Tıpkısı Bebeklerini Sma Nedeniyle Kaybeden Atabay Maraba İkinci Çocukları İçin Müzaheret Bekliyor

Malatya’bile 2 aylıkken SMA Tip1 teşhisi konulan 6,5 mahiye çağa Hakan Atabay, yetersiz dışındaki geniş tedavisine ulaşabilmek amacıyla arkalama bekliyor. İlk bebeklerini SMA nedeniyle kaybeden Atabay çifti, 4,5 maaş otama sürecinde kalbi 5 el duran Melik bebeği yaşamda burulmak için savaş veriyor.

Mehmet-Sevgili Atabay çiftçinin çocukları Kağan, 6,5 kamer ilk dünyaya geldi. Prematüre doğan minik bebeğin akıntı edemediği ve solunumda külfet çektiğini gören ailesi soluğu hastanede aldı. Hastanede tedavi altına alınan Kağan’e SMA Tip1 teşhisi konuldu. Daha ilk tıpkısı evlatlarını SMA hastalığı yüzünden kaybeden Atabay ailesi, benzeri el henüz tıpkısı acıyı süregelmek istemiyor.

KIMI VAKIT SIKINTI ÇEKTİĞİ İÇİN BESLENEMİYOR”

SMA Tip1 hastası Kağan’in annesi Sevgili Atabay, “Kağan doğduğunda kaslarını akım ettiremiyordu. Solunum sıkıntısı dahi yaşıyordu amma teşhis geç konuldu. Birazda prematüre doğmanın azizliğini yaşadı. 2 aylıkken zatürre geçirdi, ölümden döndü, kalbi durdu. Sonrasında üstelik SMA hastalığı teşhisi konuldu. 4,5 ay hastanede yattı. 6-7 misil bile kalbi durdu. Boğuk süreçten geçiyor amma haddinden fazla mücadele ediyor. en üst boğazını ve midesini yemek zorunda kaldılar. Soluk almakta siktirici ağırlık çekiyor. Bazen baskı çektiği için beslenemiyor. Açgözlü tasarruf etmek zorunda kalıyoruz. 2-3 gündür evde amma makinelerimiz kalık. Maddi ve manevi anlamda ağırlık çekiyoruz” dedi.

Atabay, çocuğunu sınırlı dışındaki tedaviye yankılanmak için herkesin desteğine ihtiyaçlarının olduğunu ifade ederek, “Çok insanın birkaç parasına ihtiyacımız var. Hayırseverlerden bindi bekliyoruz. Donuk tıpkı proses, çok SMA hastası var onu birlikte biliyorum amma elan ilk tıpkısı bebeğimiz SMA’dan öldü, bir bebeğimizi daha kaybetmek istemiyoruz” diyerek konuştu.

MELİK BU İLACI ALIRSA İYİLEŞECEK, KENDİNE ATI, TOPARLAYACAK, OYNAYACAK, KOŞACAK”

Ata Mehmet Atabay ise oğlu Kağan’e 2 aylıkken SMA Tip1 hastalığı teşhisinin konulduğunu rapor ederek, “Tığ doktora zatürreden şüphelenerek götürdük. Teşhis konulduktan sonra 4,5 hastanede otama gördü. Şu zaman 6,5 aylık ve çocuğumuzu doğru dürüst kucağımıza alamadık, sevemedik, başını okşayamadık. 6,5 aylık ama hemen 15 dönüş kucağımızda kalabildi. Şu anda gine kucağımıza alamıyoruz. Boğazı delindi, karnından besleniyor. Enfeksiyon riski çok faziletkâr olduğu amacıyla korkuyoruz. Tığ aynı çocuğumuzu kaybettik, diğerini da ütülmek istemiyoruz. Melik bu ilacı alırsa iyileşecek, kendine gelecek, toparlayacak, oynayacak, koşacak. İlacın maliyeti çok yüksek, herkesten arkalama bekliyoruz. Bunun tedavisi var. Tedavinin maliyeti çok erdemli amma Türk vatandaşı bu konuda çokça duyarlı, herkesin sebebiyle çocuğumuz tedaviye kavuşacak” diye konuştu.Share: