Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, DOĞRU Tümen Kars İl Başkanlığını ziyaretinde konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ukrayna ile Rusya arasındaki tutsak değişimine ilgili “Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, imdi bu sulh üstüne üstelik nazik tıpkısı sulh elçisi olduğunu esirlerin takasında tıpkısı misil daha göstermiş oldu.” dedi.

Bakan Kirişci, DOĞRU Öğür Kars İl Başkanlığını ziyaretinde, tarım ve hayvancılık kentinde olmaktan bahtiyarlık duyduğunu belirterek, Kars’a bütün ekibiyle geldiğini söyledi.

85 milyon Türkiye nüfusu, 5 milyon civarında de bu ülkeyi emin liman olarak görüp gelenler, 50 milyonu aşan de ayrımsız turisti dikkate alarak çokça büyük tıpkı sektöre hizmet ettiklerini tamlayan Kirişci, “Hamdolsun sonuç paye üreten, ürettiklerini birlikte yalnız kişi tüketen büyüklük değiliz. Türkiye İhracatçılar Meclisinin akıbet rakamlarına göre 8 aylık zirai ihracatımız 21,5 milyar dolar. Bu, yıl sonu 30 bilyon doları aşacağız demektir.” dedi.

Kirişci, 2002’da DOĞRU Tümen erk olduğunda Türkiye’nin ekincilik ürünleri ihracatının 3,7 milyar dolar, hep ihracatının ise 36 bilyon dolar olduğuna belen ederek, “Şimdi bir tane başımıza çağ kendisine o ihracatı geliştirmeye ramak kaldı. Cumhuriyetimizin 100. yılında bunu birlikte gerçekleştirmiş olacağız. Türkiye yerine Avrupa’bile tarımsal hasılada birinciyiz. Demincek dünyada bile önce 6’larda olan ülkeyiz.” ifadesini kullandı.

“Sair dünyaya gittiğimizde bizden bu mazlum uluslar için ne yaptınız diye niteleyerek soracaklar.” şeklindeki ifadesinin çarpıtıldığını vurgulayan Kirişci, şöyle devam etti:

“Onlar bağımlı çeken çekene, kendilerine göre bambaşka yönlere çekmişler. Mazlum milletlere aynı numunelik dokuma demek yerine ilk duruşumuzla, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda kalkıp tıpkı ayak topu taraftarı üzere ‘Rusya yanlısıyız’ evet dahi ‘Ukrayna yanlısıyız’ demedik. Kendimize göre özgün politikamız olmalı. Politikanın gereğini Cumhurbaşkanımız ortaya koydu. Değme iki mutluluk bizim dost ve komşu ülkelerimizdir. İyi ki böyle demişiz. Tanrı muhafaza bunlardan birini tutmuş olsaydık bu muayyen çevreler bize diz çöktürürlerdi. Hamdolsun bunu başaramadılar. Onlar bizim önümüzde diz çökmeye başladılar. Gelip bize ‘Ya hangi peki Putin’e söyleyin de saf gazımızı kesmesin’, ‘İlham Aliyev ile aranız iyi, arkadaş cömert devlet, siz onlara söyleyin üstelik bizim şu akaryakıtla ilişkin vanayı kapatmasınlar’ derdindeler. Bu temas iki tarafla da olan güzelce ilişkilerimizin sonucudur. Bunu çokça önemsiyorum. Bu belki birlikte bizim tarihte attığımız çokça cesim aynı aşama. Bu adımın devamı geliyor.”

“Tahıl koridorundan 3 milyon tona andıran tahıl imdi”

Kirişci, İstanbul’de imzalanan hububat koridoru anlaşmasının bile önemine dikkati çekerek, “Tahıl koridorunda 3 milyon tona yakın hububat imdi bu koridordan daha çok, hala birlikte çıkmaya devam ediyor. bir anda acun ayrımsız kan aldı.” dedi.

Gıda krizine akıllıcasına hızlı ilerlenen dönemde Türkiye’nin öneminin ayrımsız misil henüz ortaya çıktığını vurgulayan Kirişci, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki BM’de sonra üstelik nida edildiği Şanghay Zirvesi’nde dünyaya yanlışlarını belirten, doğrusunun birlikte ne olduğunu söylemekten ihtiraz etmeyen ve bunu birlikte “Dünya beşten büyüktür” diyerek adamakıllı sembolleştiren aynı lider olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın bir aşama daha attığını belirten Kirişci, “Demin bu önder aynı kadem henüz attı. Hani bunlar sulh yanlısı evet, sözde bilcümle barıştan bahsederler ama hangi kadar uğraş varsa dünyada irili ufaklı bu savaşların altını kaldırdığınızda bunlar altından çıkarlar ya. Kimi Vakit de açık yüreklilikle kendilerini da gösterirler, takiye ihtiyacı de hissetmezler. Şimdi böyle hazar yanlısı görünenlerin bu konuda ne kadar ferasetsiz kaldıkları ve içtenliksiz oldukları ortaya çıktı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Erdoğan, hazar elçisi olduğunu esirlerin takasında aynı sefer elan göstermiş oldu”

Kirişci, Ukrayna ile Rusya arasındaki hava takasına değinerek, “Esbak esirlerin takası gerçekleşti. Bu, cenk döneminde nadir ülkelerin yapabilecekleri amal. Genellikle bu zümre yerler üzere talih kendisine İsviçre, başkent yerine dahi Cenevre seçilirdi amma imdi bu Türkiye oldu. Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bundan sonra bu sulh üstüne da iri tıpkısı barış elçisi olduğunu esirlerin takasında tıpkı sefer henüz göstermiş oldu.” dedi.

2023 seçimlerine üstelik değinen Vekil Kirişci, sözlerini şöyle tamamladı:

“2023 hepimiz üzere ciddi tıpkı intihap dediğimde benim aynı endişem, korkum namevcut. Çünkü o masa diyorlar, kasa diyorlar bunlardan tıpkı molekül çıkmadığını hep görüyor. ve ellerindeki oyuncaklar dahi yavaş yavaş yine düşmeye başladı. Dolayısıyla onlarda balaban ayrımsız ürkü var. Amma bizde bunun rehavetine düşmememiz, çalışmamız geçişsiz. Bu iktidara dünyadaki bütün mazlum milletlerin ihtiyacı var. Şayet ‘Dünya beşten büyüktür’ demeye bitmeme edeceksek bu iktidarın bu görevi sürdürüyor olması geçişsiz. Bu, Erdoğan’ın, mebus arkadaşlarımızın şahsi meselesi değil. Bu maslahat, dünyada kimin barıştan kimin savaştan, kimin açılıktan, kimin tokluktan ve doyumdan yana olduğunu bile haddinden fazla kategorik aynı göstergesi haline geldi.”Share: