Tekme vatandaşlara Bulgaristan seçimlerinde düşünce kullanma çağrısı

Yalova Balkan Göçmenleri Eğitim Firez ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) Başkanı Lütfi Özgür, 2 Ekim’da gerçekleştirilecek Bulgaristan umumi seçimlerinde Türkiye’üstelik dallı güllü tekme vatandaşlara rey kullanma çağrısında bulundu.

Bal-Barhana Başkanı Lütfi Müstakil, deneklerine ilgili Balkan Evi’nde basın toplantısı gerçekleştirildi. 2 Ilk Teşrin 2022 Alışveriş haset yapılacak intihabat üzere yapılan çalışmaları anlatan Müstakil, Bulgaristan’da geçtiğimiz sene 3 pasaj seçimin yapılmasına rağmen başarılı bir koalisyon hükûmeti hükümetinin kurulamadığına dikkati çekti. Hükümetlerdeki dingildeklik zımnında baştan er seçme kararı alındığını anlatan Bağımsız Milletvekili, “Bu intihap bizim üzere tıpkı eski seçimlerden henüz kocaman. Bulgaristan’bile siyasi aynı dengesizlik, güvensizlik var. Bunun nedenlerinden tıpkısı tanesi birlikte Bulgaristan’da parlamentoya giren partiler civar yargılı, ‘Hiçbir ahit Adalet ve Özgürlükler Hareketi Partisi ile tığ ortak yönetim kurmayız’ diye seçimlere gittiklerinden bu anarşi yaşanıyor. 4 damarı bozuk öğür birbirine koalisyon hükûmeti ortağı olunca hükümetler bile kararlı olmuyor. Önümüzdeki gün Türe ve Özgürlükler Partisi ‘güven ve abra’ sloganıyla seçimlere sarrafiye yaptı” diyerek konuştu.

Seçim günü bildirge doldurulmadan dilekçeyle düşünce kullanılabilecek

Türkiye genelinde 143 sınırlı açıldığını ancak dilekçelerle bu sayının artabileceğini anlatan Bağımsız, şöyle konuştu:

“Çevrimiçi dilekçeler doldurularak kasa sayısını artırmayı planlıyoruz. Cidden Yalova’dahi geçen seçimlerde 3 kasa açılmıştı, Yalova eşkâl, Çiftlikköy 500 Evler ve Altınova Subaşı’nda. Bu sene sandık sayımımızı Yalova merkezde 2’ye çıkarmayı planladık. Ona bakarak üstelik hazırlıklarımızı yaptık. 2’nci tıpkısı sandık açılması üzere 501 istida doldurulması gerekiyor. Biz bugüne kadar 610 arzuhâl doldurmuş bulunmaktayız. farklı günümüz var. Umarım bu benzer elan da artacak. Yalova’de hareketli vatandaşlarımızın duyarlılığından etraf kendilerine şimdiden teşekkür ediyorum. 6 eylüle büyüklüğünde derneklere başvurarak dilekçelerini doldursun. Bir zamanda bu istida seçme haset beyanname doldurmadan, yoğunluğa faktör vermemiş, yığılmalar kaba oluyor.”

“Politik istikrarın sağlanması adına oylarımızı bilcümle birlikte kullanacağız”

Herkesi kasa başına anbean düşünce kullanmaya nida eden Özgür, “Türklüğüne ehil çıkmak istiyorsa, Bulgaristan vatandaşlığına topluluk çıkmak istiyorsa lütfen hep 2 Ilk Teşrin’üstelik sandık başına gelerek demokratik hakkı olan oyunu kullansın. Tığ Yalova’de dört sandığın açılması için gereken gayreti gösterdik. Bundan sonrasında üstelik vatandaşımız sandığa gelerek oyunu kullansın. Tıpkısı ülkenin apayrı ülkenin iç işlerine karışma hakkı yoktur amma biz tekme vatandaşlar yerine derneklerde benzeri araya gelerek Bulgaristan’daki siyasal istikrarın sağlanması yerine oylarımızı bütün birlikte kullanacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Tığ Bulgaristan’ın kalkınmasını istiyoruz”

Yalova’da yaklaşık 2 bin 300 kişinin oy kullanma hakkı olduğunu anlatan Bağımsız Milletvekili, son seçimlerde bin 600 oy kullanıldığını söyledi. Bu seçimlerde sayının 2 bine çıkmasını istediklerini dile getiren Özgür, “Bulgaristan parlamentosunda 240 sandalye bulunuyor. Sonuç seçime biz 3’üncü fırka yerine 34 mebus ile parlamentoya girdik. Maatteessüf bu hasmane tutumlarından dolayı ayrıksı partilerin Bulgaristan Türklerine alın tutumu zımnında koalisyona giremedik. Bu istikrarsızlıktan sonra bize ihtiyaçları olduğunu görüyoruz. Bulgaristan bizim vatanımız. Biz Bulgaristan’ın kalkınmasını istiyoruz. Tığ Bulgaristan’da muvazene olmasını istiyoruz” dedi.

Bağımsız Milletvekili, 2 Teşrinievvel’üstelik gerçekleşecek seçimlerde düşünce istimal işlemlerini saat 07.00-20.00 saatleri arasında yapılacağını sözlerine ekledi. – YALOVAShare: