TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Artvin’de istişare toplantısına katıldı Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Pandemi dönemini iş dünyası namına bildirme beş altı hasarla atlatan ülke biz olduk.” dedi.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odasının (TSO) Artvin Deneyimsizlik Merkezi toplantı salonda düzenlediği istişare toplantısında konuşan Hisarcıklıoğlu, geçtiğimiz hafta sonu Azerbaycan’a gittiklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Ermenistan’la çatışmalarda 79 şehit sunulan günün ertesinde sınırdaki Şuşa’ya 200 hareket adamıyla anbean İş Forumu düzenlediklerini kaydetti.

İşgalden kurtarılan Karabağ’ın yeniden imarına bindi verdiklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, Azerbaycan Cumhur Reisi İlhan Aliyev’in şahsına salıverme ettiği Fehamet Nişanını aldığını anlatım etti.

Bu bulunmaz ödülü, TOBB yerine aldığını ifade fail Hisarcıklıoğlu, “Sonra üstelik buraya geldik, yorulduk amma Artvin’in dağlarının, havasının, suyunun enerjisi bana yetti, eksiksiz yorgunluğumu aldı. Artvinliler Türkiye’nin arz güzel coğrafyasında yaşıyor.” diye konuştu.

Pandemi döneminde tecim odası başkanlarıyla gelişigüzel fiilen, esnaf ve aksiyon dünyasına yönelik dayanabilen çokça desteğin çıkmasını sağladıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu dönemde sizlerden mevrut 220’ya yakın sorunu ilettik. Bunların yüzde 97’si dağılmış durumda. Pandemi dönemini hareket dünyası olarak yeryüzü birkaç hasarla atlatan mevki biz olduk. Bu benim çekmece ve borsa başkanlarım yardımıyla. Müthiş fariza yaptılar.” ifadelerini kullandı.

Yapılması gereken çıktı iş olduğunu ve sıkıntıların bitmediğini belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle bitmeme etti.

“Krediye erişimde sıkıntılarımız var. Bankalardan itimat yararlanma limitlerimizde sıkıntılarımız var. Tarımda gübre ve yemleme üzere girdi maliyetlerinin artışında… Şirketlerimizin efdal enflasyondan kaynaklanan sermayeye ihtiyacı var. Onları doldurmak üzere, eskimemiş güven ve güven güvence fonu kefaletli yüreklilik paketleri gerektiğini üstelik hükümete iletiyoruz. Temsil kredi faizleri ve limitlerinde, hepimiz balaban teessürat yaşıyorduk. Eşkal Bankamızla, sonradan amme bankalarımızla, TOBB’da ayrımsız araya geldik. Sonrasında yeni tensikat hayata geçti. Eskimemiş aynı KGF paketi üzere da icraat başladı. Ayrıca haziran ayında, TOBB Türkiye Ekonomi Şurasına, Cumhur Reisi Yardımcımız, Maliye, Sanayi, Ticaret ve Enerji Bakanlarımız katıldı. Görüş ve borsa başkanlarımla alay malay, piyasada yaşanan bilcümle sorunları, dertlerinizi ve taleplerinizi bakanlara anlattık.”

Artvin ve ilçelerinde açacakları arabuluculuk merkezi ile umum hukuki ihtilafların burada hem henüz çabuk, hem üstelik elan ucuza çözebileceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “İnşallah el birliğiyle, Artvin’i daha varlıklı kuzuluk getireceğiz. Ben Artvin’in geleceğinin ak pak olduğuna inanıyorum. İşte yıllardır hayali kurulan Cankurtaran Tüneli açıldı. Türkiye’nin denizde nesir edilen ikinci hava meydanı olan Rize-Artvin Hava Meydanı da faaliyete geçti, zaten evvel tün oraya indik. Mavera yandan TOBB olarak, Sert Çizgi Kapısı’nı modernize ettik.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, buradaki toplantının ardından Artvin TSO Arabuluculuk ve Harmoni Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Share: