“Taşınmazlar fiyatlarını salahiyetsiz gayrimenkul danışmanları yükseltiyor”

–Emlak danışmanı Ramazan Sakallı, bölük fiyatlarındaki yükselişe müteveccih “Fiyatlardaki yükselişin tıpkısı sebebi de emlak ticareti bitirme belgesi olmayan emlakçılar. Para sahiplerinin taşınmazlarını mir hakkını sarmak için, mülk sahiplerini dahi yanıltacak şekilde yüksek fiyatlardan derece biçiyorlar” dedi.

Türkiye’deki sunma şişman sektörlerden biri olan gayrimenkul, küresel enflasyona rağmen 2022’nin ilk yarısında büyümesini sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eliyle orak ayı ayında yayımlanan Ev Satış İstatistikleri’ne bakarak konut satışlarının Sülale-Orak Ayı ortada birönceki yılın bir dönemine nazaran %24,2 arttığı görülürken, yılın ilk yarısında satılan hane sayısı bütün 820 bin 300 adına kaydedildi. Geçtiğimiz orak ayı ayında bildirme haddinden fazla hane satışı İstanbul’da yapılırken, İstanbul’u Ankara ve İzmir izledi. Denizli’deki RE/MAX büro brokeri Ramazan Sakallı, emlak sektöründeki son gelişmeleri değerlendirerek gayrimenkul satın kabul etmek isteyen yatırımcıları uyardı.

Yetki belgesi olmayan emlakçıların para sahiplerinden taşınmazlarını satabilmek için fahiş fiyatlar üzerinden gayrimenkul değeri biçtiğini ve bu yüzden de piyasadaki fiyatların arttığını belirten Sakallı, “Fiyatlardaki yükselişin tıpkısı sebebi de taşınmaz ticareti mezuniyet belgesi olmayan emlakçılar. Servet sahiplerinin taşınmazlarını komutan hakkını kaplamak üzere, servet sahiplerini birlikte yanıltacak şekilde yüksek fiyatlardan değer biçiyorlar. Arzulu taşınmazlar danışmanları havza expertsiz fiyatlarına bilge olduğu amacıyla mülkün değerini akıllıcasına belirleme edebiliyor. Bu durumda dünyalık sahipleri taşınmazları efdal fiyatla kıymak için bitirme belgesi sıfır emlakçılara komutan yapılması üzere başvurabiliyor Yönetmelik, taşınmazlar satışının çıkışlı kimseler aracılığıyla yapılacağını yalınlık gösteriyor. Bu durumda taşınmazlar sahiplerinin kıygın olmamaları amacıyla arzulu gayrimenkul danışmanlarına yönelmesi gerekiyor” diye konuştu.

TAŞINMAZLAR KOMİSYONUNDA LİMİT YÜZDELIK 4

5 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’üstelik yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Için Talimatname’in gayrimenkul ticaretine ilgilendiren bütün ayrıntıları ortaya koyduğuna dikkat calip Ramazan Sakallı, “Yönetmelik gereği emlak ticaretinin yetkili gayrimenkul ofisi ve yurt danışmanları marifetiyle yapılması gerekiyor. Danışmanlar için kırat 5 kendisine tabir edilen bu mezuniyet belgesi, Mesleksel Ustalık Kurumu (MYK) eliyle yapılan bire bir sınavda kudretli olanlara veriliyor. Ayrıca gene yönetmelikte belirtildiği için taşınmazlar satışlarında taşınmazlar danışmanlarının alabileceği tavan alt kurul oranı KDV dünya %4 olarak belirleniyor. Fakat hangi eyvah kim sektörde bu belgeye cemaat sıfır aracıların dahi olduğuna şehadet ediyoruz. Vatandaşlar, bu kişilerle çalıştıklarında güvenmelik dolandırcılığı karışma istemedikleri sonuçlarla karşılaşabiliyor. Tıpkısı ofisin yahut danışmanın mezuniyet belgesi olup olmadığı, Taşınmaz Ticareti Hikmet Sistemi üzerinden anında arama edilebilir. RE/MAX Revizyon kendisine Denizli’birlikte yeterlilik sahibi hisse senedi arkadaşlarımızın Düzey 5 icazet sınavına girmelerine tavassut ediyor ve kalburüstü adayların sektöre izin belgeli taşınmazlar danışmanları namına katılmasına olanak tanıyoruz” ifadelerini kullandı.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE İSTİHDAM BİR YILDA YAKLAŞIK YÜZDE 10 BÜYÜDÜ

TÜİK aracılığıyla haziran ayında yayımlanan Ücretli Müteharrik İstatistikleri’ne atıfta mevcut Sakallı, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:  “TÜİK’in Haziran 2022 verileri, yurt sektöründeki ücretli çalışanların aynı eski yılın bire bir dönemine bakarak yüzde 9,7 büyüdüğünü gösteriyor. Global koşullara rağmen liyakatli taşınmazlar danışmanları için ruhlu benzeri mali gizil sunan emlak sektörünün; anlatım ve kandırma kabiliyeti ruhlu, prezentabl, düzgün tıpkı diksiyona eş zihayat arkadaşlarımızın dikkatini çektiğini bu veriden üstelik anlayabiliyoruz. RE/MAX Revizyon, Denizli’nin biricik RE/MAX ofisi adına konumlanıyor ve bünyemizde 30 gayrimenkul danışmanı arkadaşımız için istihdam yaratıyoruz. Remax’ın bünyesindeki namzet danışanlara hususi sunduğu eğitimler sayesinde hem MYK sınavlarına hazırlıyoruz hem de şahsi gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Bu arkadaşlarımız RE/MAX ekosistemine müstakil birer girişimci yerine katılıyor” dedi.

– İstanbul

Share: