TİKA Şimal Makedonya’da anne itfaiye eğitimi düzenledi

Türk İşbirliği ve Eş Güdüm Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te asıl itfaiye aracı eğitimi sertifika dağıtım töreni düzenlendi.

TİKA, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Üsküp Büyükşehir Belediyesi gelişim birliğinde Müstacel Kapsam ve Kıyamet Müdahaleleri Terbiye Programı (ADAMEP) kapsamında 12-16 Eylül’dahi planlı eğitime 21 itfaiye aracı personeli katıldı.

Beş günce eğitim bilimi programı kapsamında yangına müdahale, arama istirdat, gidiş geliş kazasına engelleme, sıhhi imdat ve hisse senedi güvenliği konularında teorik eğitimler verilerek bilirkişi eğitmenlerin gözetiminde tatbikat gerçekleştirildi.

Üsküp’teki İtfaiyeci Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törende eğitimi bütünler itfaiye aracı personeline sertifikalar dağıtıldı. Törene Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği, Üsküp Belediyesi ve ülkedeki Türk çekicilik ve kuruluşların temsilcileri katılım etti.

TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, konuşmasında, TİKA’nın Şimal Makedonya’birlikte altyapı, firez, eğitim bilimi ve restorasyon başlamak için degaje yelpazede ameliyat gerçekleştirdiğini belirtti.

Üsküp Belediyesi Genel Sekreteri Zoran Gligorov de zat hayatlarını feda ederek başkalarının hayatını ve malını kurtaran kişilerle bire bir arada bulunmaktan itibar duyduğunu söyledi.

Gligorov, Üsküp’te kullanılmak için itfaiye bağışında mevcut Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkürname etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanı Cevdet İşbitirici da bu etkinliğin, Konya Büyükşehir Belediyesinin TİKA desteğiyle gerçekleştirdiği itfaiye eğitiminin yedincisi olduğunu belirtti.

Üsküp Belediyesi İtfaiye Komutanı Zvonko Tomveski birlikte kullanılmamış deneyim ve bilgilerin kazanılması noktasında bu gibi faaliyetleri memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Share: