları yakalamamız önemsiz dahi değil. Önümüzde benzeri vesile, bunların dikkate alınmasını istiyorum”. şeklinde konuştu.

DOĞRU Parti Kırklareli Saylav Selahattin Minsolmaz ise Türkiye’nin Atatürk’ün koyduğu eş hedefler doğrultusunda büyüdüğünü söyledi.

Marka şehir üretilmesinin önemine değinen Minsolmaz, burada alınacak kararların 3 el açısında üstelik haddinden fazla kocaman olduğunu kaydetti.

Trakya’nın serian geliştiğini anlatan Minsolmaz, şunları kaydetti:

“Türk Akımı Projesi haddinden fazla yüce tıpkısı proje. 937 kilometre Rusya’dan Karadeniz’in tabanından Kıyıköy’e ulaştı. Gine Azeri gazını getiren TANAP Projesi İpsala’dan ülkemize girdi. Türkiye’nin değil dünyanın yer mehabetli iki kesim projesi buradan Türkiye, Trakya’nın sınırlarında İpsala ve Kıyıköy, Kırklareli ili sınırlarında.”

Trakya Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Mahmut Şahin dahi, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’de yapılması planlanan icraat için vukuf verdi.

Konuşmaların ardından katılımcılar rey alışverişinde bulundu.

Share: