Sulh Karadeniz: Sinop’ta Biz, Nükleer Santrali Kurdurmayacağız. Haddinden Fazla Yarayışlı Bir Şeyse Evlerinin Bahçesine, Saraylarına Kursunlar

MUSTAFA USTA

CHP Sinop Saylav Sulh Karadeniz, “Sinop’ta biz, çekirdeksel santrali kurdurmayacağız. O yetkililere ayrımsız kat henüz söylüyorum. Haddinden Fazla yarayışlı bir şeyse evlerinin bahçesine, saraylarına kursunlar” dedi.

Sulh Karadeniz, SIMURG Malumat Ajansı’na, Sinop’ta kurulması planlanan ve ÇED raporu bozma edilen çekirdeksel santralci ile ilişik açıklamalarda bulundu. Karadeniz, şunları söyledi:

“HADDINDEN FAZLA FAYDALI BİR ŞEYSE EVLERİNİN BAHÇESİNE, SARAYLARINA KURSUNLAR”

“Çekirdeksel santrali istemediğimizi tığ ’89 yılından beri haykırıyoruz. İstemeyi bırakın bundan sonra, haykırıyoruz. Nezaret marifetiyle ÇED raporu düzenlenmişti. Sinopluların alınmadığı, Sinopluların sokulmadığı, başlangıçta yerlerinin hazır olduğu, adrese teslim bire bir ÇED raporu toplantısı olmuştu. Henüz sonradan biz, Samsun İdari Mahkemesi’ne başvurmuştuk. ‘ÇED olumlu’ dendi. Bir üst mahkemede birlikte Danıştay bozdu. Benzeri mahkemenin akıllıcasına dediği, hep kanıtları olan benzeri mahkeme sürecinin tahrip etmemesini, Danıştay bozdu.

Sinop’ta biz, çekirdeksel santral ile ilgili gayretimizi gösteriyoruz. Türkiye tıpkı coşkunluk yaşadı. Henüz önceki tığ, o balaban felaketi Çernobil’birlikte birlikte yaşadık. Bizim Sinop halkı halen onun etkilerinin yaşıyor. Tıpkısı sürü amansız hastalık vakamız var. Sinop’ta biz, nükleer santrali kurdurmayacağız. O yetkililere tıpkısı sefer daha söylüyorum. Haddinden Fazla faydalı ayrımsız şeyse evlerinin bahçesine, saraylarına kursunlar. Elbette kursunlar derken dünyada ve Türkiye’nin hiçbir yerinde kurulmasını istemiyoruz. Yazık ediyorlar bu millete, eyvah ediyorlar sıradan.”

Share: