Telsizlerle haberleşen muhacir kaçakçıları 3 aylık takibin peşi sıra yakalandı

İzmir’in Karaburun ve Seferihisar ilçeleri ile Muğla’nın Marmaris ilçesinde, yasa dışı geçişleri birleştirme ettiği belirlenen kayırıcı kaçakçılığı şebekesi, 3 mahiye takibin arkası sıra enselendi. Kurnaz ekipleri yoluyla gözaltına alınan lağım döşemi üyelerinin adreslerinde yapılan aramada ele geçirilen el telsizleri ile, danışma yaparak uyanık baskınlarına karşı ilaç aldığı öğrenildi.

İzmir İl Bitirmiş Komutanlığı ekipleri, Karaburun ilçesinde gayrikanuni yollarla sıkı dışına geçişleri tevhit fail kanalizasyon üyelerini sezmek için iş başlattı. Şüphelileri yakalamaya yönelik 3 ay süren maharet ve fiziksel takibin ardından, Karaburun Cumhuriyet Altını Başsavcılığının koordine ve talimatları doğrultusunda harekete geçildi. İzmir İl Jandarma Komutanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının eş çalışması ile Karaburun, Seferihisar ve Muğla ili Marmaris ilçelerinde, ‘Örgütlü Muhacir Kaçakçılığı’ suçunu aktif şüphelilerin yakalanması amacıyla 27 Ağustos tarihinde düğmeye basıldı.

El telsizi ile enformasyon sağlayıp, baskına alın tedbir alıyorlarmış

Ekipler tarafından 2’si mevkuf bulunan 6 şüpheliyi yakalamaya müteveccih operasyon başlatıldı. 5 ev ve 2 aksiyon durumunda yapılan eş zamanlı operasyonda, I.E., S.T.H., T.K. ve U.G.G. isimli 4 kaba yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda suçta kullanıldığı belirlenen, 1 nüsha ahali telsizi, 13 skor el telefonu, 11 nüsha sim iri, 17 skor zihin kartı ve flash beyin, 1 sayı laptop elektronik beyin, 4 nüsha tarihi nişane niteliği taşıdığı değerlendirilen heykel bilinçlilik, 13 skor (6.35) mm. çapında tabanca fişeği, 63.2 gram kubar kötü maddesi, 4 skor maden içilmesinde mergup aparat, 24 bin 400 TL servet, 3 skor suçta kullanılmış teknelere ilişik alım/satım vekaletnamesi ve 2 sayı suç unsuru haiz vesika ile defter ele geçirildi. Şüphelilerin umum telsizi ile jandarma baskınlarına karşı birbirleriyle danışma sağladıkları tayin edildi.

4 tutuklama

Öte yandan operasyonda gözaltına alınan şüpheliler, jandarmadaki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. – İZMİR

Share: