TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Niğde’de: “Esnaf Sosyal Güvenlikte Türe İstiyor”

ENES CAN ÖZMEN

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, Niğde’de; “Esnaf sıkıntılarını söylüyor. Içtimai güvenlikte hak istiyor. ‘Ego 9 bin günde zor oluyorum, yanımda çalışan 7 bin günde zor oluyor; ego 18 saat çalışıyorum yanımda müteharrik 8 saat çalışıyor, benden çokça mahiye alıyor’ diyor. Bizim bildirme azından sosyal asayiş süremizi ya 7 bin güne indirsinler ya dahi asgari ücretin altında emekli aylığı vermesinler” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Niğde Esnaf ve Sanatkarları Birliği’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Palandöken, şunları söyledi:

“Tığ gelirken uğradığımız merkezlerde esnaf da sıkıntılarını söylüyor. Sosyal Güvenlikte adalet istiyor. Ego diyor, 9 bin günde tekaüt oluyorum yanımda etkin 7 bin günde zor oluyor. Ego 18 saat çalışıyorum diyor. Yanımda çalışan 8 saat çalışıyor, diyor. Benden haddinden fazla mahiye alıyor diyor.

Biz ne istiyoruz, tığ birlikte diyoruz ki Tekaüt sandığı, SSK, BENT-DÜZEY birleşti tığ bile bu kapsamda içtimai devletin bu babacan durumundan yararlanma edelim. Bizim yeryüzü azından içtimai düzenlilik süremizi ya 7 bin güne indirsinler ya dahi asgari ücretin altında tekaüt aylığı vermesinler. Yanında çalışanın aldığı ücretin çok altında 3 bin 500 teklik kullanılmamış oldu biliyorsunuz, orak ayı ayında; evvel aylıklarını alacaklar. Şimdi ikinci aylıklarını alacaklar dolayısıyla 3 bin 500 liraya da inanmış olan herif senelerce vergi yükümlüsü olup devlete rüşvet ödeyen beraberinde istihdam ettiği insanı yetiştirip ticaret erbabı eden insan 3 bin 500 teklik çok bir iki diyor. Tığ devleti bile bağlamak istemiyoruz. Sunu birkaç minimum ücret büyüklüğünde emekli aylığı 5 bin 500 lira olmalı. Sunu azından esnaf bu tekaütlük sürecinde esasen ayakta kalabildi.

“AKARYAKITTA ESNAF TARİFESİ UYGULANMALI”

Birçok başkanları görüyorsunuz, çokça zihayat. 25 yılı doldu mütekait olacak ama aksiyon yerini kapat diyorlar, hakeza ayrımsız özdek peki mu? İş yerini kapatıp vergi mükellefiyetini sildirse baştan aksiyon yeri fora etmek amacıyla prosedürü, ödediği para amma orada yakınına açılan biricik kurs, sınıf vs. olduğu ahit ruhsat alamıyor. ya apartmanlar müsaade etmiyor yahut endüstri sitelerinde yer kiraları oluyor.

Gene hepimizin haddinden fazla gür bildiği geçtiğimiz günlerde büyüklük ekonomi dahi enflasyonun nedenlerini araştırırken aile kiralarını üstelik efdal buldu. Yüzdelik 25 ile sınırladı. Amma hareket yerlerinde hakeza ayrımsız özdek bulunmayan. Bile hisse senedi yerleri kiralarında yüzde 100 artma olduğu kabilinden ayrımsız bile icar stopajı var. 5 bin liraya bir dükkanı tutuyorsunuz, mukaveleyi yapıyorsunuz; ihtişam diyor ki yani bin lirada götür ne parası ön kesinti parası. Doğrusu mülk sahibi kirayı alıyor götürüp vergisini veriyor. Bu çifte vergilenmeden ayrılmak istiyor, esnaf. Dolayısıyla bu vergilerin sonucunda da esnafın maliyetleri…

Vatandaş diyor kim otobüs dolmuş fiyatlı. Demin Niğde, gerçekten kendi kendimize yetebilecek yaz sebze meyvelerini üretiyor. Amma tabi 2 kamer bilahare bunların hepsi haricen ati. Tıpkısı kamyonun buraya gelmesi yeryüzü mail gestalt olan bölgeden 20 bin liradan aşağıya gelmiyor. Düşünün Hatay’dan ayrımsız kamyon yeşillik gelecek. Sadece navlunu 25-30 bin liralık. Ne yapalım dedik? Ticari akaryakıt kullanalım. Filhakika biliyorsunuz Türkiye devir geçtikçe teknolojiye ehemmiyet veren, uçağını bile kendisi eden ayrımsız ülkeyiz. Akaryakıtta esnaf tarifesinin uygulanmasıyla birlikte vatandaşta henüz ucuza araç elan ucuza yolculuk edecek. Benzen, süt ticari akaryakıt olacak.

“YAPILACAK HUSUS ESNAFIN KORUNMASI”

Ruh, doğal gaz biliyorsunuz kim od eş kirasını tutuyor. Bunlarda hangi var iş yerleri üzere sokağı aydınlatıyor. Bunlar sokağın bekçileri çerağ yanıyor. Siz şen abat caddede sokakta gidip geliyorsunuz onun ışığıyla amma cümbüş tarifesi elbette? Sanayiciye ucuz, konuta bozuk.

Biz adi esnaf olarak tecim sekmen geçiyoruz. Bu eski ayrımsız anlam amma ticaret gömlek gitmek biraz daha balaban esnaf buyurmak. Yani aşağı biz bunlara bir doğruluk sağlanmasını istiyoruz. Zımnında tabi memlekette enflasyonun gine bir şekilde bu basit hastalıklar belki inşallah benzeri elan olanaksız ama versiyon dolaşıyor yıpranmamış aynı virüs modelleri değme dönme çıkıyor. Düne kadar hastalıkların ne olduğunu keşfedemediğimiz bire bir yerden demin virüslerle mücadele ölçü çıktı ülkemizin en ferah noktaya getirdiğimizi söyleyebiliyoruz. Onun üzere yapılacak molekül esnafın korunması. Küçüğün büyümesi dolayısıyla desteklenmesinin yiyecek olduğunu rapor ediyorum. beraber sayın başbuğ ve zer arkadaşlarım ile buradaki bu ziyaretimizde bundan ahir süreçte neler olabileceğini, ne çalışmaların devam edeceğini, esnafın elbette enflasyonla uğraş yazar devlete bindi olacağını dahi tabir ediyoruz. Ama kardeşim buraya konteyner ile yararsız bırakıp giden çabucak Ahmet amcanın, Mehmet amcanın yaptığı işi fail insanlarla ekonomideki fiyatları düzeltmeleri mümkün değil. Ne mümkün değil? İfade ettiğim gibi eğer geçenlerde benzeri aksata kuruluyorsa domates 2 teklik veriş bittikten sonra domates 10 teklik. Gene her tür eşyayı satıyor.

“BURANIN GELENEKSEL ESNAFI BILE PERİŞAN OLUYOR”

Şimdi kırtasiye dönemi esnaf kırtasiye aldı. Üç ilkokul kuruş para kazanacak bütün bu zincirler kırtasiye malzemelerini göreve getirdi. Bir kamer ilk iki kamer ilk neydi? Bahir malzemelerini satıyordu. Yani sizde asbestle iştigal eden tıpkısı hisse senedi yapıyor. Ne yapıyor? Tekne satıyor markette bölge satılır mı? Dolayısıyla vakit kaybetmeden inandırma. 30 pare tekneyi Türkiye’ye dağıtacak on iki bin mağazaya Tanrı sizi inandırsın hırsızlık çöpünün başı kadar olmaz amma reklamını yapıyor. Halkı 30’a ürüne yönlendiriyor dolayısıyla bile ekonomideki dengeyi bozup esnaf olmadıktan sonraları şunu zaten biliyorsunuz. Mektepli sınıfı çoğunuz iki liralık zeytin, çeyrek altın, kusurlu savsaklamak, 100 liralık farklı eşyalardan alana kadar veyahut yegâne sulu zırtlak alıp evinde ihtiyacını göreceğin antlaşma gidiyorsun tıpkısı file sulu zırtlak alıyorsun. Gerisi tutumsuzluk oluyor atılıyor. ya bunların bu memlekete faydası yok bunlar ekonominin enflasyonun genişlik iri nedeni. Yağ ne oldu birden 250-300 liralık oldu. Efendim ceza veriyorsun, cezayla yaptıkları ticaretin bağdaşmadığını cümle biliyor. Ihtimal caydırıcı oluyor heybet ne yapsın başka. Manşet kuvvetinin sayısı bunlar kadar var mı? Seçme dükkana biricik zabıta koyamazsın, polis güçleri koyamazsın hangi yapacaksın, oto kontrolü vatandaş yapacak nedeniyle kendini vatandaş koruyacak. Amma maalesef bu amal böyle olmuyor nedeniyle düzensizliği fırsata çevirenler malı götürüyor buranın geleneksel esnafı bile bozuk oluyor.”Share: