Teadül Dervişoğlu’ndan Zindelik ve Doğal Gaz Zamlarına Tepki: “İktidar, Geceleyin Yarısı Milletin Ekmeğine Soluk Doğramıştır”

ABDULLAH ÇELEBİ

İYİ Fırka Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, zindelik ve katıksız gaza yapılan zamlara ilişkin, “Oylarıyla arz mutlu makamlara geldikleri halde milletimizi unutup saray saltanatına eşkal, milletin Hazine’sini çetelerin önüne seren kudret, güzeşte akşam yarısı milletin ekmeğine bir sefer elan zaman doğramıştır. Tıpkı nev doyuramadığınız bezirganların haram musluğunu stabil, o mal olağandan Hazine’da kalır, remiks ika ihtiyacı birlikte hudayinabit kendisine ortadan kalkar. Vatandaşın iki büklüm reşit beline bakir yükler eklemeyin” dedi.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Denklik Dervişoğlu, zaman partisinin İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlediği matbuat toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dervişoğlu, İYİ Tümen İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ile partinin iklim ve kaymakamlık yöneticilerinin da katıldığı toplantıda, ruh ve natürel gaza gelen zamlar üzerinden AKP iktidarını eleştirdi.

“HÜKÜMET KAŞIKLA VERİP, KEPÇEYLE ALIYOR”

GAZ ve elektriğe yıl esasen itibaren yüzdelik 85’in üstünde zam yapıldığını belirten Akreditasyon Dervişoğlu, şöyle konuştu:

“Bu hükümet, kaşıkla verip, kepçeyle ahiz alışkanlığını sürdürecek kabil görünüyor. Oylarıyla sunu kutlu makamlara geldikleri halde milletimizi unutup saray saltanatına form, milletin Hazine’sini çetelerin önüne seren kuvvet, esbak geceleyin yarısı milletin ekmeğine aynı sefer daha kan doğramıştır. Özlük soygunlarını yönetmek için esnafımızı fırsatçılıkla suçlayan kudret, ana fırsatçının kendisi olduğu gerçeğini ispat etti. Sanayide, konutlarda erdemli elektrik ve gaz zamları yapıldı. Kesim derdine düşmüş milletimizle kortej etmeye ve fırsatçılıktan ayrıksı bir öz yapmamaya bitmeme etmekteler. Bu kudret ne yaparsa yapsın çıktı vatandaşlarımızın sabrı tükenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı iki dönüş ilk ‘Sözleşme sıkıntısı var’ diye kısmen gerçeği kabullenmişken neşelilik ve doğal gaz zamlarını baştan vatandaşın sırtına çevirmek hangi irfan geliyor, bunun takdirini vatandaşlarımıza bırakıyorum. Yandaş müteahhitlerin cebini dolduran ve cebine milyarlarca dolar aktaran, Lübnanlı Hariri’ye Telekom üzerinden tek kalemde 24 milyar lirayı verebilen bu erk, bahis vatandaş olunca veren ahali değil düz el olmayı yeğleme ediyor. Büyük zamlarla ne büyüklüğünde köken bekliyorsunuz? Hangi konuşu sıkıntıyı ortadan kaldıracaksınız, bunu belirleyin. Remiks yapmayı bırakın. Bir cins doyuramadığınız bezirganların haram musluğunu kesme, o servet fazlasıyla Hazine’bile kalır, bindirim etme ihtiyacı da tabiatıyla namına ortadan kalkar. Vatandaşın iki büklüm olmuş beline yıpranmamış yükler eklemeyin.

Rusya ve Ukrayna Savaşı’na sınırlanmış olarak remiks etme mecburiyetinde kaldıklarını söylüyorlar. ‘Savaşa karşın büyüdük’ diyorsunuz. O devir bu zamların gerekçesi nedir? Beyninde bire bir yalan var. Bu saptırmalar, antant derdini katladıkça katlıyor. Eylül başında yapılan zamla ulus önünü göremez kuzuluk gelmiştir. Yalanınız, dolanınız, stratejiniz batsın. Milletin yakasından daha çok düşün. Milletin evladı hareket bulamazken 5’er, 10’ar mahiye verdiğiniz danışmanlarınızla milletin yakasından düşünüm.

“MİLLET SAVCILARIN HAREKETE GEÇMESİNİ BEKLİYOR”

Yolsuzluk ve alacak iddialarıyla ilgilendiren savcılara davet özne Dervişoğlu, şunları kaydetti:

“Seçme sabah yeni tıpkısı skandalla uyanıyoruz. Ulus, savcıların harekete geçmesini bekliyor. İYİ Fırka olarak, akıbet dönemdeki suçlamalar ve skandallarla ilişik olarak bilcümle milletvekili arkadaşlarımızla Cumhuriyet savcılıklarına cürüm duyurusunda bulunduk. Henüz değme savcının harekete geçtiğini görmedik. Bu nüfuz, göreve geldiği günden itibaren türe müessesi hak duygusunu zedelemekten eksantrik aynı işe yaramıyor. Bu hükümeti, iş başında kaldığı 20 yıllık çevrim içerisinde adalet duygusuna verdiği zarardan vazgeçmeye, gururlu bilge ve savcıların üzerinden elini çekmeye nida ediyorum. Milletimize da ‘bunları unutmayın’ diyoruz. Bunları unutursak ruz bizi unutmaz. İYİ Parti iktidarında, milletin Hazine’si çetelerin değil aziz Türk milletinin emrinde olacak. Seçme yaklaşıyor, o günlere da birkaç kaldı. Olup bitenler, skandallar, iddialar, vakit kaybetmeden uymazlık partilerini de değil bir zamanda Hak ve Kalkınma Partisi’hangi umu verenleri dahi rahatsız ediyor. Geçkin görüş atfetmek amacıyla dürüst gerekçeler bulan yurttaş, zaman caymak amacıyla yüzlerce esaslı gerekçe buldu. AK Öğür’ye görüş verenlere korku gösterdik. Amma onlar vazgeçen insanlara yavaş yaftası koydular.”

İSMAİL KAHRAMAN’A TEPKİ

Eski TBMM Başkanı İsmail Yiğit’ın şehirlerin kurtuluş günü kutlamaları ile ait sözlerine bile aksülamel gösteren Dervişoğlu, şöyle konuştu:

“Kişi tarihi ile gerçeklerini bilmeyen bu inkarcı iktidar, rastgele mensubuyla tarihimize ve değerlerimize hakareti fariza sayıyor. 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılı kutlanırken zaferin valör ve önemini bilemeyeceklerini aklımın ucundan dahi geçirmemiştim. Tıpkısı adam çıkıyor, Atatürk’ün kurduğu Meclis’te reislik yapmış, ‘Neyi kurtardık? Şehirlerimizin halas günlerini kutlamaya hangi ister var’ diyor. Onlar, içre Atatürk olan gelişigüzel şeye karşılar. Onlar, kavim şüheda, gaziler verirken, kutlu bir uğraş sürdürürken bunu ciddiye almayan camız ve himayecilerin bugünkü torunlarıdır. Sayın Umumi Başkan’ımız yanıt verdi. ‘Biz, milletimizin zaferlerini, şehirlerimizin kurtuluş günlerini ve zaferlerini kutlamaya bitmeme edeceğiz. O dilerse şehirlerimizin karışma günlerini kutlayabilir’ demişlerdir.”

“YETERLİ AZ NAMEVCUT”

Eskimemiş eğitim bilimi dönemi öncesi öğrencilerin yaşadığı sıkıntılara değinen ve İzmir’e geleceği açıklanan fakat bilahare izni iptal edilen asbestli gemi Sao Paulo ile ait de konuşan Dervişoğlu, şunları söyledi:

“Eskimemiş öğrenim yılında üniversite öğrencilerimizin sıkıntılarla karşı karşıya kalacaklarını görüyoruz. Ehliyetli ev bulunmayan. Akak sayısı tam olmadığı üzere öğrencilerimiz, ocak destekleme ve barınma ihtiyaçlarını karşılama çalışmasına girdiler. Maalesef kiralar üstelik şok erdemli. Öğrencilerimizin eğitim ve tahsil hayatlarını sürdürebilmelerinin önündeki müşkülat ortadan kaldırılamıyor. Hükümeti bu konuda görevini yapmaya nida ediyorum. Asbestli sefine meselesi, endişeler noktasında henüz ortadan kalkmadı. Nezaret ‘Girmeyecek’ dedi ama hükümete güvensizlik zımnında geminin akıbeti iptila ediliyor. Geminin gelmemesi üzere balaban çabalama sarf fail teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum. Vatandaşın kafasındaki tereddütleri kaldırılması amacıyla hükümete degaje çağrıda bulunuyorum.

“GALEBE GÜNÜ, GALIBIYET HASET ADINA KUTLANMALI”

İzmir’in kurtuluş haset olan 9 Ilkgüz üzere kentin ayrımlı bölgelerine asılan ‘hazar’ mesajlı afişlerle ait değerlendirme eden Dervişoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fetihler, utku gibi kutlanır. Barışlar, hazar kabil kutlanır. Cumhuriyetler, cumhuriyet altını üzere kutlanır. Tabii hepsinin bağlantısı vardır. Benzeri paylaşım yapmıştım. Muhtelif spekülasyonlar yapıldı. Ister namevcut. Siyasal sorumluluğumla, kimi vakit de İzmirli vatandaş sorumluluğumla konuşurum. İzmir’birlikte dallı güllü biri yerine, yengi gününün galibiyet haset kendisine kutlanmasını irade ederim. Kavramların birbirine karıştırılmasının algıda sorumluluk yaratacağına istinaden, zafer gününün yengi günü adına kutlanmasına belen ettim. Kimseye sıra dersi yöneltmek niyetinde değilim. 9 Eylül, Utku Haset. Barış, el erki, cumhuriyet, bağımsızlık diye niteleyerek tanım edilirse, kavram kargaşası oluşursa İsmail Kahraman gibi enva ortaya çıkar. Uray Başkanımızın ( Tunç Soyer’i kastediyor) ‘9 Ilkgüz düşmanın denize döküldüğü, Hasan Tahsin’in başlattığı kurtuluş mücadelesinin taçlandığı dönüş’ diyerek konuşması var. Uray Başkanımızla siyasi polemiğe girmiyorum. Kürsülerde söylediklerini afişlere yansıtmasını rica ediyorum.”

“AYDIN ŞENGÜL’ÜN İYİ PARTİ’YE KATILACAĞINA DAİR UMUDUM VAR”

Bozuk AKP İzmir İl Başkanı ve milletvekili Ziyalı Şengül’ün İYİ Tümen’ye geçeceği ile ilgili soruyu yanıtlayan Teadül Dervişoğlu, şunları kaydetti:

“Bazen insanların siyasal stratejisi kulis bilgisi namına paylaşılıyor. Bu, akıllıcasına değil. Evet, ben, Aydınlık Bey’le görüşüyorum. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bozuk il başkanı ve mebus. Neresinden bakarsanız benim mevkidaşım olurlar. Görüşmem kadar natürel tıpkı molekül yoktur. İYİ Parti’ye katılımı ile alakadar adına ise tamam, böyle tıpkısı çalışmamız vardır. Vazıh Bey’in İYİ Tümen’ye katılmasının nüfuz çevrelerinde bazı teessürat yaratacağını da biliyorum. 15 günden beri konuşulan benzeri iş. İncir çekirdeğini dolduracak tıpkısı öz ortaya konulamadı. Vatandaştan bilinmedik saklım namevcut. Bir şeyi yaparken üstelik olgunlaşmasını bekleyecek tecrübeye sahibim. Sayın Aydınlık Şengül bile kişi arkadaşlarıyla konuşuyor. Zamanı geldiğinde İYİ Parti’ye katılacağına dair umudum var.”

30 Ağustos Utku Bayramı kutlama etkinliklerinde İzmir Valisi Zor Doğruca Köşger’in Atatürk’ü anmadığı iddiasına bile değinen Dervişoğlu, “Bunlar, bizi birleştiren günler. Türkiye mufassal süredir istismar ve suistimal bataklığında yüzüyor. Meze irat makamında olanların ağzından çıkan sese kulak vermelerini murat ediyorum. Bu günlerde güzelliklerimizi konuşalım. Atatürk, rastgele sabık ahit büyüyor. Onun nezdinde istinkâf etmek ve birlik ile benzeri yol daha eğiliyorum. Allah bereketli dolgunca rahmet eylesin. Unutanlar utansın” dedi.Share: