Sulh Karadeniz: Balıkçının Desteklenmesi İçin Süt Fiyatının Yarıya İndirilmesi Gerekiyor

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, motorin fiyatı düşmediği sürece balık fiyatının üstelik düşmeyeceğini söyledi. Karadeniz, “Balıkçının ÖTV’siz motorin alması için tıpkısı sürü işlemi var. Balıkçının desteklenmesi amacıyla motorin fiyatının yarıya indirilmesi gerekiyor ve KDV’nin alınmaması lazım. İktidar olursak biz bunun sözünü verdik” dedi.

Sulh Karadeniz, CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz ve umumi heyet üyeleri ile alay malay Akçakoca Balıkçı Barınağı Kooperatif Başkanı Mustafa Karakaş’ı barınakta ülfet etti. Karadeniz, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

” Türkiye’dahi motorin fiyatlarındaki bastırık balıkçımızda da var. Mazot fiyatları düşmediği sürece balıkçımız hangi büyüklüğünde balık tutarsa tutsun o kıymet dengesini sağlayamıyor. Bu yıl haddinden fazla boğuk eyyam bizleri bekliyor. Balık fiyatları belki çokça tutulduğu ahit düşüyor amma balıkçımızın şöyle aynı sıkıntısı var: Benzeri taban fiyatın mukannen olması lazım, eğer balığın taban fiyatı belli başlı olamaz ise bu balıkçı bu sezonu ağırlık kapatır ve hatta kâh balıkçılarımız balığa çıkmayacak duruma gelecektir. Akçakoca balıkçısı, barınakta tıkış tıkış. Balıkçılarımız üst üste kayıkları çekmişler. Buraya elan ilk birlikte geldim, buraya verilen sözler var, bu sunulan sözlerin hiçbiri tutulmadığı kadar yeniden buraya gelip ayrımsız sözleri verebiliyorlar. Intihap yaklaştıkça yine bu barınaklara gelip sözler verilecektir. Bayram vermeyin, yapın artık. Bu bölgede iki sayı proje açıklanmış, ikisi birlikte askıda eskimiş. Belli kim esasen gelecekler, ‘onu yapacağız, bunu yapacağız’ diyecekler. Yararlı efendim, elkızı yapın, biz da bindi olalım. Tığ, yapanlara de teşekkür etmeyi biliriz.”

“BALIKÇININ DESTEKLENMESİ İÇİN MOTORIN FİYATININ YARIYA İNDİRİLMESİ GEREKİYOR”

Balıkçılığını sürdürülebilir olması gerektiğini tamlayan Karadeniz, “Bunun süresince bedel dengesi olması gerekir ve ayrıca süt fiyatı ÖTV’siz balıkçıya, ama yemeden içmeden 2 liralık arasında kaldı. Balıkçının ÖTV’siz süt alması amacıyla ayrımsız derinti işlemi var. Balıkçının desteklenmesi amacıyla motorin fiyatının yarıya indirilmesi gerekiyor ve KDV’nin alınmaması geçişsiz. İktidar olursak tığ bunun sözünü verdik. Genel Başkan’ımızın verdiği sunu mehabetli bayram da bu üç tarafı denizlerle ciltli ülkemizde Denizcilik ve Balıkçılık Bakanlığı’nın kurulması sözünü vermesidir. Bu, bilcümle balıkçılarımızı memnun etti” dedi.Share: