TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu “Bursa İş Dünyası ile İstişare Toplantısı”nda konuştu Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Mart ayından itibaren inşallah Bursa’nın yollarında de ülkemizin düz gururu, ilk domestik ve hep hakları bize ve Türkiye’ye ilgili olan otomobilini bütün beraber göreceğiz. TOGG, inşallah mart ayında Bursa’birlikte yola çıkma olacak.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Bursa Tecim ve Uran Odası’nda (BTSO) düzenlenen Bursa İş Dünyası ile İstişare Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Kovid-19 salgını ve Rusya- Ukrayna savaşının dünya ekonomisine etkilerine ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

Bu gelişmelerden kaçınılmaz olarak yekpare ülkelerin etkilendiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Pandemiden sunma az etkilenen hisse senedi dünyası, Türk hareket dünyası. Bunun sebebi birlikte aramızdaki iletişimin çokça acul olması. Sizler sebebiyle oldu. Ben hepsini dinliyorum. Atlantik’ten Pasifik’e kadar gördüğüm görünüş şu: Tümce bizden elan fazla şikayetçi. Tığ şikayetçiyiz üstelik onlar bizden daha çok şikayetçi. Bu bile hane ve borsaların aldığı görevi hakkıyla yaptıklarının genişlik somut göstergesi.” diye niteleyerek konuştu.

Gemlik ilçesindeki TOGG fabrikasının açılışını 29 Ekim’de bilcümle bu arada yapacaklarını ve fabrikanın bu tarihten itibaren artık üretime geçeceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Tanrı baht ederse dahi mart ayından itibaren inşallah Bursa’nın yollarında üstelik ülkemizin gerçek gururu, önce domestik ve hep hakları bize ve Türkiye’ye ait olan otomobilini hep bu arada göreceğiz. TOGG, inşallah mart ayında Bursa’bile yola intişar olacak.” ifadelerini kullandı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin, dünyanın bildirme zengin ülkesi ESIR’ye haddinden fazla bir iki ihracat yaptığını belirtti.

Türkiye’nin bu ülkeye ihracatını “denizde ayrımsız katre su” kendisine nitelendiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“2,5 trilyon dolar ithalat yapıyor ÇAKER. Biz burayı ihmal etmişiz, yokuz burada. TOBB adına 2010 yılında benzeri proje geliştirdik ve ‘Türkiye’nin ihracatta var olmadığı yerlerde Türk Tecim Merkezlerinin açılması lazım’ dedik. Projeyi biz hazırladık, sunduk. Hasetlik… Bizi devre dışı bıraktılar. Sonuçta Türkiye’ye hayır olsun dedik ama olmadı. Zira düşünüm babası biziz, müteharrik biziz, lacerem çalışılacağını biliyoruz. En böylelikle TOBB’a ‘Hadi gel bakalım, sen üstelik kur’ dediler. Chicago’da geçmiş Türk Ticaret Merkezi’ni açtık. Bu Türk Ticaret Merkezi’nde ne hizmet veriyoruz? Türk Ticaret Merkezi’nde tercümanlık yapıyoruz, müşteri buluyoruz, iştirak kuruyoruz, avukatlık yapıyoruz, mali müşavirlik yapıyoruz. Her şeyi bırak kurgu yapıyoruz. MEMLUK’birlikte büyük aynı imkan var. Tecim düzenlemek isteyene punt var.”

İstişare bölümünün basına merbut gerçekleştirildiği toplantıya, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Sedir Başkanı Mualla Tasavvur, Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ve Sedir Başkanı Mehmet Aydınlık, TOBB Umumi Heyet üyeleri, Türkiye’nin muhtelif illerinden mevrut nazar ve borsa başkanları ve hareket insanları katıldı.

Share: