Tecim Bakanlığı’ndan araba ithalatı açıklaması

Ticaret Bakanlığı’ndan otomobil ithalatı hakkında yapılan açıklamada, ”Gerekli belgelerini ibraz fail ve mevzuat hükümleriyle uyumlu beyanda kâin yükümlülerin işlemlerinde her arıza bulunmamaktadır” denildi.

Ticaret Bakanlığı vasıtasıyla, bazen matbuat ve yayın organlarında vadi kayran, yetersiz dışından Türkiye’ye getirilen makine gebe gâh tırların gümrüklerde bekletildiği, işlemlerinin yapılmadığı yönünde duyum hakkında yazılı izah yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Farklı parçalanmamış dış alım işlemlerinde olduğu üzere otomobil ithalatlarında birlikte mevzuat gereği ilişik kurum ve kuruluşlardan maksut ara sıra belgelerin sunulması ve Bakanlığımızca kamuoyuyla paylaşılan düzenlemelerde vadi sunulan şartların namına getirilmesi gerekmektedir. Yürürlükteki mevzuat gereği bu şartların yerine getirilmesi halinde dış alım işlemleri sonuçlandırılmaktadır. Bu kapsamda anılan duyum gerçeği yansıtmamakta, zaruri belgelerini ibraz eden ve mevzuat hükümleriyle ahenkli beyanda bulunan yükümlülerin işlemlerinde seçkin arıza bulunmamaktadır. Ayrıksı yandan, bu araçları taşıyanlara gümrük nezdinde kâin yerlere kurgu yüklerinin boşaltılması imkanı bile sağlanmıştır”.

Share: