Tekirdağ’da hamsi tezgahları süslüyor

Tekirdağ’bile Karadeniz hamsisi, lezzetiyle bildirme haddinden fazla tercih edilen balıklar ortada saha alıyor.

Karadeniz’bile balıkçıların ağlarına takılan hamsi, tezgahlarda kilogramı 80 liradan azrail buluyor.

Tekirdağ Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, Karadeniz hamsisinin tezgahların “gözdesi” olduğunu söyledi.

Denizlerde kaba rüzgarların avlanmayı karşıt etkilediğini, bunun bile fiyatlara yansıdığını tamlayan Pehlivanoğlu, şöyle konuştu:

“Palamuttan bilahare bayağı balıklar çıkmaya başladı. Bu sıralar Karadeniz’bile güzel hamsi oluyor. Balıkçıların ağlarına bereketli bol hamsi takılıyor. Hamsinin birlikte çinekop, istavrit kabil balıklar dahi tezgahlarda temas dolaşma tüvana meydan alıyor. Bu sene güzeşte yıla bakarak balıkçılar için verimli geçiyor. Balıkçılar palamutla evire çevire benzeri baş yapmıştı. Demin de balık çeşitliliği devam ediyor.”

Balıkçı Şükrü Saz Şairi Dedeler da hamsinin tezgahları süslediğini rapor etti.

Bu balığın lezzetinden hava yeğleme edildiğini aktaran Dedeler, “Karadeniz’dahi hamsi bolluğu var. Bizim dahi bu sıralar en çokça satış yaptığımız balık hamsi. Temas ant isteyerek tüketiliyor. Balıkçının dahi vatandaşın bile yüzü hamsiyle gülüyor. Hamsi ve istavrit devam edecek üzere. Bunların birlikte tekir, mezgit, karides avcılığı devam edecek.” dedi.

Share: