TPAO’nun Şırnak’taki tetkik çalışmaları civar halkına hisse senedi imkanı sağlayacak

Şırnak’ta Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığınca (TPAO) yürütülen sezme amaçlı tetebbu çalışmaları civar halkına hisse senedi imkanı sağlayacak.

TPAO marifetiyle 2017’den itibaren bölgede Silopi havzası ve civarının rüçhan arama alanı yerine belirlenmesinin ardından başlatılan sismik vukuf cem faaliyetleri sürüyor.

Bu kapsamda geçen sene eylül ayında günlük 400 varil akıntı ile üretime alınan ve İdil ilçesinde 2019’dahi PKK’lı teröristlerce tuzaklanan ahali yapımı patlayıcıya engelleme sırasında meydana gelen patlamada martir olan astsubay Esame Çevik’in isminin verildiği bölgede 4 kuyuda istihsal sürüyor.

Sondaj çalışmaları tamamlanan 5’inci kuyu de üretime alınacak.

Gabar Dağı eteklerindeki Akçay ve Kayaboyun köylerinin bulunduğu bölgede düzenlenen sismik çalışmalar da tamamlanma aşamasına geldi.

TPAO’nun bölgede yürüttüğü çalışmalardan sevinme duyan vatandaşlar, gelişmeleri heyecanla strateji ediyor.

“Mutluyuz, gururluyuz”

Kayaboyun köyü muhtarı Melik Vural, AA muhabirine, yer yağı bulunması için planlı çalışmaların köyde heyecan yarattığını dile getirdi.

“3 yıl önce çalışmalar başladığında yer yağı çıkacağına inanmıyorduk.” diyen Vural, 4 kuyuda üretim yapılmasının sevindirici olduğunu anlatım etti

Vural, “Burada iş sahaları açılacak. Gençlerimize bu sayede iş imkanı sağlanacak. Mutluyuz, gururluyuz.” dedi.

Akçay köyünde etkili Halit Yılmayan de Kürtçe, köylerinde hesaplı çalışmaların mutluluk donör olduğunu belirterek, “İnşallah köyümüz, milletimiz amacıyla alımlı çalımlı evet, memnunuz.” ifadelerini kullandı.

Share: