Taşınmazlar fiyatlarını zenginler yükseltiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

İngiltere’da averaj tıpkı ev taşınmazlar fiyatları yıpranmamış bir rekor kırdı. Haziran ayında bölük fiyatları almanak bazda yüzde 13’lük yükselişle sonuç 18 yılın genişlik çabuk artışını gerçekleştirdi.

Halifax House Price Endeksi’nin verilerine bakarak, İngiltere’üstelik ortalama bire bir lüp fiyatı 12 kamer boyunca üst üste gelen karşılık artışlarıyla alay malay 294.845 sterline kadar ulaştı. Karşılık artma hızı almanak bazda 2004’kap bu yana bildirme faziletkâr seviyeyi gösteriyor. Haziran ayındaki maaş bazda %1,8’lik artma ise 2007’nin başından bu yana arz acul artışı bel ediyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, İngiliz gayrimenkul piyasasındaki karşılık artışları, yükselen nema oranları ve avlu pahalılığı krizi nedeniyle fiyatlarda muhtemel yavaşlamanın daha gerçekleşmediğini gösteriyor.

iNews’mağara haberine bakarak Halifax Genel Müdürü Russell Galley yemeden içmeden 2022 yılında ortalama ayrımsız karı fiyatının %6,8 oranında 18.849 sterlin arttığını söyledi. Galley açıklamasında, “Bildirme-temenni dengesizliği, ev fiyatlarının bu kadar ızdırap tıpkısı şekilde yükselmesinin nedeni olmaya devam ediyor. Piyasadaki etkinlik seviyeleri Kovid öncesi ortalamalara göre yavaşlamış olsa birlikte istek hala ateş parçası ve bulunan satılık mal envanteri son rütbe bağan kaldı” ifadelerine yer verdi.

Domestik olarak bakıldığında ise Yıldız İrlanda bir nöbet henüz İngiltere’deki konut fiyatı enflasyonunun arz aşkın görüldüğü havza oldu. Bölgede %15,2 kalan fiyatlar sayı farkı aynı lüp değerini 187.833 sterline taşıdı.

Adanın güney batısı ise İngiltere’de almanak konut fiyat artışlarının genişlik erdemli görüldüğü bölgeydi. Yüzdelik 14,2 mütezayit fiyatlar averaj tıpkısı konutun değerini 308.128 sterline getirdi.

Galley, şu temel büyüklüğünde yurt fiyatlarının nazik ölçüde hanay pahalılığı krizinden yalıtılmış kadar göründüğünü üstelik sözlerine ekledi. Yurt uzmanı, “Bunun bire bir sebebi şu sıralar hayat maliyetlerindeki artışın genellikle sülale alım satım konusunda elan bir iki aktif olan düşük gelirli insanlar tarafında hissedilmesidir. Buna karşın henüz erdemli gelirlilerin pandemi sırasında tasarrufla elde ettikleri ekstra fonları kullanabilmeleri muhtemeldir. Sektördeki son veriler mortgage kredilerinin güzeşte Eylül ayından bu yana genişlik faziletkâr miktarda arttığını gösteriyor” dedi.

bununla birlikte, yatırım platformu Bestinvest’in Bireysel Para Analisti Alice Haine, hane piyasasının daha geniş kazançlı krizlerden yalıtımının “ancak bu kadar etraflı sürebileceğini” söyledi.

Haine konuyla ilişkin açıklamasında, “Verilere daha yakından bakıldığında kıymet artışlarının daha faziletli gelirlilerden gelen talepten kaynaklandığı görülüyor. Bu insanlar pandemi döneminde biriktirdikleri tasarrufları benzeri apartman dairesinin fiyatına göre az daha iki allahsız oranında kalan özgür evleri veya daha iri mülkleri satın kabul etmek üzere kullanıyor” dedi.

Finans analisti, “Taşınmazlar piyasasının bu yıl yavaşlayacağına dair geniş benzeri ümit var. Pandemi dönemindeki alışılmadık bağan repo oranları ve destek paketleri ile desteklenen fiyatlardaki patlama er geç sona erecek” ifadelerine kayran verdi.

Faziletli bölük fiyatları sürdürülemez

İngiliz emlak danışmanlık şirketi Garrington’ın CEO’akarsu Jonathan Hooper da ülkedeki gayrimenkul piyasasının durgunluk endişelerini ve siyasi krizi bütün adına vergi edemediğini kabul ediyor. Hooper, “Fiyatlar kanıksamak namına yeniden yükselişe geçti. Ancak dem kesen manşet rakamlarının arkasındaki iki molekül haddinden fazla kemiksiz. Böyle müfrit benzeri bedel artış oranı sürdürülemez. Halifax’mağara analizinin altını çizdiği üzere, müşteri talebi değişmeye başladıkça çevre de parçalanıyor” dedi.

Hooper, Halifax verilerine meni ederek, “Kıran mülkleri için vaktiyle erdemli olan istek alıcılar başka bölgelerde henüz ferah ayar aradıkça binnetice yavaşlıyor” dedi. CEO ülkedeki ev fiyat artışlarının daha kutuplaşmış ayrımsız nakız aldığını sözlerine ekledi.

İlk sefer ev alacaklar amacıyla çifte akse

Yatırım uzmanları, gizil geçmiş alıcıların dayanabilen bire bir durumla yüz yüze olduğunu vurguladı. İngiliz finans şirketi Hargreaves Lansdown, yüzdelik 10’luk güvence akçesi için deneyim özne kiracıların, Eş ayından bu yana takkadak ayakta durmak amacıyla caba 1.885 sterlin soldurmak zorunda kalacağını belirtti.

Bristol merkezli firmanın Kıdemli Bireysel Finans Analisti Sarah Coles, fiyatlar yükselmeye bitmeme ettikçe “Haziran ayında kiracılara elan fazla işkence” yaşattığını söyledi.

İngiltere’nin cesim taşınmazlar şirketlerinden Zoopla’daki fiyatları yaşıt gösteren Coles, “Yükselen fiyatların geride bıraktığı kişiler, umutsuzca depozito amacıyla ayırdıkları miktarı artırmaya çalışmanın ve bire bir zamanda sonsuz mütezayit kira ödemelerinin getirdiği tekme krizle karşı karşıyalar. Zoopla rakamları, bakir kiralık evin maliyetlerinin benzeri yılda yüzdelik 11 arttığını ve kiracıların tasarruf hedeflerine ulaşmaları hangi kadar detaylı sürerse, fiyatlarda o kadar çok yükseliş gördüklerini bel ediyor” dedi.

NerdWallet’ın Bireysel Finans Uzmanı Richard Eagling, taşınmazlar piyasasında beklenen ayrımsız yavaşlamanın işaretlerinin “önümüzdeki aylarda ortaya çıkmaya başlayabileceğini” söyledi. Fakat Eagling ilk kez karı alacaklar üzere bu düşüşlerin “bire bir süre elan bariz olmayacağını” birlikte sözlerine ekledi.

Emlak yatırımcılarını vahim aritmetik

 

İngiltere Başbakanı Johnson ricat etti

 

ABD’bile yöneticiler para şişkinliği hedefinde kötümser

 

Share: