Tarım Cesaret’ye Borcu Olan Çiftçiden Cumhur Reisi Erdoğan’a: “Ekincilik Yüreklilik Bizlerin Ürünlerini birlikte Alsa da Borçlardan Kurtulsak Evet”

DİLAN HÜMAYUN

Tarım Yüreklilik Kooperatifi’ne olan borcu zımnında iki yıldır sesini duyurmaya çalışan ekinci Mehmet Ulvi Görel, Reisicumhur Tayyip Erdoğan’a “Tarım Emniyet, yüzde 35’lere varan ürün satışlarına başladı. Tıpkısı zamanda tarım kredi bizlerin ürünlerini dahi alsa bile borçlardan kurtulsak evet. Sayın Cumhurbaşkanım bizler ürünlerimizden kötülük ederken tarım kredinin bizlere apotr olmayışının çözümünü bulursanız çok kıvançlı oluruz” diyerek seslendi.

Denizli’nin Honaz ilçesinde rençperlik özne Mehmet Uca Görel, Tarım Cesaret’ye olan borçları nedeniyle iki yıldır Ankara’dahi hem Tarım ve Orman Bakanlığı hem da Tarım Kredi Kooperatifi Eşkâl Birliği’nin önünden sesini duyurmaya çalıştı. Görel, Ekincilik Itimat’ye olan erdemli faizli borcunu ödeyemeyince hayvanlarını birer birer sattı. Peşi Sıra kar edemediği kiraz ağaçlarını fasletmek zorunda kaldı.

“ÜRÜNLERİMİZ MÜLK ETMEDİ, MASRAFINI KARŞILAMADI”

Ekincilik Cesaret Kooperatifi’ne olan borcunu ödeyemediğini söyleyen çiftçi Görel, ZÜMRÜDÜANKA Malumat Ajansı’na şunları söyledi:

“Adi fevk 2 senedir Tarım Güven mağdurları olarak efdal faizden ifa zorluğu yaşadık. 2 seneden bu yana Ankara’evet gittik, geldik. Büyüklerimizle görüştük. Ifa kolaylığı yaptılar. Ancak ara sıra engellerden muhit ödeyemedik. Engeller bile şunlar; kiraz sezonunda, kirazları yetiştirdik. İlacını, gübresini attık. Fakat sezonda kiraz mülk etmedi. Hatta 2 teklik, 3 liraya düştü. Bunun elhak cem maliyeti 5 liraydı. Şaşırdık, fakat ödeyemedik.

Üründen aldığımız bedeller yaptığımız masrafı karşılamadı. İlaç matbu su maliyeti var derken… Filhakika bize 18-20 liralık maliyeti var. Bire Bir kilo kirazı toplama maliyeti 5 lira. Kirazın 4 liradan toplanması gerekiyor. Dedik kim, ‘şeftali mülk eder.’ O bile mülk etmiyor. Ağaçlarda kaldı. Tarım Kredi adına bize belli tıpkısı müddet verildi. Konfigürasyon yapıldı amma gine işin içinden çıkamadık.

“TARIM KREDİ BİZLERİN ÜRÜNLERİNİ BILE ALSA BORÇLARDAN KURTULSAK EVET”

Tarım Yüreklilik Reisicumhur’nın talimatıyla yüzdelik 35’lere varan yapıt satışlarına başladı. Bir zamanda ekincilik yüreklilik bizlerin ürünlerini birlikte alsa üstelik borçlardan kurtulsak ya. Sayın Cumhurbaşkanım bizler ürünlerimizden uymazlık ederken ekincilik kredinin bizlere koruyucu olmayışının çözümünü bulursanız haddinden fazla memnun oluruz.”Share: