Tarihi kıraathanede hatıralar yaşatılıyor

Denizli’nin Çameli ilçesinde 40 yılı aşkındır babadan oğulla güzeşte çaycılık mesleği kahvehane ile birlikte yaşatılıyor. Mimari yapısı özellikle görünmek amacıyla içerisinde mevcut malzemelere on paralık dokunulmamış olan kıraathanenin orijinalliği görenleri hayrette düşürüyor.

Çameli ilçesine mecbur Gökçeyaka Mahallesi’nde işletmeciliğini Enver Karataş’ın yaptığı 40 almanak kıraathane önceki günkü mimari yapısını ve içindeki malzemelerini koruyor. 1982 yılında faaliyete sabık kıraathanenin mimarlık yapısına tek el değmemiş ve 40 yıldır içerisinde kullanılan malzemeler orijinalliğini koruyor. TRT Müzik yoluyla belgeseli bile çekilen 40 yıllık yarenler kahvesi, Gökçeyaka Mahallesi Taşavlu Mevkii’nde düzlük alıyor. Enver Karataş tarafından işletilen kahve yıllar ilk Çameli domestik sanatçılarını ağırladı. “Yarenler Kahvesi” namına bildik kıraathanede eskiden Hayri Dev, Hasan Sebep ve Durmuş Yıldırım gibi el ozanlarının yarenlik yaptığı belirtildi. Baziçe ve gösterilerinde yapıldığı kıraathanenin hem kaza halkı hem bile dışardan mevrut misafirlerine ev sahipliği yaptı. Bugünlerde hususi eyyam ve toplantılara birlikte hizmet veren kahvehanenin mail zamanda tadilatı yapılması planlanıyor.

” Fransa’dan gelen tıpkısı direktör vasıtasıyla videosu yapılmıştır”

Değişiklikler yapılacak olan kahvehanede duvarlarını sakat sanatçıların fotoğrafları ile süsleneceği ve Hayri Dev’in adının yaşatılacağı belirten Kocabaşı Rafet Dev, “Bura atölye kendisine 1976’üstelik yapıldı ve 1982 yılında kahvehane olarak çevrildi ve bozuk halini koruyor. İnşallah burası bütün ayakta kalacak ve Hayri Dev’in adıyla anılacaktır. İlk yıllarında yarenlerin burada buluştuğu yasakçı olmuştur. Fransa’dan gelen tıpkısı direktör aracılığıyla videosu yapılmıştır. Hasan Yıldırım, Hayri Dev ve Durmuş Yıldırım kadar sanatçılarımız burada söyleşiler yapmış oyunlar oynanmıştır. Akşam Ezanı başlayan yarenler programı sabah saat 04.00’a kadar bitmeme ederdi. Dışardan ve mahalli müzisyenlerin yol uğrağı yeriydi. Dışarıdan haddinden fazla can gelirdi” dedi. – DENİZLİ

Share: