Terörden arındırılan Gabar’dan yer yağı fışkırdı

Şırnak’ta Gabar Dağı’nın terörden alındırılmasının ardından yapılan aramalarda adeta petrol fışkırdı. Bölgede açılan 14 kuyudan günde sayı farkı 5 bin varil yer yağı çıkarılıyor.

Terör örgütünün sunu koca tahaffuz bölgelerinden olan Cudi ve Gabar dağlarının birleştiği alanda güvenlik güçlerinin azimli terörle savaşım operasyonları sonucunda havza terörden temizlendikten bilahare yer altındaki zenginlikler de ortaya çıkarıldı. Adını şehit bomba imha uzmanı Adlar Çevik’ten düz bölgede 2019 yılında yer yağı arama çalışmaları başlatan Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı, 2020 yılında yer yağı buldu. Petrol sahasındaki 14 kuyuda icraat devam ederken, ortalama günlük 5 bin varil yer yağı üretimi yapılıyor. Artan kuyu sayısı ile gelişigüzel günlük üretimin 10 bin varilin konusunda çıkması bekleniyor. Şırnak’ta 9 Ara 2019’da imha etmeye çalıştığı patlayıcının infilak etmesi sonucunda martir düşen Astsubay Adlar Çevik’in adı ise yer yağı sahasında yaşatılıyor.

Gabar Dağı eteklerindeki Kayaboyun köyü sakinleri, bölgede kâin petrolden ortalık sevinçlerini dile getirdi. Vatandaşlar, köylerinde kâin petrolün hem bölgeye hem dahi talih ekonomisine büyük ulama sağlayacağını anlatım etti. Karye sakinlerinden Melik Vural, “Bundan 3 yıl geçmiş Türkiye Petrolleri bölgede sismik çalışması yapınca hiçbirimiz inanmıyorduk burada petrol çıkacağına. Anbean mevrut büyük makineler, mevrut ekipmanlar, burada yapılan sağlıklı ve özenli çalışmalardan dünya 3 sene gibi kısa benzeri sürede haddinden fazla evire çevire ve kaliteli bir petrol bundan sonra. Bölgede 14 kuyu açıldı, bunlardan 6 tanesi canlı ve bakım veriyor. İnşallah yakında 80’a büyüklüğünde çıkma kuyu sayısı. Bu halkımız ve bölgemiz üzere, ilimizin kalkınması için, ülkemizin bekası amacıyla çok domuzuna aynı proje. Burada profesyonelce çalışmaları görünce devletimizin ne büyüklüğünde balaban olduğunu, süper ayrımsız kilolu olduğunu tıpkı daha öğrenmiş olduk. Şimdiden bu petrolün ülkemize, vatanımıza, milletimize alımlı çalımlı iyi olmasını diliyorum” dedi. – ŞIRNAK

Share: