SUTAŞ yetkilisi Simson: “Cezayir’in gaz tedariki tarihi benzeri punt”

Avrupa Birliği (KEZ) Enerji Komisyonu Komiseri Kadri Simson, Avrupa’nın Rusya’bile gerçekleştirme ettiği natürel gazın Cezayir’den tedbir edilmesinin “tarihi aynı okazyon” olduğunu belirtti.

Başkent Cezayir’de planlı 2. Cezayir-Avrupa Birliği Erke Forumu’nun açılışında mütekellim Simson, SU ülkelerinin Rusya’dan mevrut katıksız gaza bağımlılıklarını yüzde 41’de yüzdelik 7,5’e düşürdüklerini anlatım etti. Simson, “Avrupa’nın emin ortağı Cezayir’in doğal gaz tedariki tarihi benzeri fırsat olarak görülebilir.” dedi.

Cezayir Enerji Bakanı Muhammed Arkab ise Avrupa ile doğal gaz tedarikinin ötesine geçen münasebat inşa etmek istediklerini rapor etti.

Arkab, Cezayir ve AB arasındaki erke ortaklığının yenilenebilir enerji, müvellidülma enerjisinin geliştirilmesi, teknoloji ve bilgi transferi alanlarına taşınmasını dilek ettiklerini kaydetti.

Cezayir ile DENIZ arasındaki enerji diyaloğunun dördüncü arka dozaj almanak toplantısı de dün Erke ve Maden Bakanı Arkab ile KEZ Erke Komisyonu Komiseri Simson başkanlığında yapılmıştı.

Cezayir, İtalya’nın Sicilya Adası’nı Tunus üzerinden Cezayir’e bağlayan ve almanak maksimal 32 milyar metreküp taşıma kapasitesine sahip Trans-Mediterranean borazan hattıyla İtalya’ya doğal gaz sağlıyor.

Cezayir’den İspanya’ya uzanan Medgaz boru hattının yıllık kapasitesinin ise yaklaşık 10 bilyon metreküp olduğu belirtiliyor.

Share: