TBB Başkanı Sağkan: “Tahir Murahhas Cinayetinin Günlük Politik Hesaplara Maşa Edilmesine Cevaz Etmeyeceğiz”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Geçim Sağkan, sakat Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Murahhas’nin öldürülmesiyle ilişik davada mahkemenin çarkıt Başbakan ve Ati Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun tanık adına dinlenmesinden vazgeçilmesi kararına ilgilendiren “Tıpkısı tanığın dinlenmesi kararı verildikten sonraları küşayiş kararla tek esbabımucibe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden oy çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Murahhas cinayetinin günlük siyasal hesaplara aygıt edilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

TBB Başkanı Sağlık Sağkan, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Ermiş ile Diyarbakır Adliyesi önünde Tahir Katılımcı davasında mahkemenin eski Başbakan ve Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun şahit olarak dinlenmesinden vazgeçilmesi kararına ilişkin kuma matbuat açıklaması yaptı. Açıklamaya Tahir Murahhas’nin eşi avukat Türkan Murahhas, Batman Barosu Başkanı Fethat Parlatır, Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz ve çok sayıda avukat katıldı. TBB Başkanı Sağkan, şunları söyledi:

“İsteniliyor ki ayrımsız müdrike yapılıyormuş üzere gösterilirken bu hukuksuzluğa, o yargılamaya katılan defans makamı üstelik cihaz olsun. Oysaki tığ hep adaletli yargılanma hakkını savunduk, zaman üstelik bire bir noktada duruyoruz. Tahir Delege’nin katilleri ortaya çıkartılıp sunma kısık cezayı alana büyüklüğünde bile benzeri noktada durmaya devam edeceğiz. Bu yargılamanın soruşturma ve takip aşamalarının esasen sonuna hukuksuzlukla devam ettiğini yüz kere kez izah etmeye çalıştık. Fakat mahkemenin aldığı akıbet değişmeyen, süreci cemi çıplaklığıyla ortaya çıkartmıştır. Tıpkısı tanığın dinlenmesi kararı verildikten sonradan duruluk kararla hiçbir gerekçe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden fikir çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Murahhas cinayetinin günce politik hesaplara cihaz edilmesine izin etmeyeceğiz. Sorumlular ortaya çıkartılıp doğruluk ettiği cezaya çarptırılana kadar Diyarbakır Baromuzun birlikte, meslektaşlarımızın birlikte olmaya devam edeceğiz. Sözümüz sözdür.”

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Ermiş birlikte tanık dinleme kararından vazgeçilmesi yönünde düşünce kullanan Diyarbakır 10. Pahal Ceza Mahkemesi üyelerini, Tahir Delege davasından çekilmeye davet etti.

Share: